شبکه‌ی رِی‌دن ( Raiden ) چیست؟

شبکه‌ی رِی‌دن از سال 2015 که آغاز به کار کرد خود را به عنوان “یک پروژه‌ی زیرساختی بسیار پیشتاز بلاکچین” معرفی کرده است. هدف آن هم افزایش مقیاس‌پذیری اتریوم است. این شبکه کارکردی همچون شبکه‌ی لایتنینگ بیت‌کوین دارد و توکن آن RDN است. از ویژگی‌های کلیدی آن می‌توان به تسریع تایید تراکنش‌ها، انتقال‌های غیر قابل مشاهده در دفترکل عمومی، حل مسائل مقیاس‌پذیری و کاهش کارمزدهای شبکه اتریوم اشاره کرد.

0 125
 • رِی‌دن چگونه کار می‌کند؟
 • کجا می‌توانم رِی‌دن بخرم؟
 • توکن شبکه‌ی رِی‌دن (RDN) چیست؟

توکن شبکه‌ی رِی‌دن (Raiden Network Token)، ارز شبکه‌ی رِی‌دن است که پروتکل خود را به عنوان ابزاری برای “انتقال سریع، ارزان و مقیاس‌پذیر برای اتریوم” معرفی می‌کند. این پروتکل قصد تکمیل اتریوم را دارد و امکان‌ به‌کارگیری سکه‌های ERC20 سازگار با اتریوم را فراهم می‌کند.

تیم رِی‌دن به طور کلی مشکل اصلی بلاکچین را مقیاس‌پذیری آن معرفی می‌کند. کارمزدهای زیاد و زمان‌ تایید طولانی، ایده‌ی استفاده گسترده از اتریوم را در حال حاضر غیرواقع‌بینانه می‌داند. اینجاست که شبکه‌ی رِی‌دن وارد می‌شود. رِی‌دن با استفاده از تراکنش‌های خارج از زنجیره، مشکلات مقیاس‌پذیری اتریوم را حل می‌کند و پرداخت‌های “سریع” و “ارزان” را فارغ از تعداد تراکنش‌های موجود در شبکه ارائه می‌کند.

ویژگی‌های کلیدی RDN

شبکه‌‌ی رِی‌دن در واقع راه‌حل اتریوم برای مسائل مقیاس‌پذیری و چیزی شبیه شبکه‌ی لایتنینگ بیت‌کوین است. پس درک هدف شبکه‌ی لایتنینگ بیت‌کوین به فهمیدن RDN هم کمک می‌کند.

طبق ویدیویی که در وب‌‌سایت رسمی شبکه‌‌ی رِی‌دن منتشر شد، پیش از ایجاد گسترده‌ی پرداخت‌های بلاکچین باید امکان انجام 100.000.000 تراکنش بر ثانیه را فراهم کند. بلاکچین اتریوم اکنون می‌تواند 10 تا 15 هزار تراکنش بر ثانیه را پشتیبانی کند. شبکه‌‌ی حال حاضر اتریوم، در مقایسه با کارت اعتباری ویزا (Visa) که 45000 تراکنش بر ثانیه انجام می‌دهد، بسیار ناکارآمد است.

ویژگی‌های کلیدی که شبکه‌ی رِی‌دن را به سمت تسریع تراکنش‌ با کارمزد پایین هدایت می‌کند را با هم بررسی می‌کنیم:

 • تسریع تایید تراکنش (حدود 1 ثانیه). انتقال‌های کنونی در بلاکچین اتریوم بین چند ثانیه تا چند دقیقه طول می‌کشند.
 • انتقال‌های خصوصی که در دفترکل عمومی قابل روئیت نیستند.
 • حل مسائل مقیاس‌پذیری به طوری که باعث استفاده‌ی گسترده‌ی اتریوم شود و آن را به زیرساخت همتا به همتای پرداخت جهانی تبدیل کند.
 • کارمزد پایین تراکنش‌ها
 • توانایی انجام پرداخت‌ها با مبلغ بسیار کم (Micropayment)
 • با همه‌ی توکن‌های ERC20 کار می‌کند. توکن‌های این لیست شامل ESO، Tron (TRX)، Icon (ICX)، Binance Coin (BNB) و… است.

رِی‌دن چگونه کار می‌کند؟

RDN طبق آنچه در صفحه‌ی آن در سایت angel.co نوشته شده است، این شبکه توسط تغییر مکان تراکنش‌ها “از مدلی که در آن همه‌ی تراکنش‌ها به دفتر عمومی بلاکچین می‌روند به مدلی که در آن کاربران می‌توانند توکن‌ها را توسط پیغام‌های تبادل خصوصی انتقال دهند و بدون وارد شدن به پروتکل اجماع امنیتشان هم حفظ شود” کار می‌کند.

تکنولوژی شبکه‌ی رِی‌دن را می‌توانیم به عنوان لایه‌ای بر روی بلاکچین تصور کنیم که در نهایت بین آن و چارچوب اصلی اتریوم اتحاد ایجاد می‌شود. نیاز به اجماع هم که توانایی مقیاس‌پذیری شبکه در سطوح بالا را به شدت کاهش می‌دهد در اینجا وجود ندارد. حذف ضرورت وجود اجماع “از طریق انجام انتقالات به وسیله کانال‌های پرداخت انجام شده، که امکان انتقال امن خارج از شبکه را فراهم می‌کنند”.

