توکنیزه کردن انرژی : استخراج رمز ارز ، اثبات کار و بازسازی بازارهای مالی انرژی

نوآوری‌‌های مبتنی بر بلاک چین‌‌، به همان اندازه که به فناوری مربوط می‌‌شوند، با مفاهیم جدید حاکمیت نیز سروکار دارند. الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) در حال گسترش است و این مسئله، پتانسیل تغییر دادن ساختار و محرک‌‌های بازارهای انرژی را دارد. با تبدیل فیزیکی انرژیِ به‌‌دام‌‌افتاده به ارزش دیجیتالی و جهانی، اقتصاد تولیدی و توزیع انرژی تغییر خواهد کرد.

0 112

یکی از سوء برداشت‌‌های بزرگی که در مورد بلاک چین‌‌ و دارایی‌‌های دیجیتال وجود دارد این است که ما به دنبال یک انقلاب “برخاسته از فناوری” هستیم. با این که الگوی فناوری دفتر کل‌‌های توزیع شده (DLTها) نوآوری‌‌های افزایشی ایجاد کرده است (مثل استانداردسازی بالا)، اما نوآوری‌‌های تحول‌‌آمیز با به کارگیری حاکمیت توزیع شده و مکانیزم‌‌های محرک بروز پیدا می‌‌کنند.

توکنیزه کردن انرژی: استخراج رمز ارز، اثبات کار و بازسازی بازارهای مالی انرژی

نوآوری‌‌های دوگانه‌‌ای که بلاک چین‌‌ و دارایی‌‌های دیجیتال را مدیریت می‌‌کنند: فناوری و حاکمیت

عجیب نیست که کسانی که این فضا را دنبال می‌‌کنند، زمان قابل توجهی را بر روی حاکمیت و دوام آوردن محرک‌‌ها می‌‌گذارند. یک دهه از پیاده‌‌سازی شبکه بیت کوین و معرفی الگوریتم اثبات کار آن می‌‌گذرد، بحث‌‌های زیادی پیش آمده و مذاکرات زیادی انجام گرفته است. در واقع، اثبات کار یک مکانیزم محرک است که در آن، در ازای مصرف انرژی برای امن نگه داشتن یک دفتر کل توزیع شده‌‌ی جهانی، به شما پاداش می‌‌دهد. افراد زیادی با مبلغی باارزش‌‌تر از زمانی که مصرف کرده اند تشویق می‌‌شوند و تا زمانی که این دفتر کل (بلاک چین‌‌) با کمک این افراد امن بماند، محرک‌‌ها کار خود را به خوبی انجام داده اند.

شخص خردمندی یک روزی می‌‌گفت: “محرک‌‌ها را نشانم بده، نتیجه را به تو خواهم گفت.”

این محرک ساده و فریبنده، صنایع جدیدی را ساخته است و پتانسیل این را دارد که در سیستم‌‌ها و بازارهای جهانی انرژی تاثیرات بزرگ بگذارد. اگر مکانیزم‌‌های اجماع اثبات کار رشد کنند و بالغ شوند، الگوهای سنتی طرفدار سیستم‌‌های مهندسی، اقتصاد انرژی و بازارهای مالی انرژی (مثل مبادلات انرژی، سرمایه‌‌گذاری سبز، توافقات خرید انرژی) به طور چشم‌‌گیری تغییر خواهند کرد.

این مقاله چند ویژگی مهم این تغییرات را در سه بخش توضیح می‌‌دهد:

بخش ۱- درک مبانی اصولی اثبات کار و استخراج

بخش ۲- اثبات کار و مهندسی سیستم‌‌های انرژی و اقتصاد انرژی

بخش ۳- اثرات آن بر بازارهای انرژی

درک مبانی اصولی اثبات کار و استخراج

برای زمینه‌‌سازی بهتر در مورد مطالبی که بیان خواهد شد، باید مبانی سطح بالای الگوریتم اثبات کار و کریپتو ماینینگ یا همان استخراج را بدانید. مبانی فرآیند اثبات کار، تبدیل انرژی (چیزی که به طور جهانی توزیع یافته و به فرم‌‌ها و مقادیر مختلف، در اختیار همگان است) به یک ارزش اقتصادیِ نقدینه، دیجیتال و به شکل محرک (به شکل توکن یا رمز ارز‌‌) است.

