جدیدترین اعضای تیم کوین بیس به قدرت‌مداران کمک می‌کنند تا بر خبرنگاران و مخالفان نظارت داشته باشند

چندی پیش، بزرگ‌ترین صرافی رمز ارز، کوین بیس (Coinbase)‌ با افتخار اعلام کرد که قصد دارد Neutrino را به کنترل خود درآورد؛ Neutrino یک استارت‌آپ متمرکز بر تحلیل بلاکچین است که از داده‌های بلاکچین برای پیگیری تراکنش‌های رمز ارز استفاده می‌کند. کوین بیس در این اعلام نوشت که فناوری Neutrino با تعقیب دزدها و تروریست‌ها باعث امنیت بیشتر و دسترسی بهتر افراد به رمز ارزها می‌گردد. در عوض، تحلیل‌گران بلاکچین نیز در حفظ روابط فیات باثبات و یکی شدن با سیستم مالی به صرافی‌های کریپتو کمک می‌کنند.

0 101

تعجبی ندارد که کوین بیس از ورود Neutrino به خانواده‌ی کوین بیس هیجان‌زده است! اما مخاطبان در توییتر، مثل یکی از تحلیل‌گران به نام آرجون بالاجی (Arjun Balaji) سریعا متوجه مشکلی در اعضای خانواده‌ی کوین بیس شد: بسیاری از آن‌ها رهبران سابق تیم هک (Hacking Team) هستند. این تیم یکی از فروشندگان جاسوس‌افزار ایتالیایی است و علاوه بر ساختن ابزاری برای پیگیری و مبارزه با جرم و تروریسم، آن ابزار را به رژیم‌های سرکوب‌کننده می‌فروشد و این کار، نقض قوانین بین‌المللی مرتبط با کنترل چنین ابزاری است. این رژیم‌ها نیز از این ابزار برای تعقیب و تهدید خبرنگاران، فعالان اجتماعی و مخالفان سیاسی استفاده می‌کردند.

مدیرعامل Neutrino، یعنی جیان‌کارلو روسو (Giancarlo Russo)، در گذشته مدیر ارشد عامل Hacking Team بوده است. مدیر ارشد فنی Neutrino، یعنی آلبرتو اورناگی (Alberto Ornaghi)، بیش از هشت سال بخشی از این تیم بوده و در نهایت به سمت مدیر ارشد فنی آن هم رسید. یکی دیگر از اعضای Neutrino به نام مارکو والری (Marco Valleri) نیز از سال ۲۰۰۴ که این تیم تشکیل شد بخشی از این تیم بوده است.

بهره‌گیری کوین بیس از Neutrino تهدیدی بزرگ به حساب می‌آید و ممکن است به فاجعه‌ای عظیم تبدیل شود.

در یکی از اتفاقات مهمی که ابزار این تیم در آن دخیل بودند، احمد منصور، یکی از فعالان حقوق بشر امارت متحده عربی، با استفاده از ابزار این شرکت تعقیب می‌شد. او مورد حمله‌ی فیزیکی قرار گرفت و در حال حاضر نیز به دلیل مقابله با سانسور اینترنتی در خاورمیانه به حبسی ده ساله محکوم شده است.

محصولات این شرکت نقشی بزرگ در این اقدامات علیه مخالفان و خبرنگاران سراسر دنیا داشته‌اند. طبق اعلام Washington Post، تیم هک با همان گروه سعودی که بعدها جمال خاشقچی را به قتل رساندند همکاری کرد. آزمایشگاه Citizen دانشگاه تورنتو دریافت که سیستم کنترل از راه دور تیم هک برای تعقیب مخالفان اتیوپی که یک سرویس اخبار جهانی به راه انداخته بودند مورد استفاده قرار می‌گرفت. اتیوپی یکی از سرکوب‌کننده‌ترین رژیم‌ها در آفریقاست و کمیته‌ی محافظت از خبرنگاران نیز شرحی مفصل از شکنجه‌ی خبرنگاران توسط رهبران کشور ارائه کرد. این وقایع که کوین بیس اکنون از آن‌ها صحبت کرده باعث شده‌اند که تیم هک به یکی از اهداف بلندمدت و مورد انتقاد در زمینه‌ی امنیت مجازی و حقوق اجتماعی تبدیل شود. انگیزه‌ی مشارکت تیم هک با قدرت‌مداران بیشتر یک امر ایده‌‌ئولوژیک است تا یک حمله‌ی فیزیکی توسط سربازان: بنیان‌گذار و مدیر عامل سابق این تیم، دیوید وینسنزتی (David Vincenzetti)، ایمیل‌های خود را معمولا با شعار “”Boi Chi Molla که یک شعار فاشیستی ایتالیایی است، پایان می‌داد.

این اطلاعات دقیق تا حدی به دلیل هک شدن خود تیم هک یا تصاحب آن‌ فاش شدند. طبق گفته‌های Wired، حمله‌ی سال ۲۰۱۵ باعث شد که تیم هک، خود ۴۵۰ گیگابایت اطلاعات و اسناد اینترنتی را فاش کند؛ مثل سوابق مشتریان که نشان می‌داد تیم هک ابزاری را به رژیم‌های سرکوب‌کننده، مثل بحرین، قزاقستان و سودان، فروخته است.

