جنگ قدرت‌‌ها در شیلی: صرافی‌های رمز ارز در برابر بانک‌‌های ایالتی

در ماه‌‌های گذشته بین بانک‌‌ها و صرافی‌های ارزهای رمزنگاری شده در شیلی مشکلاتی پیش آمده و منجر به طرح شکایت از سوی صرافی‌ها شده است. رای دادگاه عالی اما به نفع بانک‌‌ها صادر شده و این رای در رسانه‌‌ها سروصدای زیادی به پا کرده است. شرکت‌‌ها مدعی هستند با این رای فواید رمز ارزنگاری شده و بلاکچین نادیده و جلوی پیشرفت این تکنولوژی گرفته شده است.

0 82

در روز یکشنبه 4 دسامبر دادگاه عالی شیلی از تصمیم بانک ایالتیِ “بنکو دل استادو (Banco del Estado)”، مبنی بر بستن حساب‌‌های عمومی شرکت معاملات رمز ارز اوریونکس (Orionx) استقبال کرد. جنگ رقابتی بین بانک‌‌ها و صرافی‌های رمز ارز (مانند Buda.com و CryptoMarket )CryptoMKT) که علیه عدم پذیرش این نوع معاملات اعتراض کرده بودند) وارد فاز جدیدی شده است و به نظر شرارت‌‌آمیز می‌‌آید. بازیگران اصلی بازار کریپتو در شیلی به کوین‌‌تلگراف (Cointelegraph) اطمینان داده اند که این تصمیم اخیر فعالیت آن‌‌ها را در این کشور متوقف نمی‌‌کند.

توضیحی مختصر در مورد تقابل بین صرافی‌ها و بانک‌‌ها

در ماه مارس، 2 صرافی رمز ارز (Buda و CryptoMKT) به شکل همزمان ادعا کردند که تعدادی از بانک‌‌های شیلی حساب‌‌های آن‌‌ها را مسدود کرده است. آن‌‌ها می‌‌گفتند: “ما بدون اینکه اقتصاد خود را کشف کنیم و راه و روش‌‌های آن را بشناسیم، در حال از بین بردن آن هستیم.” CryptoMKT اذعان داشت که در صورت‌‌جلسات یک بانک دیگر، ارتباط آن بانک با هرگونه رمز ارزنگاری‌‌شده منع شده است. هر دو شرکت به اتحادیه‌‌ی بانک‌‌های شیلی (ABIF) شکایت بردند. این اتحادیه بر تمام موسسات مالی و خصوصی در کشور نظارت دارد.

رییس ABIF در جواب این طرح شکایت پاسخ داد: بانک‌‌ها در رفتار خود با مشتریانشان آزادند. ایشان همچنین از این دو شرکت برای قضاوت اشتباهشان در مورد قوانین سازمانی ABIF انتقاد کرد. در حالی که قوانین این اتحادیه تحلیل و بحث در مورد وضع قوانین موجود در بخش مالی را تایید می‌‌کند.

پس از مدت کوتاهی نام بانک‌‌هایی که حساب‌‌ها را مسدود کرده بودند، افشا شد. یکی از آن‌‌ها بانک ایتائو کورپبنکا نام دارد و یکی از 5 بانک بزرگ در شیلی است. بانک دیگر یکی از شعب بانک‌‌های بزرگ آمریکای لاتین ایتائو یونیبنکو است که آن هم یکی از زیرشاخه‌‌های گروهی از بانک‌‌های کانادایی با همین نام است. این دو بانک به بنکو دل استادو ملحق شدند؛ تنها بانک کشور که در 2017 بیش از 52 بیلیون دلار دارایی دارد.

مدتی بعد در آوریل، ایتائو کورپبنکا عنوان کرد که شکایت دو شرکت رمز ارزی غیرقانونی بوده است و اصرار داشت که بستن حساب‌‌ها در نتیجه‌‌ یک تفحص داخلی بوده است. این بانک ادعا کرد که سیاست‌‌های ضدپولشویی شرکت Buda (AML) ناکارآمد بوده است و آن را متهم به عدم تایید داده‌‌های کاربران کرد؛ زیرا وبسایت Buda در مرحله‌‌ ثبت نام اطلاعات کاربر را می‌‌گیرد ولی بعد از آن، هویت مشتریانش را تایید نمی‌‌کند.

