جزئیات راه اندازی رمز دوم یک بار مصرف و نحوه دریافت آن اعلام شد

معاون فناوری های نوین بانک مرکزی، دیشب در گفتگوی ویژه خبری، جزئیات اجرا و نحوه دریافت رمز دوم یک بار مصرف بانکی را اعلام کرد. وی با اشاره به نگرانی ها نسبت به از کار افتادن رمزهای دوم از خرداد ماه، گفت که مردم نباید دغدغه‌ای در این زمینه داشته باشند چون این کار به صورت تدریجی خواهد بود و قرار نیست اتفاق عجیبی بیفتد. این تغییرات تنها به منظور ارتقای امنیت پرداخت های مجازی خواهد بود.

0 111

به گزارش فینمگ به نقل از ایبنا، ناصر حکیمی در بخش خبری ساعت ۲۱ سیما درباره اجرای رمز دوم یک بار مصرف که از ابتدای خردادماه اجرایی خواهد شد، گفت:

اینکه گفته می‌شود ۱۰ روز فرصت باقی مانده، درست نیست و مردم نباید دغدغه ای در این زمینه داشته باشند چون از خرداد ماه این کار شروع می‌شود و کار به صورت تدریجی خواهد بود و قرار نیست اتفاق عجیبی بیفتد.

وی اظهارداشت:

در این زمینه یک بخشنامه فنی با هماهنگی بانک‌ها در دست تهیه بود که رسانه‌ای شد و این تفسیر صورت گرفت که همه رمزها از اول خرداد از کار می‌افتد و در این زمینه دغدغه ای ایجاد شد ولی اتفاق خاصی نمی‌افتد. رمز یکبار مصرف برای ارتقا امنیت پرداخت های مجازی است.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی درباره اجرای رمز دوم یک بار مصرف تاکید کرد:

از چند سال قبل که موضوع برداشت های غیرمجاز از حساب های بانکی رو به افزایش گذاشته بود، به دنبال راهکاری در این زمینه بودیم که امروز یکی از این راهکارها در قالب رمز یکبار مصرف ارائه خواهد شد.

حکیمی افزود:

کار از طریق تماس خود بانک با مشتری انجام می شود و بانک به مشتری اطلاع می دهد و ایجاد زمینه رمز یکبار مصرف از طریق مراجعه به شعبه و نصب نرم افزار امکانپذیر می شود. نحوه عملکرد بانک ها در این زمینه متفاوت است و ما مسیر را ساده خواهیم کرد.

این مقام مسئول در بانک مرکزی تصریح کرد: این فرایند هیچ هزینه ای برای مردم ندارد و بابت تغییر فاز رمز نباید هزینه ای پرداخت شود. مردم هیچ عجله ای نباید داشته باشند و از طریق بانک ها به افراد اطلاع رسانی می شود.

وی افزود:

برخی از پیاده‌سازی‌های رمز یکبار مصرف بر اساس گوشی‌های هوشمند بوده و در بخشنامه‌ای که بانک مرکزی منتشر کرده ابلاغ شده که نباید محدود به یک برنامه‌ کاربردی باشد، چرا که برخی گوشی‌های هوشمند محدودیت نصب برنامه دارند و تعداد زیادی از مردم نیز گوشی هوشمند ندارند.

وی با بیان اینکه تمهیدات مختلفی باید اندیشیده شود و در حال هماهنگی با بانک‌ها هستیم، گفت: برای مثال برخی برنامه‌ها در یکی از سیستم‌های عامل گوشی‌های همراه از کار افتاد و نیاز به تغییر آن داریم.

در ادامه حکیمی اضافه کرد:

زمان‌بندی بانک‌ها برای آماده‌سازی تا آخر اردیبهشت است اما این زمان‌بندی برای مردم نیست بلکه برای بانک‌ها اعلام شده تا آماده اجرای طرح شوند و مردم از این لحاظ نگرانی نداشته باشند.

وی در مورد نگرانی کسب و کارهای نوپا و استارتاپ‌ها توضیح داد:

تراکنش خرید شارژ و پرداخت قبض از طریق تلفن بانک و اینترنت بانک مشمول رمز یکبار مصرف نمی‌شود، همچنین این امکان برای کسب و کارهای نوپا اندیشیده شده که تا سقف ۵۰۰ هزار تومان در روز با همان رمز ایستا قابل برداشت باشد و برای بالاتر از این مبلغ، بانک به مشتری اعلام می‌کند که ظرف مدت اعلام شده رمز یکبار مصرف بگیرد که خطری متوجه حساب مشتری نشود.

معاون فناوری‌های نوین بانک مرکزی افزود: سقف ۵۰۰ هزار تومان گذاشته شده که اگر خطری بابت رمز ایستا متوجه مردم شد، در حد همان ۵۰۰ هزار تومان در روز باقی بماند و شخص بتواند حساب را ببندد.

وی با تاکید بر اینکه رمز ایستا برای زی

در مورد بحث فرصت ۶۰ ثانیه نیز این مدل توسط یکی از بانک‌ها پیاده سازی شده و امکان افزایش دارد و یا می‌توان روش‌های دیگری را انجام داد. راه های مختلفی وجود دارد که در طول مسیری که از اول خرداد به بعد به جلو خواهیم رفت به ترتیب در مورد روش‌های آن اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

ر ۵۰۰ هزار تومان به قوت خود باقی است، افزود:

وی با تأکید بر اینکه اول خرداد زمانی است که برای بانک‌ها اعلام شده و مردم نگران نباشند، گفت:

اگر از اول خرداد، بانک آماده ارائه این سرویس به مردم نباشد باید خسارت‌ها را به مشتری پرداخت کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.