مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس

جی‌ داکس و پلونیکس هر دو بورس‌های پیشتازی در زمینه مبادلات ارزهای دیجیتال هستند که هر کدام ویژگی‌ها و مزیت‌های خاص خود را دارند. در این مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس می‌خواهیم به شما تفاوت‌های کلیدی بین هر دو بورس را نشان دهیم تا شما بتوانید مناسب‌ترین صرافی را برای کار خودتان انتخاب کنید.

0 190

جی‌ داکس (GDAX) و پلونیکس (Poloniex) هر دو بورس‌های پیشتازی هستند. جی‌ داکس معمولا برای کاربران تازه‌کار توصیه می‌شود در حالیکه پلونیکس برای کاربران حرفه‌ای پیشنهاد می‌شود، اما چرا اینگونه است؟در مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس با ما همراه باشید.

در این مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس می‌خواهیم به شما تفاوت‌های کلیدی بین هر دو بورس را نشان دهیم تا شما بتوانید مناسب‌ترین صرافی را برای کار خودتان انتخاب کنید.

یادداشت: اخیرا کاربران پلونیکس از تیکت‌های پشتیبانی مشتری و نحوه رسیدگی طولانی به آن‌ها که هفته‌ها یا ماه‌ها طول می‌کشد شکایت کرده‌اند، پس در استفاده از پلونیکس هوشیار باشید.

مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس: اطلاعات کلیدی

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس
مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس
مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس

بررسی ها

جی‌ داکس پلونیکس

نوع سایت

صرافی ارزهای رمزنگاری‌شده صرافی ارزهای دیجیتال

آسان بودن برای کاربران تازه کار

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس مقایسه جی‌داکس و پلونیکس

نرم افزار موبایل

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس مقایسه جی‌داکس و پلونیکس

روش‌های خرید و سپرده گذاری

انتقلات بانکی (ACH ،(Bank Wires، سپرده‌های رمزنگاری‌شده

ارزهای دیجیتاله

روش های فروش و برداشت انتقالات بانکی، ارزهای دیجیتال، حساب کوین‌بیس

ارزهای دیجیتال

ارزهای رمزنگاری‌شده در دسترس

بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین بیت‌کوین، اتریوم، لایت‌کوین و ۹۰ ارز دیگر

راه اندازی شرکت

۲۰۱۲ ۲۰۱۴

مکان

سانفرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا دلاور، ایالات متحده آمریکا
اعتماد اجتماع عالی

معمولی

امنیت

عالی خوب
پشتیبانی از مشتری خوب

ضعیف

کارمزدها

بسیار پایین

بسیار پایین

وبسایت

 جی‌ داکس

 پلونیکس

 

همانطور که ممکن است از جدول بالا فهمیده باشید، یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های این بورس‌ها روش‌های برداشت و سپرده‌گذاری آن‌هاست. در حالی که GDAX به کاربرانش اجازه می‌دهد تا با ارزهای فیات (USD ،EUR) از طریق نقل و انتقالات بانکی سپرده‌گذاری کنند، معاملات پلونیکس تماما با ارزهای دیجیتال صورت می‌گیرد. این موضوع به این معناست که اگر شما ارز رمزنگاری‌شده ندارید، باید ابتدا از جی‌داکس یا یک بورس دیگر استفاده کنید تا بتوانید ارز رمزنگاری‌شده بخرید و سپس می‌توانید در پلونیکس شروع به کار کنید.

پلونیکس: امکان مبادلات آلتکوین

آلتکوین واژه‌ای است که برای هر سکه‌ای به جز بیت‌کوین به کار می‌رود و این آلتکوین‌ها در پلونیکس موجود هستند. در حالیکه پلونیکس شهرت بدی در زمینه پشتیبانی از مشتری دارد، اما آن‌ها در زمینه ارائه سکه‌های جدید بد عمل نکرده‌اند. بیش از ۹۰ سکه متفاوت برای معامله در این بورس وجود دارد و علت حضور این تعداد معامله‌گر در پلونیکس نیز همین است.

