جنرال موتورز پتنت استفاده از بلاکچین برای مدیریت داده را ثبت می‌‌کند

غول آمریکایی صنعت خودروسازی، جنرال موتورز (GM)، پتنتی با مضمون استفاده از بلاکچین به عنوان راه حلی برای مدیریت داده‌‌های به دست آمده از وسایل نقلیه‌‌ی خودکار ثبت کرده است. درخواست ثبت اختراع در تاریخ 29 نوامبر توسط اداره‌‌ی ثبت اختراعات و نشان تجاری ایالات متحده(USPTO) منتشر شد.

0 79

درخواست GM که برای اولین بار در 25 می سال 2017 ثبت شد، در مورد یک سیستم برای استفاده از بلاکچین به منظور فراهم کردن توزیع داده‌‌های “امن” و “قوی” و بورس سازگار بین چندین وسیله‌‌ی نقلیه‌‌ی خودکار و نهادهای دیگر مانند شهرداری‌‌ها، مقامات منطقه‌‌ای و امکانات عمومی، توضیح می‌‌دهد.

با وجود اینکه وسایل نقلیه‌‌ی خودکار به طور خاص نیاز به “درجه بالایی از یکپارچگی” برای “داده‌‌های رویداد زمانی” دارند، در درخواست ثبت اختراع بر این تأکید می‌‌شود که یک سیستم بلاکچین برای خودروهای نیمه خودکار و غیر خودکار نیز مطلوب است.

همانطور که در درخواست ثبت اختراع توضیح داده شده است، “بلاکچین  [این] کار بزرگ را به انجام می‌‌رساند”، یعنی “امکان اجماع توزیع شده‌‌ اعتماد که در آن همه‌‌ی تراکنش‌‌ها می‌‌توانند بدون به خطر افتادن حریم خصوصی در آینده توسط شرکت کنندگان بورس بلاکچین تایید شوند.”

این اختراع پیشنهاد می‌‌دهد که یک سیستم بلاکچین می‌‌تواند برای به اشتراک گذاری اطلاعات مربوط به طیف وسیعی از نیازهای عملی، منابع و سوابق قانونی استفاده شود. این موارد شامل راهنمایی و تعیین مسیر، قابلیت دسترسی به خدمات شارژ و سوخت گیری، تعیین اعتبار جوازها و مجوزها برای وسایل نقلیه‌‌ای که به عنوان “ماشین‌‌های کرایه‌‌ای، تاکسی، و یا دیگر خدمات اجاره‌‌ای” استفاده می‌‌شوند، و همچنین “حفظ تعادل برای […] هزینه‌‌های مربوط به عوارض، پارکینگ، کارواش‌‌ها و دسترسی به سایر خدمات مبتنی بر کارمزد” هستند.

این سند جهت احتیاط توصیه می‌‌کند که بهترین کار “راه اندازی یک بورس بلاکچین است که فقط اطلاعات تأیید شده، مورد بررسی و ایمن مبتنی بر محل را در اختیار فردی که یک وسیله نقلیه را اجاره می‌‌کند قرار می‌‌دهد.”

پرونده‌‌ی GM نشان می‌‌دهد که استفاده از بلاکچین می‌تواند برای تعامل با سیستم‌‌های مدیریت ترافیک و بزرگراه‌‌ها و کاربران خودروهای خودکار، به شکل “یک کتابخانه آنلاین و یا دفتر کل بلاکچین ابری برای ورود و توزیع [انواع مختلف] اطلاعات به دست آمده از اداره‌‌ی ملی ایمنی حمل و نقل بزرگراه (NHTSA)” توسعه یابد.

نوع دیگری از داده‌‌ها برای ورود به سیستم بلاکچین می تواند با “صلاحیت‌‌های رفتاری” کاربران وسایل نقلیه خودکار ارتباط داشته باشد و یک دفتر کل آنلاین بلاکچین برای اطلاعات مربوط به “اقدامات وسیله نقلیه، رفتار راننده و توانایی راننده برای پیروی از قوانین ترافیکی” ایجاد شود.

تابستان امسال، GM به عنوان اعضای جدید MOBI)    Mobility Open Blockchain Initiative ) به بی ام دبلیو، فورد و رنو پیوست. MOBI یک شرکت مشترک است که بیش از سیصد شریک دارد. برخی از شرکای مهم آن عبارتند از بوش، هایپرلجر، IBM و IOTA.

در ماه ژوئن، IOTA و فولکس واگن یک اثبات مفهوم (PoC) برای خودروهای خودکار شرح دادند که از اینترنت اشیاء IOTA

(IOT)استفاده می‌‌کردند. IoT بیشتر از آنکه یک بلاکچین “مرسوم” باشد، یک ساختار Tangle محور است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.