جریمه ۲٫۵ میلیون دلاری برای بیت کوین

0 75

مطابق یک اطلاعیه رسمی که در ۱۸ اکتبر منتشر شده است، یک دادگاه فدرال در نیویورک به صندوق پوشش ریسک ارز رمز، شرکت (Gelfman Blueprint (GBI و مدیرعامل آن نیکلاس گلفمن (Gelfman) دستور داده است تا بیش از ۲٫۵ میلیون دلار به عنوان جریمه کلاهبرداری پانزی (Ponzi Scheme) پرداخت کنند.

GBI یک شرکت مستقر در نیویورک است که شرکت صندوق پوشش ریسک بیت کوین را در سال ۲۰۱۴ راه‌اندازی کرد. این شرکت بر اساس اطلاعاتی که در وبسایت آن اعلام شده، تا سال ۲۰۱۵ تعداد ۸۵ مشتری و ۲٬۳۶۷ BTC تحت مدیریت داشته است.

این حکم، در ادامه اقدامات انجام شده ضد کلاهبرداری‌ های ،GBI توسط هیئت معاملات کالاهای آتی ایالات متحده (CFTC)  در سپتامبر ۲۰۱۷ صادر شده است. CFTC شرکت GBI را به اتهام راه‌اندازی حقه پانزی طی سال‌های ۲۰۱۴ تا ۲۰۱۶ جریمه کرده است که در آن دوره شرکت به سرمایه گذاران خود گفته بود که الگوریتمی کامپیوتری به نام «Jigsaw» توسعه داده است که با استفاده از آن می‌توان به عوایدی قابل توجه از طریق یک صندوق کالا دست یافت. در حقیقت تمام این برنامه‌ها یک کلاهبرداری بود.

بر اساس این اطلاعیه، GBI و گلفمن بیش از ۶۰۰۰۰۰ دلار را از دست کم ۸۰ مشتری گرفته‌اند. به علاوه، گلفمن یک «هک» کامپیوتری جعلی راه‌ انداخته بود تا شکست‌های معاملاتی این برنامه را پنهان کند. در نهایت این حرکت منجر به از دست رفتن همه سرمایه مشتریان شد.

فرمان فعلی به GBI و گلفمن دستور می‌دهد تا بیش از ۲٫۵ میلیون دلار جریمه پولی مدنی و غرامت پرداخت کنند. به GBI و گلفمن دستور داده شده است تا ۵۵۴۷۳۴٫۴۸ دلار و ۴۹۲۰۶۴٫۵۳ دلار به مشتریان و ۱۸۵۴٫۰۰۰ و ۱۷۷۵۰۱ دلار به عنوان جریمه‌های پولی مدنی پرداخت کنند.

جیمز مک‌دونالد (James McDonald)، رییس اجرای قانون CFTC گفته است که «این پرونده پیروزی دیگری برای این هیئت در حوزه اجرای قانون ارزهای مجازی است». این پرونده‌های نشان می‌دهند که CFTC مصر است تا بازیگران نامناسب در عرصه بازارهای ارز مجاری را شناسایی کرده و مجازات کند.

در ماه گذشته، CFTC دعوایی را در دادگاه منطقه‌ای بخش شمالی تگزاس علیه دو متهم به کسب کلاهبردارانه BTC اقامه کرد. مطابق آن دعوی، متهمان مورگان هانت (Morgan Hunt) و کیم هکرافت (Kim Hecroft) دو کسب و کار کلاهبردارانه را اداره می‌کرده و عموم را فریب می‌دادند تا در قراردادهای ارز خارجی مارجین شده یا لوریج شده مانند فارکس، یا اختیارات معامله باینری و الماس سرمایه گذاری کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.