جی‌‌پی مورگان: اگر اوپک به کاهش تولید خود ادامه ندهد، قیمت نفت بیش از پیش کاهش خواهد یافت

طبق گفته مقامات جی‌‌پی مورگان، اگر کشورهای عضو اوپک به تعهد خود مبنی بر کاهش تولید نفت به میزان 1.2 میلیون بشکه در هر روز عمل نکنند، به احتمال زیاد در سال 2019 شاهد کاهش هرچه بیشتر قیمت نفت برنت خواهیم بود. اعضاء این سازمان قبلا نشستی را ترتیب داده و توافق کرده‌‌اند تا برای جلوگیری از چنین شرایطی به این درخواست عمل کنند. باید منتظر ماند و دید که چه اتفاقی در بازار جهانی نفت خواهد افتاد.

0 74

 

  • به گفته اسکات دارلینگ، رئیس بخش آسیا اقیانوسه جی‌‌پی مورگان، اگر اوپک در طول سال جاری تولید خود را کاهش ندهد، قیمت نفت خام برنت به احتمال زیاد باز هم کاهش خواهد یافت
  • در نشستی که در اوایل دسامبر برگزار شد، کشورهای اوپک و غیر اوپک توافق کردند که روزانه 1.2 میلیون بشکه را با شروع ماه ژانویه از تولید خود کاهش دهند – در ابتدا بر روی مدت شش ماه توافق شد.
  • بر طبق دارلینگ، اگر این توافق برای کل سال ادامه نیابد، قیمت نفت احتمالا به سناریوی مطرح‌‌شده توسط بانک مورگان نزدیک خواهد شد، که حدود 55 دلار می‌‌باشد.
  • اگر سازمان کشورهای صادرکننده نفت (OPEC) به تعهد خود مبنی بر کاهش تولید نفت در سال 2019 عمل نکند، قیمت نفت خام برنت احتمالا برای افزایش به مشکل برخواهد خورد.

در نشستی که در اوایل ماه دسامبر برگزار شد، کشورهای اوپک و غیر اوپک توافق کردند که روزانه 1.2 میلیون بشکه کمتر تولید کنند، چرا که عدم توزان میان عرضه و تقاضای جهانی بیداد می‌‌کند.

اسکات دارلینگ در گفتگو با برنامه Squawk Box از شبکه CNBC اذعان کرد:

خب، جی‌‌پی‌‌ مورگان قبل از شروع نشست دسامبر اوپک یادآور شد که اگر تولید نفت حدود 1.2 میلیون بشکه در روز کاهش پیدا نکند و آن‌ها‌‌ این روند را تنها برای شش ماهه اول سال ادامه دهند، به احتمال زیاد به سمت سناریوی نفت کم‌‌قیمت خواهیم رفت، که برای سال 2019 برابر با 55 دلار است

عصر روز چهارشنبه قیمت نفت برنت با 1 درصد کاهش به 53.28 دلار رسید.

بنابر گفته‌‌های دارلینگ، عواملی که می‌‌توانند قیمت نفت را در سال 2019 پایین نگه دارند شامل این موارد می‌‌باشند: تقاضای کمتر برای نفت خام و عدم اطمینان از پیروی کامل اعضاء اوپک برای کاهش تولید 1.2 میلیون بشکه در هر روز، شامل بزرگترین تولید‌‌کننده آن یعنی عربستان سعودی که سابقه خوبی از این لحاظ ندارد.

در ماه‌‌های اخیر، عربستانی‌‌ها تولید نفت در هر روز را به میزان یک میلیون بشکه افزایش دادند. اکنون، این کشور قرار است در عرض دو ماه تولید روزانه خود را به میزان 900,000 بشکه کاهش دهد. با توجه به روند نامناسب قیمت نفت، برخی معتقدند که قیمت نفت برنت باید به شیوه‌‌ای چشمگیر افزایش پیدا کند تا این کشور بتواند بودجه خود را تامین کند.

سال گذشته، قیمت نفت از سال 2015 شاهد بدترین کاهش خود بود – برنت حدود 20 درصد کاهش یافت، در حالی که ایالات متحده با کاهش تولید 25 درصدی مواجه شد، چرا که بی‌‌ثباتی بازار، مسائل جغرافیایی‌‌-سیاسی و پیش‌‌بینی تقاضای کمتر باعث متزلزل شدن بازار انرژی شده بودند.

دارلینگ همچنین یادآور شد که مسائل ژئوپولیتیک در مناطقی مانند ونزوئلا ممکن است قیمت نفت را بالاتر ببرد.

وی اضافه کرد:

در بعضی از نقاط دنیا هنوز هم تجهیزات استخراج نفت بسیار قدیمی می‌‌باشند و همین مسئله ممکن است باعث بروز دوره‌‌های طولانی برای نگهداری و تعمیر شود

جی‌‌پی مورگان در ماه نوامبر عنوان کرد که قیمت نفت برنت در سال 2019 نزدیک به 79 دلار خواهد بود. پیش‌‌بینی قبلی 83.50 بود و تا حدودی به دلیل افزایش عرضه آمریکای شمالی در نیمه دوم سال این عدد کاهش یافت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.