این پروتکل به زبان ساده این چنین است:

 • کانال‌های پرداخت که امکان تراکنش‌های امن خارج از زنجیره را می‌دهند. این تراکنش‌ها با وجود اثبات رمزنگاری‌شده و قراردادهای هوشند، می‌توانند به صورت کارآمد و امن کامل شوند.
 • کانال‌های پرداخت چندمسیره که امکان تراکنش‌ توکن را فراهم می‌کند.
 • انتقال‌های چندگانه‌ی قفل‌شده، که به توکن‌ها اجازه می‌دهند به جای یک گره، از چند گره که با یک رمز امن شده‌اند عبور کند. توکن‌ها بدون وارد کردن رمز امن توسط ارسال‌کننده‌‌ی اصلی نمی‌توانند در زنجیره انتقال داده شوند.

درمورد RDN

پروژه‌ی شبکه‌ی رِی‌دن توسط شرکت تکنولوژی Brainbot آلمان که یک شرکت توسعه‌ی نرم‌افزار پروتکل بلاکچین است توسعه داده می‌شود. این پروژه که در سال 2000 توسط هایکو هیس (Heiko Hees) تاسیس شد، اکنون 11 تا 50 نفر کارمند در دفتر برلین، ماینتز و کپنهاگن دارد. هیس که موسس PediaPress نیز هست، از مارس 2014 توسعه‌دهنده‌ی اصلی اتریوم است. او به خوبی مشکلات کنونی پروتکل آن و روش بهبود آن را می‌داند.

وب‌سایت آن، RDN را به عنوان یکی از توسعه‌های اصلی بلاکچین به حساب نمی‌آورد، که می‌توان آن را به حساب دشواری برجسته ساختن طیف متنوعی از پروژه‌هایی گذاشت که در حال کار بر روی آن هستند. با این حال از 1 دسامبر 2017 هیچ‌ به‌روزرسانی‌ای بر پروژه‌ی شبکه‌ی رِی‌دن انجام نشده است. در حالی که منابع مختلفی از توقف پروژه صحبت می‌کنند اما به نظر می‌رسد که پروژه در حال انجام است و خبرهایی نیز در صفحه‌شان در سایت Github وجود دارد.

عرضه‌ی سکه‌ی رِی‌دن

عرضه‌ی کل سکه‌ی RDN صد میلیون سکه خواهد بود در عدد 50.148.936، 50 درصد گردش خواهد داشت. ظرفیت بازاری آن 341 میلیون‌ دلار است و حالا هم رتبه‌ی 102 را در میان رقبا داراست.

تیم پروژه در 1 دسامبر در تویتر اعلام کرد که:

“ما در حال تبدیل مقداری RDN به نقدینگی هستیم تا هم هزینه‌‌ی مشاورانمان را بپردازیم و هم مقداری سکه در یک کیف پول مناسب داشته باشیم.

طبق آنچه در سایت رِی‌دن آمده است، سکه‌های به شکل زیر اختصاص پیدا می‌کنند:

 • 50 درصد عرضه‌ی عمومی
 • 34 درصد برای آزمایشگاه brainbot (رهبری پروژه رِی‌دن)
 • 16 درصد تامین مالی خارجی

گفته شده است که سکه‌های RDN برای تامین مالی توسعه‌ی پروژه استفاده می‌شود.

سابقه‌ی تبادل RDN

این سکه در مقایسه با سایر ارزهای رمزنگاری شده در چند سال گذشته رشد سریعی داشته است که می‌تواند نشان‌دهنده‌ی تفکر سرمایه‌ گذاران درمورد بلندمدت بودن این پروژه و نه یک ابزار سریع کسب پول باشد.

کجا RDN بخریم؟

می‌توانید در صرافی‌های آنلاینی مثل هوبی (Houbi)، باینانس و Gatre.io سکه‌ی RDN بخرید. یکی از ساده‌ترین راه‌های تبادل این سکه‌های ایجاد یک حساب در سایت‌های Coinbase و Bitstamp می‌باشد. به محض تایید شدن حساب کاربریتان می‌توانید از طریق حساب بانکی یا کارت اعتباری اتریوم بخرید و سپس در صرافی‌هایی مانند باینانس آن را به سکه‌های دیگری تبدیل کنید. به محض دریافت توکن، مراحل موجود در صرافی را دنبال کنید و معامله کنید.

البته ثبت نام در صرافی‌های مختلف به دلیل افزایش علاقه به ارزهای دیجیتال کمی سخت شده است و تامین نیاز همه مشتریان هم برای صرافی‌ها دشوار است. اگر سعی دارید در ارزهای دیجتال سرمایه‌ گذاری کنید لطفا به خاطر داشته باشید که حتما برای پیدا کردن یک سایت مناسب و خوش‌نام وقت بگذارید تا مبادا اطلاعات شخصی‌تان به سرقت برود.

رِی‌دن ام را کجا نگه‌ دارم؟

از آن‌جایی که RDN یک توکن ERC20 است، می‌توانید آن را در کیف پول‌های سخت‌افزاری‌اش مثل Trezor و Ledger Nano S که بلاکچین اتریوم را پشتیبانی می‌کنند نگه‌داری کنید. می‌توانید از سایت MyEtherWallet استفاده کنید.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.