توکنیزه کردن انرژی: استخراج رمز ارز، اثبات کار و بازسازی بازارهای مالی انرژی

از شبکه‌‌ی بیت کوین مثالی می‌‌زنم: عبارت “اثبات کار” به این حقیقت اشاره دارد که کار (به صورت مصرف انرژی که هزینه‌‌بردار است) مصرف شده و به دیگر اشکال ارزش اقتصادی (بیت کوین یا دیگر توکن‌‌ها) تبدیل می‌‌شود.

موسساتی که اثبات کار را انجام می‌‌دهند ماینر یا استخراج‌‌کننده نام دارند. ماینرها سخت‌‌افزار یا تجهیزات به خصوصی را به راه می‌‌اندازند تا یک مسئله‌‌ی رمزنگاری‌‌شده را حل کنند (مثل SHA 256 در بیت کوین). شرکت‌‌هایی که بتوانند عملیات ماینینگ را به انجام برسانند و مسئله‌‌ی مورد نظر را در کم‌‌ترین زمان و بالطبع با صرف کمترین انرژی حل کنند، موفق خواهند بود. این فرایند به مصرف دیگر اشکال انرژی بی‌‌شباهت نیست (مثل صنایع نفت و گاز) ولی تفاوتی که وجود دارد این است که اینجا، محصول نهایی به شکل دیجیتال است.

در نتیجه، تا زمانی که مردم ارزش غیر صفر را به توکن‌‌های استخراج‌‌شده (مثل بیت کوین) نسبت بدهند، انگیزه‌‌ای اقتصادی برای استخراج آن وجود دارد. لازم نیست که ماینرها به قوانین بلاک چینی که در حال امن کردن آن هستند، اعتماد داشته باشند. در واقع می‌‌توانند از ۱۰۰% آن بی‌‌اطلاع باشند و فقط ارزش آن در بازار را بدانند (بلاک چین‌‌‌‌هایی که به ازای استخراج توکن‌‌هایشان پول بیشتری دریافت می‌‌کنند). این ویژگی، زیبایی و درخشندگی اثبات کار را نشان می‌‌دهد.

این فرایند برای کسانی که در بخش انرژی فعالیت می‌‌کنند (اکتشاف و تولید، تصفیه و توزیع در بازارهای سیاسی و مالیِ انرژی)، می‌‌تواند مفید باشد.

اثبات کار و مهندسی سیستم‌‌های انرژی و اقتصاد انرژی

من در دانشگاه در رشته‌‌ی مهندسی شیمی تحصیل کرده ام. در سال آخر، درسی به نام مهندسی سیستم‌‌های انرژی پاس کردم و این درس تاثیرات عمیقی بر زندگی من گذاشت. هدف این درس این بود که سیستم‌‌های انرژی را به نحوی طراحی و تحلیل کند که توزیع فنّیِ انرژی، پاسخگوی تقاضای شبانه‌‌روز‌‌ی مشتریانِ یک بازار به خصوص باشد و در عین حال، از لحاظ مالی و اقتصادی موفقیت‌‌آمیز باشد.

توکنیزه کردن انرژی: استخراج رمز ارز، اثبات کار و بازسازی بازارهای مالی انرژی

مبانی مهندسی سیستم‌‌های انرژی: تطبیق عرضه و تقاضا با استفاده از ترکیب بهینه‌‌ی انرژی

تطبیق عرضه و تقاضا

به اختصار، کلید درک پیچیدگی سیستم‌‌های انرژی، تطبیق پروفیل عرضه‌‌ی انرژی (“در یک مکان و زمان مشخص، چه مقدار انرژی تولید می‌‌شود؟”) و پروفیل تقاضای انرژی است (“یک جامعه در همان مکان و زمان، به چه مقدار انرژی نیاز دارد؟”).

ترکیب انرژی، بر اساس روش‌‌ها و فناوری‌‌های موجود، بر پیچیدگی فرایند بهینه‌‌سازی تاثیر می‌‌گذارد. به غیر از عرضه و تقاضا، قیود دیگری هم دخیل هستند؛ مثل:

  • عوامل زیست‌‌محیطی (مثلا سوختن ذغال‌‌سنگ، و یا سوختن گاز طبیعی یا مزرعه‌‌ی بادی، دی اکسید کربن بیشتری آزاد می‌‌کند)
  • عوامل ساخت یا عقب‌‌نشینی (مثلا ساخت یک کارخانه‌‌ی تولید انرژی هسته‌‌ای به ۱۰۰ سال ذخیره‌‌ی منابع مالی نیاز دارد.)
  • عوامل مربوط به طول عمر عملیات (خدمات مختلف و گسترده که برای حفظ تکنولوژی‌‌های متفاوت مورد نیاز هستند.)

