جریان نقدی در فعالیت‌‌های تامین مالی چیست؟

به مقدار دارایی تولیدی که یک شرکت برای سرمایه گذاری در کارشان استفاده می‌کنند، جریان نقدی فعالیت‌های تامین مالی گفتته می‌شود. در این مقاله با انواع فعالیت‌های تامین مالی و نمونه‌های جریان نقدی آشنا می‌شوید. همچنین در این مطلب، به ساختار سرمایه‌ای یک حرفه و نقش نرم‌افزارها در الگوسازی تامین مالی اشاره می‌شود.

0 117

جریان نقدی فعالیت‌‌های تامین مالی به مقدار دارایی تولیدی یک شرکت در دوره زمانی خاصی می‌‌‌‌گویند که از آن برای سرمایه‌‌گذاری در کسب‌و‌کار استفاده می‌‌شود که این کارها شامل بازپرداخت حقوق سهام‌‌داران، پرداخت سودها، پرداخت بدهی‌‌ها و تعهدات و اجاره‌‌ها می‌‌شود. شرکت‌‌ها به سرمایه نیاز دارند تا بتوانند بدهی‌‌ها و حقوق سهام‌‌داران خود را پرداخت کنند. در این مقاله به این موضوع می‌‌پردازیم.

Cash Flow from Financing Activities Diagram

فعالیت‌‌های تامین مالی شامل چه مواردی می‌‌شوند؟

برای حسابداران، تحلیلگران مالی و سرمایه‌‌گذاران مهم است تا بدانند که این قسمت از گزارش جریان نقدی، شامل چه فعالیت‌‌هایی می‌‌شود. چون این قسمت راهکارهای یک شرکت را برای پرداخت هزینه عملیات‌‌های خود نشان می‌‌دهد، معمولا شامل تغییراتی در همه حساب‌‌های مرتبط با بدهی‌‌ها و سهام خواهد شد.

فعالیت‌‌های اقتصادی موارد زیر را شامل می‌‌شوند:

 • صدور حقوق سهام
 • پرداخت سود سهام
 • صدور پرداخت بدهی‌‌ها
 • بازپرداخت بدهی‌‌ها
 • پرداخت اجاره مالی

نمونه‌‌های جریان نقدی در فعالیت‌‌های تامین مالی

مثالی از شرکت آمازون در سال ۲۰۱۷ را در پایین صفحه مشاهده خواهیم کرد. شما جریان مالی ورودی و خروجی شرکت را در اینجا مشاهده خواهید کرد.

فعالیت‌‌های تامین مالی عبارتند از:

 • ورودی: درآمد حاصل از بدهی‌‌های بلندمدت
 • خروجی: بازپرداخت بدهی بلندمدت
 • خروجی: بازپرداخت تعهدات و اجاره‌‌های سرمایه‌‌ای
 • خروجی: بازپرداخت تعهدات و اجاره‌‌های مالی

Amazon Financing Activities Example

همان‌‌طور که مشاهده می‌‌کنید، آمازون مقدار پول نقد خروجی خالصی در دو سال از سه سال موردنظر داشته است و اکثر این موارد مرتبط با تعهدات سرمایه‌‌ای بوده‌‌اند. در سال ۲۰۱۷ مقدار ورودی پول زیادی مرتبط با بدهی‌‌های بلندمدت وجود داشته است که این مقادیر در آینده میزان دارایی نقدی شرکت را به شکل سالانه تامین می‌‌کنند و پایدار نگه می‌‌دارند، زیرا شرکت در آن سال سرمایه‌‌گذاری‌‌ها و هزینه‌‌های زیادی کرده است.

ساختار سرمایه‌‌ای یک حرفه

شرکت‌‌ها معمولا از ترکیبی از بدهی و حقوق سهام‌‌داران برای استفاده در کسب‌و‌کار خود و تلاش برای بهبود میانگین هزینه سرمایه‌‌ای خود انجام می‌‌دهند که تا حد ممکن کم باشند. شرکت با هر ساختار سرمایه‌‌ای خاصی که آن را مناسب بداند حرکت می‌‌کند و این موضوع در انتخاب‌‌های مالی آینده و گزارش جریان پول نقد شرکت تاثیر می‌‌گذارد.

مثال‌‌هایی از انتخاب‌‌های تامین مالی:

 • استفاده کامل از حقوق سهام‌‌داران برای پرداخت هزینه‌‌های کسب‌‌وکار
 • استفاده از ترکیب بدهی‌‌ها و حقوق سهام‌‌داران برای هزینه‌‌ها
 • تغییر ساختار سرمایه‌‌ای و کمک‌‌های مالی به کسب‌و‌کار
 • پرداخت سودها یا بازخرید سهام

نرم‌‌افزارها در الگوسازی تامین مالی

هنگام تهیه یک الگوی تامین مالی در برنامه اکسل، مهم است تا بدانیم که چگونه جریان نقدی فعالیت‌‌های مالی شرکت به ترازنامه متصل است و این به بهبود عملکرد الگو کمک می‌‌کند. همان‌‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌‌کنید، قسمت مالی توسط بخش‌‌های متعددی تحت تاثیر قرار می‌‌گیرد. این مثالی از الگوی قدرت خرید است و دارای بدهی‌‌های بلند‌مدت زیادی است و این بدهی‌‌ها هرسال پرداخت می‌‌شوند.

Financing Activities in a Financial Model

مواردی که در میزان سرمایه شرکت تاثیر می‌‌گذارند، شامل سطرهای اعتبار (Credit)(با نام دیگر گرداننده یا Revolver)، بدهی، حقوق سهام‌‌داران و میزان سوددهی می‌‌شوند. تنها سطری که در پیش‌‌بینی‌‌های آینده (سال ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۴) موثر است، قسمت پرداخت بدهی و تخمین اعتبار است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.