برعکس، GDAX فقط بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین ارائه می‌کند. با اینکه این فضا برای شخصی که فقط می‌خواهد کوین‌های برتر را خرید و فروش کند عالی است، اما برای اشخاصی که به دنبال سکه‌های آلتکوین هستند مناسب نیست.

برای آشنایی با نحوه استفاده از پلونیکس کمی ‌زمان لازم است. در سمت راست شما لیستی از بورس‌های متفاوت رمزارز می‌بینید. پنجره‌هایی که در بالا هستند را می‌بینید؟ آن‌ها نشان دهنده ارزهایی است که در حال خرید و فروش هستند.

در اسکرین‌شات پایین، همه چیز با جفت معاملاتی BTC خرید و فروش می‌شود، بنابراین وقتی در این منو کلمه STR را مشاهده می‌کنید، در واقع به معنای جفت معاملاتی STR/BTC است و به وسیله این جفت معاملاتی شما با بیت‌کوین STR می‌خرید و STR را با بیت‌کوین می‌فروشید.

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس
مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس

اگر روی تب ETH کلیک کنیم، خواهید دید:

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس
مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس

حالا جفت‌های معاملاتی اتریوم نمایش داده می‌شوند. بنابراین جایی اگر در منو کلمه OMG را مشاهده می‌کنید، به معنای جفت معاملاتی OMG/ETH است.

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس
مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس

دقیقا زیر این چارت، شما گزینه‌های خرید یا فروش جفت‌ معاملاتی انتخاب شده را دارید. استفاده از آن ساده است، شما هر چقدر می‌خواهید بخرید را وارد می‌کنید و روی دکمه خرید کلیک می‌کنید، و یا اینکه هر چه می‌خواهید بفروشید را وارد می‌کنید و روی دکمه فروش کلیک می‌کنید.

GDAX کمی‌کاربر پسندتر است. اینجا ظاهر پلتفرم را داریم، بعد از اینکه حساب خود را تنظیم کردید:

مقایسه جی‌داکس و پلونیکس
مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس

در سمت بالا و چپ، شما جفت‌های خرید و فروش خود را انتخاب می‌کنید و دقیقا در زیر آن، شما می‌توانید دارییتان را به حساب وارد کرده یا از آن خارج کنید. اگر می‌خواهید چیزی بفروشید یا بخرید، روی گزینه مناسب کلیک می‌کنید و مقداری از USD که می‌خواهید خرج کنید یا مقداری از BTC که می‌خواهید بفروشید را وارد می‌کنید؛ سپس قیمت خود را می‌زنید و وقتی که پیشنهاد شخصی دیگر با قیمت مورد نظر شما تطبیق کرد، سیستم به صورت خودکار آن را می‌فروشد یا می‌خرد.

به طور کلی، GDAX برای استفاده آسان‌تر است و رابط کاربری خوشایندتری دارد؛ همچنین این پلتفرم به وسیله کوین‌بیس (Coinbase) مدیریت می‌شود و با آن منطبق است. کاربران قبلی کوین‌بیس به سادگی می‌توانند در این پلتفرم احراز هویت شوند و تایید دو مرحله‌ای حساب خود را از قبل داشته باشند.

اما به نظر می‌رسد که رابطه کاربری پلونیکس دقیقا از ابتدای سال‌های ۲۰۰۰ به بعد بیرون آمده است! طراحی به خوبی امروزی نشده، ولی قطعا قابل استفاده است. پلونیکس برتری مبادلات آلتکوینی را دارد و یکی از بورس‌های پیشرو در امر خرید و فروش آلتکوین‌هاست.

بنابراین شما هنگام انتخاب بورس باید از خود بپرسید که آیا به آلتکوین‌ها اهمیت می‌دهید یا خیر. اگر فقط به خرید بیت‌کوین اهمیت می‌دهید به سمت GDAX بروید اما اگر می‌خواهید STR ،0X یا دوج‌کوین بخرید، به پلونیکس سر بزنید.

پشتیبانی از مشتری

پشتیبانی از مشتری یکی از مهم‌ترین مسائل در دنیای ارزهای دیجیتال است. متاسفانه، پلونیکس شهرتی منفی در زمینه پشتیبانی از مشتری دارد. Reddit لیستی از پست‌ها دارد که نشان می‌دهد مردم تجربیات بدی از پشتیبانی مشتری این وبسایت دارند یا اینکه اصلا تجربه خاصی ندارند!