از بر پایه‌‌ی کربن تا عاری از کربن

یکی از موضوعات مهم در مهندسیِ بسیاری از سیستم‌‌های انرژی، تلاش برای استفاده‌‌ی حد اکثری از منابع تجدیدپذیر (عاری از کربن) است. پیشرفت‌‌های اقتصادی مانند اهداف توسعه‌‌ی پایدار در اتحادیه‌‌ی اروپا (SDG)، و توافق آب‌‌وهوایی پاریس در راستای این تلاش قرار دارند.

نمی‌‌توان از چالش‌‌های اقتصادی‌‌ که خواه ناخواه در مسیر تولید انرژی‌‌های تجدیدپذیر وجود دارد عبور کرد. به طور عمده، این چالش‌‌ها دو دسته هستند: ۱) بیشتر منابع تجدیدپذیر یا بسیار متناوب هستند، و یا ۲) از لحاظ جغرافیایی بسیار محدودند. در نتیجه، علم اقتصاد به تنهایی نمی‌‌تواند محرکی برای توسعه باشد (بسته به این که کجای جهان زندگی می‌‌کنید).

توکنیزه کردن انرژی: استخراج رمز ارز، اثبات کار و بازسازی بازارهای مالی انرژی

برای حل این مشکل، تعدادی راه‌‌کار پیشنهاد شده است: کمک‌‌های دولتی، خرید توافقات انرژی، تحقیق و توسعه‌‌ی فناوری (R&D) و بهبود ذخایر انرژی. هر کدام این راه‌‌کارها مضرات و فوایدی دارند.

توکنیزه کردن انرژی: استخراج رمز ارز، اثبات کار و بازسازی بازارهای مالی انرژی

موضوع مشترکی که بین این راه‌‌کارها وجود دارد، این است که هیچ کدام نمی‌‌توانند بلافاصله مشکلاتی که در این مقیاس با آن روبه‌‌رو هستیم را حل کنند (حد اقل تا کنون نتوانسته اند). موضوع دیگر، این است که حتی برای برداشتن گام‌‌های کوچک نیز به درجه‌‌ی بالایی از هماهنگی‌‌های سیاسی بین‌‌المللی نیاز است. تغییر سیستم انرژی جهانی یک بحث جدی و نیازمند تصمیمات فوری است، حال آنکه اجماع‌‌های بین‌‌المللی برای پیشبرد این تغییر، قابل اعتماد نیستند.

آیا اثبات کار، راه‌‌کاری که از بازار سرمایه برخاسته است، می‌‌تواند کارساز باشد؟

مکانیزم‌‌های اثبات کاری که در ماینینگ به کار می‌‌رود، می‌‌تواند گزینه‌‌ای احتمالی برای ارائه‌‌ی راه‌‌کارهای بلندمدت باشد. اثبات کار روش‌‌های احتمالی جدیدی برای تولید انرژی و رهاسازی آن از قیود فیزیکی گذشته، ارائه می‌‌کند. به ویژه، در تولید انرژی‌‌های عاری از کربن یا تجدیدپذیر، می‌‌توان اثبات کار را به عنوان ابزاری اصلی برای گردش پول و ایجاد ثبات در اقتصاد انرژی دانست.

توکنیزه کردن انرژی: استخراج رمز ارز، اثبات کار و بازسازی بازارهای مالی انرژی

تاثیرات بازارهای انرژی مالی

از آن جایی که قصد این مقاله ارائه‌‌ی پیشنهاد در مورد یک مکان، زمینه و پیکربندی مشخص برای پیاده‌‌سازی استخراج اثبات کار نیست، اما این تمرین‌‌های فکری برای تحلیل‌‌های فناوری-اقتصادی کلاسیک، راه حل‌‌های جالبی ارائه می‌‌دهد.

قبل از این که جلوتر برویم، باید اشاره کنیم که اجماع اثبات کار و تکثیر شبکه‌‌ها/زیرساخت‌‌های بلاک چین‌‌ هیچ اشکال سیاسی یا اخلاقی ایجاد نمی‌‌کند. مثل هر فناوری دیگری، “روشی که آن را به کار می‌‌گیریم خوب یا بد بودن آن را ثابت می‌‌کند.” با توجه به این موضوع، چند فرضیه‌‌ی کلی در مورد کاربرد اثبات کار در بلاک چین‌‌‌‌های عمومی و مقاوم کردنِ آن‌‌ها در برابر سانسور را با هم بررسی می‌‌کنیم:

