دفتر کل توزیع شده‌‌‌ (Distributed Ledger) چیست؟

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده‌‌‌ اولین دفتر کلی است که نیاز به واسطه را حذف می‌‌‌کند. با استفاده از این تکنولوژی، دفتر کل میان کاربران توزیع می‌‌‌شود و خود کاربران موظفند اعتبار معاملات و حساب‌‌‌ها را حفظ کنند. این تکنولوژی معاملات را به صورت غیر متمرکز مدیریت می‌‌‌کند.

0 1,896

دفتر کل توزیع شده‌‌‌ اولین دفتر کلی است که نیاز به واسطه را حذف می‌‌‌کند.  همان طور که بیشتر مردم از اینترنت استفاده می‌‌‌کنند ولی کسی درمورد نحوه کارکرد آن چیزی نمیدانند، تکنولوژی هوشمند پشت بیت کوین و دیگر ارزهای رمزنگاری شده نیز برای اکثر مردم کشف نشده است.

برای کسی که بخواهد از برنامه‌‌‌های ساخته شده در DLT استفاده کند دانستن نحوه کار آن اهمیتی ندارد، ولی داشتن یک دانش کلی از نحوه‌‌‌ کار این تکنولوژی به کاربر کمک می‌‌‌کند اهمیت و جایگاه تکنولوژی دفتر کل توزیع شده و زیرساخت‌‌‌های مستحکم آن را بهتر درک کند.

دفتر کل چیست و چرا می‌‌‌خواهیم آن را توزیع کنیم؟

دفتر کل ها به عنوان زیربنای حسابداری، سیستم‌‌‌هایی هستند برای اینکه هر کس بداند مالک چه چیزی است، چه چیزهایی دارد و چه مقدار بدهی به چه کسانی دارد. در طول زمان و با پیشرفت تکنولوژی، فضایی که در آن معاملات ثبت می‌‌‌شود تغییرات زیادی کرده است ولی مفهوم کلی دفتر کل ثابت باقی مانده است. به عنوان مثال در گذشته معاملات روی پاپیروس یا پوست گاو ثبت می‌‌‌شد، ولی اکنون در دفاتر و کامپیوترها ثبت می‌‌‌شود. در هر برهه از زمان، هدف اصلی، ثبت کردن معاملات به بهترین و موثرترین روش ممکن است.

با اینکه در طول هزاران سال فضا و روش‌‌‌های ثبت معاملات تغییر کرده، ولی یکی از وظایف مدیرکل‌‌‌ها همواره دست نخورده مانده است. از زمان مزوپوتامیا تا مک گلدری، برای ثبت و نظارت بر معاملات و همچنین محافظت از حساب‌‌‌ها به یک واسطه نیاز بود تا اعتبار معاملات را افزایش دهد و افراد بتوانند برای معامله کردن به یکدیگر اعتماد کنند.

با رشد بازرگانی و تجارت جهانی، شبکه‌‌‌ای بزرگ از دفترکل‌‌‌ها ایجاد شد؛ سیستم‌‌‌هایی که در آن‌‌‌ها امکان دستکاری، خرابی یا تقلب وجود داشت. بنابراین این سیستم‌‌‌ها باید راهی برای پیشگیری از معضلات احتمالی پیدا می‌‌‌کردند. کافی است به بحران‌‌‌های مالی سال ۲۰۰۸ نگاهی بیندازید.

تکنولوژی دفتر کل توزیع شده‌‌‌ اولین دفتر کلی است که نیاز به واسطه را حذف می‌‌‌کند. با استفاده از این تکنولوژی، دفتر کل میان کاربران توزیع می‌‌‌شود و خود کاربران موظفند اعتبار معاملات و حساب‌‌‌ها را حفظ کنند. نتیجه‌‌‌ این کار یک سیستم غیر متمرکز ثبت داده است که در آن معاملات سریع، شفاف، قابل اطمینان و غیرقابل دستکاری انجام می‌‌‌شوند.

DLT اولین سیستمی است که در آن طرفین معامله برای انجام معاملات ارزش، به داشتن اعتماد به یکدیگر نیاز ندارند و این ویژگی، مهم‌‌‌ترین هدف این تکنولوژی به شمار می‌‌‌رود.

نکته: DLT انعطاف‌‌‌پذیر است و می‌‌‌تواند در شرایط مختلفی استفاده شود؛ هم به صورت خصوصی هم متمرکز. به دلیل این که تمرکز زدایی دیجیتال پیشرفت عظیمی به شمار می‌‌‌رود، این مقاله بیشتر به جنبه‌‌‌ غیر متمرکز DLT پرداخته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.