جف بزوس مدیرعامل آمازون: برای یک زندگی شاد و بدون حسرت، این 12 سوال را از خود بپرسید

راز یک زندگی طولانی، شاد و موفق چیست؟ به نظر می‌رسد این پرسشی است که ما بارها و بارها از خودمان پرسیده‌ایم. جف بزوس، مدیرعامل آمازون ، افکار خود را در مورد همین موضوع بارها به اشتراک گذاشته است.

0 127

بزوس مدیرعامل آمازون در سخنرانی شروع سال تحصیلی در دانشگاه پرینستون اظهار کرد: هنگامی که شما 80 سالتان است، و در لحظات آرام زندگی، از داستان خودتان می‌گویید، کوتاه ترین و معنی دار ترین گفته، مجموعه ای از انتخاب‌هایی است که داشته‌اید. اما چطور می‌توانیم بگوییم آیا در مسیری هستیم که اگر 10، 20 ، یا 30 سال دیگر به گذشته نگاه کنیم به آن افتخار خواهیم کرد؟

هدف از سخنرانی جف بزوس مدیرعامل آمازون در دانشگاه پرینستون، با عنوان “ما آن چیزی هستیم که انتخاب می‌کنیم”، این بود که بر تفاوت‌های میان موهبت‌ها و انتخاب‌ها تاکید کند. “باهوشی یک موهبت است، مهربانی یک انتخاب. موهبت‌ها آسان هستند، انتخاب‌ها می‌توانند دشوار باشند. اگر مراقب نباشید می‌توانید خودتان را با موهبت هایتان فریب دهید، و اگر این کار را کنید، این کار احتمالا به ضرر انتخاب هایتان خواهد بود”.

به عبارت دیگر، اینکه چقدر موفق می‌شوید اهمیتی ندارد، آنچه شما هنگام نگاه به گذشته بیشترین اهمیت را به آن می‌دهید تعداد صفرهای حساب بانکی‌تان نیست، بلکه انتخاب‌هایی است که شما را به آنجایی که هستید رسانده است.

اما چطور می‌توانیم بگوییم آیا در مسیری هستیم که اگر 10، 20 ، یا 30 سال دیگر به گذشته نگاه کنیم به آن افتخار خواهیم کرد؟

کشمکش دائمی برای انتخاب کردن

بزوس مدیرعامل آمازون در سخنانش از زمان‌هایی یاد کرد که او برای اولین بار با ایده راه اندازی یک تجارت کتابخانه‎ای آنلاین (که بعدها به آن چیزی تبدیل شد که دنیا آن را به عنوان آمازون می‌شناسد) مواجه می‌شد.

در این زمان، او میدانست که حرکت به سمت جلو با این ایده ریسک زیادی خواهد داشت.

بزوس مدیرعامل آمازون حتی از رئیسش، که به عقیده او نابغه بود و بسیار تحسین برانگیز بود، مشورت خواست. به او گفته شد: گرچه به نظر می‌رسد که این ایده بسیار خوب است، اما ایده ای وجود دارد که حتی از این هم بهتر است.

در پایان، ما انتخاب هایمان هستیم، از زندگی‌تان یک داستان عالی بسازید.

 • جف بزوس، مدیر عامل آمازون

بزوس اظهار کرد:

این انتخاب واقعا سخت بود، اما در نهایت، تصمیم گرفتم آن را امتحان کنم. من به این فکر نمی کردم که آن را امتحان می‌کنم و شکست می‌خورم. و شک داشتم که همیشه دچار تصمیمی شوم که نخواهم اصلا آن را امتحان کنم. پس از ملاحظات فراوان، مسیری که کمتر ایمن بود را برای دنبال کردن احساساتم انتخاب کردم و به آن انتخاب افتخار می‌کنم.

انتخاب بی عیب و نقص وجود ندارد

واقعیت زندگی این است که همه ما انتخاب هایی خواهیم داشت که در پایان کار پشیمان می‌شویم. به آن شکست می‌گویند، و شکست می‌تواند چیز خوبی باشد، زیرا به ما می‌آموزد که چطور بهتر باشیم. اما با زیادتر شدن سن مان، هدف ما باید به حداقل رساندن شکست‌هایی باشد که منجر به پشیمانی می‌شوند.

او در انتهای سخنرانی‌اش گفت: “در پایان، ما انتخاب هایمان هستیم. از زندگی‌تان یک داستان عالی بسازید”.

بزوس برای رقم زدن یک داستان عالی، 12 پرسش را پیشنهاد می‌کند و از همه می‌خواهد که عمیقا به این سوال‌ها فکر کنند:

 1. چطور از موهبت‌هایت استفاده می‏کنی؟
 2. چه انتخاب‌هایی خواهی داشت؟
 3. آیا سکون و ثبات هدایتگر تو است، یا احساساتت را دنبال می‌کنی؟
 4. آیا از عقاید خشک پیروی می‌کنی، یا مبتکر خواهی بود؟
 5. آیا یک زندگی راحت را انتخاب می‌کنی، یا زندگی با کار و ماجراجویی را؟
 6. آیا زیر انتقادها خم می‌شوی یا به دنبال عقایدت می‌روی؟
 7. آیا هنگامی که اشتباه می‌کنی بلف می‌زنی یا عذرخواهی می‌کنی؟
 8. آیا قلبت را در برابر طردشدن محافظت می‎کنی، یا هنگامی که عاشق شدی آنرا ابراز می‌کنی؟
 9. آیا با احتیاط بازی می‌کنی یا کمی ماجراجویی خواهی کرد؟
 10. در شرایط سختی، آیا دست می‌کشی یا سرسخت و پیگیر هستی؟
 11. منفی باف خواهی بود یا سازنده؟
 12. در ارتباط با دیگران زرنگی می‌کنی یا مهربان خواهی بود؟

در حالیکه این سوال ها نسخه بی عیب و نقصی برای شادی نیستند، می‌توانند ما را در انتخاب‌هایمان هدایت کنند، و در نهایت به ما برای داشتن یک زندگی که به آن افتخار کنیم کمک کنند.

مطمئنا همه ما به سطح یکسانی از موفقیت که بزوس، یک میلیاردر خودساخته و ثروتمندترین فرد دنیا، به آن رسید دست نخواهیم یافت. اما دلیلی وجود ندارد که ما نتوانیم، یا نباید، خودمان را برای ساختن یک زندگی که ارزش باز گفتن داشته باشد، به چالش بکشیم.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.