پلونیکس باید مسیری طولانی را در زمینه پشتیبانی از مشتری طی کند. حتی به عنوان فرمانروایان دنیای آلتکوین، آن‌ها نیازمند کارمندان جدید یا مجرب یا حتی یک مرکز تماس همیشگی هستند.

بر عکس پلونیکس، جی‌ داکس یک FAQ قدرتمند و ساده در ارتباط با پشتیبانی از مشتری دارد و برای اینکه این موضوع را یک قدم بیشتر به جلو ببرد، پشتیبانی تلفنی را هم مهیا کرده است. شما می‌توانید با شماره ۱-۸۸۸-۹۰۸-۷۹۳۰ با پشتیبانی مشتری GDAX تماس بگیرید و همچنین می‌توانید از طریق توییتر و آدرس [email protected] با آن‌ها ارتباط برقرار کنید.

آن‌ها بعد از اینکه انتقادات زیادی را بابت نداشتن پشتیبانی تلفنی متوجه خود دیدند، این مشکل را رفع و از آن به خوبی عبور کرده‌اند.

هر دو شرکت توسط اجتماع مورد اعتماد هستند

در حالی که پلونیکس شهرتی منفی در زمینه ارتباط با مشتری دارد، هر دوی جی‌ داکس و پلونیکس گزینه‌هایی مطمئن در اجتماع ارز رمزها هستند.

GDAX یک شعبه جدید از کوین‌بیس بود که در سال ۲۰۱۵ آغاز کرد. در ماه مه ۲۰۱۶، آن‌ها نام خود را به جی‌داکس تغییر دادند و همراه با کارهای قبل، اتریوم را هم ارائه کردند. کوین‌بیس و جی‌داکس هر دو تحت لیسانس BitLicense از ایالت نیویورک و دپارتمان سرویس‌های اقتصادی فعالیت می‌کنند که به شرکت اجازه فعالیت در شهر نیویورک را می‌دهد و مبالغ سپرده‌های آن‌ها تا سقف ۲۵۰ هزار دلار توسط FDIC بیمه می‌شوند.

تاریخچه پلونیکس کمتر شفاف است. ما می‌دانیم که آن‌ها در سال ۲۰۱۴ راه اندازی شدند و در آمریکا فعالیت می‌کنند و به غیر از این، پلونیکس اطلاعات زیادی را به صورت عمومی ‌منتشر نکرده است.

ایمن و مطمئن

هر دو بورس به شما قول می‌دهند تا سرمایه‌های شما را ایمن و مطمئن حفظ کنند. آیا در این امر موفق بوده‌اند؟

پلونیکس در سال ۲۰۱۴ توسط هکری که اختلالی در نرم‌افزار آن ها پیدا کرده بود، هک شد. ۱۲.۳ درصد کل بیت‌کوین‌های آن‌ها از بین رفت؛ پس از این اتفاق نرم‌افزار درست شده و پاسخی که توسط اجتماع مورد پذیرش باشد به آن‌ها داده شد. از آن زمان تا به امروز هیچ هک بزرگی صورت نگرفته است.

از سوی دیگر، جی‌ داکس فقط به خاطر یک فروش چند میلیون دلاری، شکست بزرگی را تجربه کرده است. این اتفاق باعث کاهش عجیب قیمت اتریوم از ۳۰۰ دلار به قیمت زیر ۱ دلار شد. خوشبختانه، GDAX این موضوع را با بخشندگی کنترل کرد و شرایط را با استفاده از جیب خود به حالت عادی بازگرداند. با اینکه این موضوع یک هک نبود اما ارزش اشاره کردن را داشت.

سرمایه‌هایی که در جی‌ داکس و FDIC ذخیره می‌شوند تا مبلغ ۲۵۰ هزار دلار بیمه هستند. اما پلونیکس چنین محافظتی را ارائه نمی‌کند. پلونیکس ادعا می‌کند که بیشتر سرمایه‌های آن‌ها در یک کیف پول سرد air-gapped ذخیره شده‌اند. آن‌ها از فضای آنلاین فقط برای تسهیل معاملات استفاده می‌کنند و جی‌ داکس ۹۸ درصد سرمایه‌ها را در فضای سرد نگهداری می‌کند.