در اسناد هک‌شده نیز ارتباطاتی میان تیم هک و ملل متحد یافت شد که نشان می‌داد فروش ابزار تجسس توسط تیم هک به سودان تحریمات بین‌المللی مبنی بر فروش اسلحه به آن کشور را نقض می‌کرد. تیم هک این ادعا را رد کرد، اما بسیاری از فعالیت‌های آن امروزه غیرقانونی به حساب می‌آیند: در سال ۲۰۱۸، اتحادیه اروپا تصمیم گرفت که کنترل بر صادرات ابزار تجسس را بیشتر کند؛ زیرا طبق گزارشات، این ابزار بر علیه فعالان در سراسر دنیا به کار گرفته می‌شدند.

محققان دانشگاه تورنتو دریافتند که ابزار تیم هک توسط شرکت‌های ایالت متحده به فروش می‌رسیدند؛ این شرکت‌ها نیز این ابزار را در وزارت بازرگانی ایالت متحده قرار می‌دادند که بر صادرات کشور آمریکا نظارت دارد. علاوه بر این، تیم هک داده‌ها را از طریق سرورهای ایالات متحده آمریکا به دولت‌های خارجی می‌فرستاد تا ردشان را مخفی کند.

اما به جز مسائل قانونی، بهره‌گیری کوین بیس از Neutrino نیز یک تهدید به حساب می‌آید و ممکن است به فاجعه‌ای بزرگ تبدیل شود. همانطور که اخیرا در مورد QuadrigaCX نشان داده شده است، تحلیل‌های بلاکچین برای تحقیق در مورد جرایم مشکوک یا کلاهبرداری سودمند هستند. اما داشتن کنترل بر تیم هک سابق باعث شده که سخت‌گیری‌های اخلاقی نسبت به کار کردن با رژیم‌های سرکوب‌کننده کاهش یابد.

این موضوع با “آزادی فردی” و “مقاومت در برابر سانسور” که از ارزش‌های اساسی بنیان مفهومی و اخلاقی رمز ارز به عنوان یک فناوری و جنبش به حساب می‌آیند کاملا در تناقض بوده و نشان می‌دهد که کاربران کوین بیس ممکن است در معرض ریسک قرار گرفته و کاملا کنترل و تعقیب شوند.

کوین بیس به سوال BREAKERMAG در مورد سوابق تیم هک و در اختیار گرفتن Neutrino اینگونه پاسخ داد:

ما به خوبی می‌دانیم که بنیان‌گذار Neutrino در گذشته با تیم هک همکاری کرده است و این موضوع را به عنوان بخشی از اقدامات استخدامی، فنی و امنیتی خود مد نظر قرار دادیم. کوین بیس اقدامات تیم هک را نه تایید و نه از آن چشم‌پوشی می‌کند. شرکت‌های تحلیل بلاکچین واسطه از شرکت‌های رمز ارز خواسته‌اند که داده‌های مشتریان را در اختیار آنان بگذارند. موضوع حائز اهمیت برای کوین بیس این است که قابلیتی برای کنترل و محافظت از داده‌های مشتریان ایجاد کند؛ فناوری Neutrino نیز بهترین گزینه‌ی موجود برای دستیابی به این هدف است.

“کوین بیس معتقد است که رمز ارزها می‌توانند قدرت کافی برای کنترل داده‌ها را در اختیار افراد قرار دهند. ما کار خود را مجددا بررسی می‌کنیم تا بتوانیم پلی میان دنیای کریپتو و سیستم مالی سنتی به وجود آوریم، زیرا ایجاد چنین پل و ارتباطی برای گسترش کاربرد کریپتو در سراسر دنیا بسیار حیاتی است. با این حال، درک جریان رمز ارزها و مدیریت ریسک در سرتاسر بلاکچین‌های عمومی تلاش بسیار زیادی را می‌طلبد. ما به پیشینه‌ی طولانی خود می‌بالیم، زیرا موجب ایجاد صرافی رمز ارز منظم و قانونمندی شده و به تعهدات خود نسبت به محافظت از حریم مشتریان پایبند است. ما به خوبی می‌دانیم که برای رشد اقتصاد کریپتو هرگز نباید اعتماد مشتریان را نادیده بگیریم.

این دفاعیه برای بسیاری از افراد تاثیرگذار در این بازار که با در اختیار گرفتن Netrino مخالفند، به هیچ عنوان قانع‌کننده نیست. بعضی از کاربران در واکنش به این موضوع تصمیم گرفته‌اند که سرمایه‌های خود را از کوین بیس بیرون کشیده و در عوض، از صرافی‌های دیگری مثل Gemini یا Bitstamp استفاده کنند. فرنسیس پولیوت (Francis Pouliot)، در پاسخ به کاربران گفت: “بیت کوین‌های خود در کوین بیس را بفروشید، یک جت بخرید و سریعا این فضا را ترک کنید”.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.