کل قضیه، هم پوشش رسانه‌‌ای و هم پاسخ‌‌های رسمی مقامات، به واکنش شدید رسانه‌‌های اجتماعی منجر شد. تا جایی که در آوریل 2018 کوین‌‌تلگراف موسسات مالی را برای “راه‌‌اندازی یک موج منفی بزرگ در شیلی که به شهرت این بازار اقتصادی منطقی، رایگان و نوآورانه لطمه می‌‌زند” سرزنش کرد. او عنوان کرد این رفتارها نوآوری‌‌ها را سرکوب می‌‌کند. کاربران توئیتر با هشتگ #ChileQuiereCrypto به معنی “شیلی رمز ارز می‌‌خواهد” از دولت خواستند مشکل معاملات ارزهای رمزنگاری‌‌شده در شیلی را حل کند.

Chilean Banks Against Crypto Exchanges

در اواسط آوریل، صرافی‌های رمز ارز در شیلی تصمیم گرفتند برای گرفتن حقشان تلاش کنند و یک جنگ قانونی را با کمک Tribunal de Defensa de la Libre Competencia)TDLC) (یک شرکت مستقل و غیر انحصاری برای اثبات این حقیقت که رقابت‌‌های آزادانه، فاقد خشونت هستند) آغاز کردند. Buda و CryptoMKT به همراه اوریونکس (حساب‌‌های این شرکت هم بسته شده بود) رقابت خود را با چندین بانک اعم از ایتائو کورپبنکو، اسکاتیابنک (Scotiabank) و بنکو دل استادو آغاز کردند.

گوییلرمو توره‌‌آلبا (Guillermo Torrealba) موسس Buda و CEO تمامی آشفتگی موجود را در یک جمله بیان کرد: “حتی یک قانون‌‌گذار رسمی دولتی وجود ندارد که بگوید ارزهای رمزنگاری شده غیرقانونی هستند. بلکه این تصمیم توسط یک بخش قدرتمند در اقتصاد اتخاذ شده است: اقتصاد بانکی.”

قوانین بلاکچین باید تغییر کند

تنها چند روز پس از طرح اولین شکایت، TDLC قوانینی علیه بنکو دل استادو و ایتائو کورپبنکا وضع کرد و آن‌‌ها را مجبور به بازگشایی مجدد حساب‌‌های Buda کرد.

بعد از آن در ژوئن، مجددا همین قانون به نفع شرکت اورینوکس وضع شد. این شرکت در صفحه‌‌ی رسمی خود در فیسبوک عنوان کرد که دادگاه غیر انحصاری شیلی بنکو دل استادو و بنکو دشیل (یکی دیگر از بانک‌‌هایی که در طرح شکایت اولیه حضور داشت) را به بازگشایی حساب‌‌های اوریونکس ظرف 3 روز موظف کرده است.

امید آن می‌‌رود که این جنگ طولانی‌‌مدت مقامات شیلی را به معرفی قانون‌‌گذاران رمز ارزها وا دارد تا در آینده دیگر شاهد این وضعیت نباشیم.

در اواخر مارس، پس از انتشار اولین اخبار بسته شدن حساب‌‌ها، دیاریو فایننشیرو (Diario Financiero) با وزیر دارایی شیلی فلیپ لارین (Felipe Larrain) گفت‌‌وگو کرد. او اطمینان داد که وزارت‌‌خانه و بانک مرکزی شیلی در حال بررسی شرایط قانون‌‌گذاری رمز ارزها هستند تا وضع موجود را بهبود دهند:

“پیشرفت تکنیکی و اقتصاد دیجیتال به مردم خدمات بیشتری ارائه می‌‌دهد؛ این حقیقت را نمی‌‌توان نادیده گرفت. ولی هنگامی که مشکلات قانونی پیش می‌‌آید، مجبوریم از موقعیت‌‌هایی که پیشرفت بازار و امکان رقابت سالم در آن را تحت تاثیر قرار می‌‌دهد دوری کنیم.”

بانک مرکزی شیلی تاکید کرد که ماریو مارسل (Mario Marcel)، رییس این موسسه، پیشنهاد تغییر در مقررات کریپتو را مطرح کرده است. این کار به منظور امکان ثبت نام شریکان در فعالیت‌‌های کریپتو و بررسی خطرات احتمالی که متوجه آن‌‌ها خواهد بود مطرح شد. مارسل همچنین در سخنان خود ضرورت شفافیت بیشتر در صنعت و حمایت بیشتر از مصرف‌‌کننده را عنوان کرد و رمز ارزها می‌‌توانند در فعالیت‌‌های غیر مجاز مثل پول‌‌شویی و حمایت مالی از تروریسم مشارکت داشته باشند.