کارمزدها

پلونیکس کارمزدهای پایینی دارد که مساوی یا کمتر از ۰.۲۵ درصد از مقدار معامله هستند. خوشبختانه هیچ کارمزدی برای سپرده‌گذاری وجود ندارد اما برداشت از حساب کارمزد در بر خواهد داشت که این مبالغ به وسیله شبکه‌های ارز رمزها دریافت می‌شوند و از سوی پلونیکس دریافتی صورت نمی‌گیرد.

جی‌ داکس کارمزدهای شدیدا پایینی دارد و برای معامله‌گران سازنده هیچ کارمزدی وجود ندارد. کارمزدهای برداشت از ۰.۲۵ درصد شروع می‌شود و با تخفیف وابسته به میزان معامله به ۰.۱ درصد هم می‌رسند. دقیقا مثل پلونیکس هیچ مبلغی برای سپرده‌گذاری و برداشت‌های درون شبکه وجود ندارد.

نبود کارمزد معامله برای سازندگان یک برد برای جی‌ داکس محسوب می‌شود، ولی هر دوی این بورس‌ها می‌توانند به کارمزدهای پایین خود افتخار کنند.

ارزهای رمزنگاری‌ شده در دسترس

GDAX فقط بیت‌کوین، اتریوم و لایت‌کوین ارائه می‌کند (لایت‌کوین همان ارز دیجیتالی است که در کوین‌بیس می‌توانید بخرید). جی‌داکس در سال ۲۰۱۸ پشتیبانی محدودی برای بیت‌کوین کش اضافه خواهد کرد، اما هیچ صحبتی مبنی بر اینکه آیا می‌توانند در آینده نزدیک سکه‌ای جدید ارائه کنند، نشده است.

در سوی دیگر پلونیکس، بیت‌کوین‌کش (Bitcoin Cash) ،لایت‌کوین، استلار (Stellar)، اتریوم، بیت‌کوین، اتریوم کلاسیک (Ethereum Classic)، ریپل(Ripple) و حدود ۹۰ سکه دیگر را ارائه می‌کند و به نظر می‌رسد سکه‌های جدید به صورت هفتگی اضافه شوند.

میزان سکه‌های ارائه شده، چیزی است که مردم را به سمت پلونیکس می‌کشاند. اما بسیاری از مردم تمایل دارند به خاطر پشتیبانی مشتری ضعیف آن‌ها، داشتن سکه‌هایی نایاب را فراموش کنند.

مقایسه جی‌ داکس و پلونیکس: نگاه آخر

GDAX پشتیبانی از مشتری و شهرت برتری نسبت به پلونیکس دارد. در سوی دیگر پلونیکس، مجموعه متنوعی از تمام آلتکوین‌های مبادلاتی را دارد. هر چند جایگزین‌های دیگری همانند بیت‌رکس (Bittrex) برای آن وجود دارد، که می‌خواهند همه مدل سکه را رد و بدل کنند.

نهایتا اگر شما فقط به بیت‌کوین، لایت‌کوین و اتریوم علاقه‌مند هستید، GDAX را به عنوان خانه جدیدتان در نظر بگیرید و اگر می‌خواهید آلتکوین‌ها را خرید و فروش کنید از پلونیکس یا بیت‌رکس استفاده کنید. گفتنی است که بیت‌رکس شهرت بسیار بهتری در جامعه ارز رمزنگاری‌ شده دارد و این یک موضوع شدیدا حائز اهمیت است.

پلونیکس باید با در نظر داشتن این هشدار که شما در هنگام بروز مشکل، پشتیبانی مشتری راضی کننده‌ای دریافت نمی‌کنید، استفاده شود. اگر با این موضوع مشکلی ندارید، به پلونیکس بروید و یک حساب ایجاد کنید. در غیر این صورت بهتر است در جی‌داکس و بیت‌رکس بمانید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.