ثبت طرح‌های انحصاری برای سرویس‌های رمزنگاری توسط آمازون

آمازون این غول عرصه تجارت الکترونیک، دو طرح انحصاری یا پتنت (patent) مربوط به روش‌های محافظت از یکپارچگی امضاهای دیجیتال و بهبود ذخیره‌سازی توزیع شده را به نام خود ثبت کرد. این دو پتنت توسط اداره‌ ثبت اختراع و نشان تجاری ایالات متحده در ۱۳ نوامبر منتشر شد.

0 76

سند اولین طرح که ابتدا در ماه آوریل امسال ثبت شد، روش نمایندگی ثبت امضا برای محافظت از یکپارچگی امضاهای دیجیتال و ارتباطات رمزنگاری شده را با فراهم کردن امکان تولید، توزیع، تایید و بازیابی کلیدهای رمزنگاری یک‌بار مصرف توضیح می‌دهد.

در این سیستم پیشنهادی، این کلیدها در آن‌چه که به آن ساختار “درخت مرکل (Merkle Tree)” می‌گویند و درختی دوتایی از هش‌های ساخته‌شده از پایین به بالا است، مرتب می‌شوند.

طبق توضیح پلتفرم رسانه‌ای هکرنون (Hackernoon)، درخت‌های مرکل بخشی بنیادین از سیستم‌های بلاک‌چین هستند، چون امکان تایید امن و کارآمد حجم‌های بزرگی از داده را فراهم می‌کنند:

ریشه مرکل، همه‌ داده‌های موجود در تراکنش مربوط را خلاصه می‌کند و در سربرگ بلوک ذخیره می‌شود. این باعث حفظ یکپارچگی داده می‌شود. اگر کوچک‌ترین جزییاتِ هر کدام از تراکنش‌ها یا ترتیب تراکنش‌ها تغییر پیدا کند، ریشه مرکل هم تغییر می‌کند. استفاده از درخت مرکل امکان آزمایش سریع و آسان وجود تراکنش در مجموعه را فراهم می‌کند.

طبق سند طرح تازه منتشر شده، سیستم کریپتوکارنسی درختی شکل پیشنهادی آمازون قصد پوشش دادن روش محول کردن مسئولیت امضا از یک واحد مرکزی به زیرمجموعه‌های مختلفی را دارد که مجوز امضا کردن از طرف خودش را داشته باشد.

در فایل این طرح آمده است که «مجوز امضا، سرویس توزیع کلیدی را ارائه می‌کند که بلوک‌های کلیدهای رمزنگاری را برای ارائه دسترسی به نمایندگی امضا توزیع می‌کند. یک نماینده مجاز امضا، با سرویس توزیع کلید ارتباط برقرار کرده و بلوکی از کلیدهای رمزنگاری شده را درخواست می‌کند».

در مواردی که یک کلید رمزنگاری شده مشخص به عنوان نامعتبر علامت‌گذاری شده است، پس از اینکه سرویس بازیابی کلید، درخت مرکل را برای یافتن کلیدهای قابل‌ نمایندگی بررسی می‌کند، سرویس به نهاد تایید یک معیار بازیابی می‌دهد که با کلید رمزنگاری بازیابی‌شده در ارتباط است. آمازون عنوان می‌کند که در برخی موارد، یک پایگاه داده بازیابی می‌تواند با استفاده از بلاک چین به کار گرفته شود.

طرح انحصاری دوم آمازون امروز اعلام شد و ابتدا در میانه ماه دسامبر ۲۰۱۵ ثبت شد و به مسائل حول ذخیره‌سازی توزیع شده‌ داده مربوط است.

طبق گفته آمازون، این طرح یک “تکنیک کدگذاری شبکه‌ای” را با استفاده از گروهی از قطعه‌ها ارائه می‌کند که در آن هر قطعه نشان‌دهنده‌ توزیع منطقی آیتم‌های داده در یک شبکه خاص است. طبق فایل طرح، این روش می‌تواند در به حداقل رساندن فراوانی ذخیره‌سازی کمک‌کننده باشد و همزمان دسترسی، دوام و ابزارهای بازیابی را فراهم می‌کند.

بسیاری از استارت آپ‌های فناوری مانند Filecoin ، Sia ، Storj و Swarm همه تلاش کرده‌اند تا این مشکلات موجود در ذخیره‌سازی توزیع‌شده‌ داده را با استفاده از تکنولوژی بلاک چین و گاها به همراه راهکارهای ذخیره‌‌ی ابری حل کنند.

علاوه بر و فراتر از پیگیری عرصه بلاک چین و گسترش امکانات فنی خود، آمازون همچنین برای ثبت اختراعات انحصاری کریپتوکارنسی اقدام کرده است. آمازون در ماه آوریل هم پتنتی برای یک بازار داده streaming دریافت کرد که این امکان را به کاربران می‌دهد داده‌های تراکنش‌های کریپتو را در لحظه دریافت کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.