  • تولید و توزیع انرژی: تولیدکننده‌‌ها از بر پایه‌‌ی کربن به عاری از کربن رسیده اند، در نتیجه راهی برای استفاده از ظرفیت به دام افتاده از طریق ماینینگ ایجاد شده است. این موضوع اقتصاد سنتیِ تولید و توزیع انرژی را تغییر می‌‌دهد. در گذشته، همیشه فرض می‌‌شد که انرژی (سوخت) می‌‌تواند از نقطه‌‌ی A به نقطه‌‌ی B منتقل شود (با استفاده از زیرساخت‌‌های فیزیکی مختلفی مثل خط لوله، تانکرهای حمل‌‌ونقل و خط راه آهن). روش‌‌های تولید تجدیدپذیر‌‌تر و عمومی‌‌تر، ابزاری برای منتقل کردن انرژی ندارند، در نتیجه آن ظرفیت اضافی، بی‌‌ارزش خواهد شد. در دنیای جدید، انرژی به‌‌دام‌‌افتاده می‌‌تواند به طور محلی مورد استفاده قرار بگیرد (مثلا در ریگ‌‌های استخراج)؛ به این ترتیب یک مدل کسب‌‌وکار جایگزین برای توزیع فیزیکی انرژی شکل می‌‌گیرد. در نتیجه، تولیدکنندگان منابع تجدیدپذیر از این فرایند بیشتر سود را می‌‌برند، زیرا هزینه‌‌های اضافی تولید آن‌‌ها تقریبا به صفر می‌‌رسد (البته خطرهای زیست‌‌محیطی هم کم می‌‌شود).
  • بازارهای مالی انرژی: با تغییر هزینه‌‌های تولید و توزیع انرژی، اندازه و شکل بازارهای مالی انرژی نیز عوض می‌‌شود (مثلا قراردادهای انرژی، انرژی‌‌های آی و دیگر مشتقات انرژی). مدیریت ریسک و هزینه (برای ذخیره و بیمه)، آن‌‌ها را از مقررات قدیمی بیرون می‌‌آورد. به علاوه، حضور گردش پول‌‌های جدید، در نحوه‌‌ی به کارگیری این منابع جدید در ساختارهای مالی، تغییر ایجاد می‌‌کند. بنابراین به عوامل جدیدی به غیر از کمک‌‌هزینه‌‌های دولتی نیاز است تا خطرات مالی در روش‌‌های تولید انرژی رفع شود.
  • سیاست انرژی: در نهایت، نقش مکانیزم‌‌های برخاسته از بازار در مقابل تاثیری که عوامل سیاسی (مثلا تصمیم‌‌گیری در مورد تخصیص مالیات بر کربن، عرصه را بر تولید انرژی‌‌های تجدیدپذیر باز می‌‌کند) بر سرعت تغییر سیستم انرژی موجود می‌‌گذارند، ناچیز است. حرکت آهسته‌‌ی جهان به سمت ذخایر ارزان و کارآمد انرژی باید در اولویت اول باشد. از آن جایی که استخراج کریپتو کالاسازی شده است، باید محرک‌‌های قیمت‌‌گذاری ظواهر منفی افزایش یابد و فناوری‌‌های ذخیره‌‌ی انرژی باید بهبود پیدا کند و این وظیفه بر دوش تولیدکنندگان است. سیاست‌‌گذاران خلاق، به این موضوع به عنوان فرصتی برای ایجاد توسعه در این فضا و مدیریت منابع مالی نگاه می‌‌کنند (مثل پروژه‌‌های فضایی دهه‌‌ی ۱۹۷۰ و ۱۹۶۰ میلادی).

نتیجه‌‌گیری

افرادی که در زمینه‌‌ی بازارهای مالی انرژی و سیستم‌‌های انرژی فعالیت می‌‌کنند، از به‌‌کارگیری مکانیزم‌‌های حاکمیت مبتنی بر بلاک چین‌‌ سود می‌‌برند. تکثیر و مقاومت الگوریتم اثبات کار، پتانسیل تغییر شکل دادن بازار انرژی را دارد و همچنین می‌‌تواند محرک‌‌های برخاسته از بازار جدیدی به جهان معرفی کند. اگر از این الگوریتم به طور خلاقانه‌‌ای استفاده شود، آینده‌‌ای انعطاف‌‌پذیرتر و امن‌‌تر برای انرژی می‌‌سازد و همه‌‌ی ما (به خصوص جوان‌‌ترها) از آن بهره‌‌مند خواهیم شد.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.