بعد از گذشت 6 ماه از این گفت‌‌وگو، هنوز در شیلی چارچوب قانونی مشخصی تعریف نشده است. در اکتبر، معاونان محلی تصمیم گرفتند بلاکچینی برای مجلس نمایندگان کشور تصویب کنند. میگل آنجا کالیستو (Miguel Angel Calisto) و جورجیو جکسون (Giorgio Jackson)، همراه با 8 نماینده‌‌ی دیگر، از رییس جمهور سباستین پینرا (Sebastian Pinera) خواستند یک بلاکچین در همه‌‌ی امور اجتماعی کشور به کار گرفته شود و همراه با این درخواست، فواید غیرمتمرکز بودن بلاکچین مانند امنیت بیشتر و مصرف انرژی کمتر را عنوان کردند.

دادگاه عالی به میدان می‌‌آید

یک اتفاق تازه و غیر قابل پیش‌‌بینی در 4 دسامبر افتاد؛ دادگاه عالی شیلی رای خود را به نفع بنکو دل استادو صادر کرد. روزنامه‌‌های مهم شیلی نوشتند:

“رای که در 11 جولای 2018 صادر شد لغو شده است. همینجا می‌‌گوییم که درخواست محافظت از حساب‌‌ها که توسط اوریونکس SPA علیه بنکو دل استادو مطرح شده بود اکنون رد شده است.”

دادگاه عالی همچنین گفت که فعالیت‌‌های بنکو دل استادو غیرقانونی و ناعادلانه نبوده است، زیرا بانک کار صحیحی کرده و هیچ یک از قوانین و مقررات کشور شیلی را نقض نکرده است. علاوه بر این، قاضی اظهار کرد که رمز ارز هیچ کاربرد فیزیکی و ارزش ذاتی ندارد. این رای همچنین وابستگی بانک‌‌ها به قدرت‌‌ها و دولت را رد کرد و دلیل سرویس ندادن بانک‌‌ها به معاملات رمز ارز را ویژگی‌‌های خطرناک کریپتو عنوان کرده است.

صرافی‌های رمز ارز شیلی چه واکنشی در برابر رای دادگاه نشان می‌‌دهند؟

علی رغم تصمیم به ظاهر خشن دادگاه صرافی‌های رمز ارز مانعی بر سر راه خود نمی‌‌بینند. اوریونکس در واکنش به این رای در صفحه‌‌ی فیسبوک خود بیانیه‌‌ای صادر کرد:

“اوریونکس می‌‌خواهد شفاف‌‌سازی کند که این حکم، تاثیری بر بسته شدن حساب‌‌ها نداشته است. با توجه به این حقیقت، یک تصمیم اولیه توسط TDLC اتخاذ شده است و این تصمیم بانک‌‌ها را از بستن این حساب‌‌ها منع می‌‌کند.”

علاوه بر این، اوریونکس بر مخالفت خود با رای دادگاه عالی تاکید کرد و از حکم صادره اظهار تاسف کرد.

شرکت Buda در شکایت خود به احکام دادگاه غیر انحصاریِ TDLC اشاره کرده است:

“صدور رای TDLC به نفع ما، ما را مطمئن کرد که حساب‌‌های بانکی ما در طول محاکمه حفظ خواهد شد.”

به علاوه، Buda اذعان کرد که تصمیم دادگاه عالی در مورد اوریونکس به شرکت آن‌‌ها ربطی ندارد. آگوستین فویرهیک (Agustin Feuerhake) بنیان‌‌گذار Buda می‌‌گوید:

“وضعیت سایت ما کمی متفاوت است. ما از ابتدا در سایت Buda.com سیاست “مشتری‌‌هایت را بشناس” داشتیم. ما با حمایت مالی تروریسم و پولشویی مقابله کردیم پس رای دادگاه در مورد آن‌‌ها صدق نمی‌‌کند زیرا ما هیچ کاربر ناشناسی نداریم.”

فویرهیک اضافه کرد که دادگاه‌‌های شیلی معمولا ممنوعیت معاملات کریپتو را ارزیابی نمی‌‌کنند، ولی به دنبال محکومیت بانک‌‌ها به خاطر سوء استفاده از حساب‌‌ها هستند.

این رای می‌‌تواند نقطه‌‌ عطفی در طرح شکایت‌‌ها باشد، زیرا دادگاه عالی در رای خود از Buda و CryptoMKT نام نبرده است. با معرفی یک چارچوب قانونی برای معاملات رمز ارز، باید دید بالاخره بانک‌‌ها با این نوع معاملات کنار خواهند آمد یا خیر.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.