توکنیزاسیون چگونه در حال تمرکز زدایی از سرمایه گذاری بازار املاک است

ریزش بازار مسکن در سال 2008 یک رویداد تاریخی با پیامدهای نابودکننده برای مالکان معمولی و برای کل اقتصاد آمریکا بود. اما پس از چند سال بازیابی آرام، بازار املاک در حال بازگشت به وضعیت امن خود بوده و به نظر می‌رسد بعد از یک دوره بهبودی، این بازار بار دیگر در مسیر رشد و پیشرفت قرار گرفته است. اما بازار املاک تنها حوزه سرمایه گذاری‌‌‌ نیست که هم‌‌اکنون در حال رشد است، بلکه بازار کریپتو نیز با یک رشد و جهش ناگهانی، این پتانسیل را دارد که بر بازار املاک و سرمایه گذاری در این بخش تاثیرگذار بوده و آن را متحول کند.

0 91

ترکیبی قوی از فعالیت‌‌های خرابکارانه وام‌‌دهی، افزایش سریع قیمت مسکن و مشتریان ناآگاه باعث شد یکی از شدیدترین ریزش‌‌های اقتصادی در تاریخ آمریکا در سال 2008 به وقوع بپیوندند. طبق داده‌‌های جمع آوری شده توسط بیزینس اینسایدر، درصد افراد مستاجر تا بیش از 5 درصد بالا رفت و در شهرهایی که شدیدتر تحت تاثیر قرار گرفتند، این عدد در سال‌‌های پس از بحران مسکن تا 10 درصد نیز افزایش داشت.

خوشبختانه پس از چند سال بازیابی آرام، بازار املاک در حال بازگشت به وضعیت امن خود است. مجله فورچن گزارش می‌‌کند که ارزش کل املاک ایالات متحده در سال گذشته تا 6.5 درصد بالا رفت، یعنی افزوده شدن باورنکردنی 2 تریلیون دلار به سبد املاک کشور که حالا در حدود 32 میلیارد دلار است.

اگرچه برخی شاخص‌‌ها مانند نرخ درخواست‌‌های جدید برای وام مسکن در حال پایین آمدن است، اما به نظر می‌‌رسد بازار املاک دوران نقاهت و بهبودی را کاملا پشت سر گذاشته است.

بازار املاک تنها حوزه سرمایه گذاری‌‌‌ نیست که هم‌‌اکنون در حال رشد است. در واقع این بازار، صحنه را با یک دارایی رو به روش دیگر تقسیم کرده است.

رمز ارزها و بلاکچین، ستون فقرات حسابداری ارزهای دیجیتال، در حال افزایش ارزش با نرخی مشخص هستند و 18 تا 24 ماه گذشته بسیار حیرت‌‌آور بوده‌‌اند. سرمایه‌‌ بازار کریپتو از اوایل سال 2017 از 14 میلیارد دلار به بیش از 132 میلیارد دلار رسید. در حالی که این بازار در حال حاضر نسبت به اوج خود به نصف رسیده است، اما باز هم رشد آن در این زمان کوتاه بسیار ناگهانی به نظر می‌‌رسد.

در همین حال، سرمایه گذاری در رمز ارزهای جدید، توجه بسیاری را به خود جلب کرده است. در سال 2018، شرکت‌‌های جدید مبتنی بر بلاکچین از طریق پیش‌‌فروش سکه، حدود 21 میلیارد دلار به دست آوردند.

هرچه این دو عرصه کریپتو و املاک متفاوت به نظر می‌‌رسند، اما اصلا با هم تفاوتی ندارند. در واقع این دوبخش به شکل عمیقی بر یکدیگر اثر می‌‌گذارند. رمز ارزها که توان خود را از تکنولوژی بلاکچین می‌‌گیرند، از بازار املاک تمرکز زدایی می‌‌کنند که باعث می‌‌شود این قدرت بیشتر در اختیار مردم قرار بگیرد.

بازار املاک برای بسیاری از مردم یک سرمایه گذاری مبتنی بر رشد و باثبات را تداعی می‌‌کند. متاسفانه بازارهای املاک ویژگی‌‌های درونی زیادی دارند که ایجاد سرمایه برای تکثیر و ازدیاد آن را چالش‌‌برانگیز می‌‌کند. مثلا انباشت سرمایه گذاری بازار املاک بر خلاف دارایی‌‌های سرمایه گذاری دیگر مانند سهام، مدت زمان زیادی طول می‌‌کشد و خیلی زود نقد نمی‌‌شوند.

علاوه بر این، برای یک سرمایه‌‌گذار معمولی، سرمایه گذاری در املاک یک فرصت واقع‌‌گرایانه نیست. به این دلیل که سرمایه‌‌گذاران کل یک ملک را خریداری می‌‌کنند، هزینه بالایی وجود دارد و کارمزدهای قانونی و هزینه‌‌های مدیریتی همراه آن هم باعث هزینه‌‌بر شدن این فرایند می‌‌شود.

در نتیجه سرمایه گذاری در املاک تنها در چنگال چند بانک و فرد ثروتمند که توانایی مالی هزینه‌‌های بالای این کار را دارند، متمرکز شده است.

اقتصاد نوظهور کریپتو، سرمایه گذاری در املاک را برای عصر دیجیتال فراهم کرده است.

مثلا دارایی‌‌های املاک می‌‌توانند در بلاکچین به توکن تبدیل شوند و طوری معامله شوند که ارزش یک ملک بتواند مانند دارایی‌‌های دیجیتال دیگر خرید و فروش شود. علاوه بر این، بازار املاک می‌‌تواند به سهام تقسیم شود تا بتواند در سطوح مختلف خریداری و معامله شود.

به عبارت دیگر، سرمایه‌‌گذاران مجبور نیستند کل یک ملک را بخرند و این یعنی افراد بیشتری می‌‌توانند در این بازار مشارکت داشته باشند.

علاوه بر این، ویژگی‌‌های فنی بلاکچین مانند قراردادهای هوشمند و دفترکل توزیع‌‌شده می‌‌تواند معاملات و تراکنش‌‌ها را تسهیل کند، واسطه‌‌ها را از میان بردارد و کارمزد کارگزاری‌‌ها را کاهش دهد، دارایی‌‌ها را توزیع کند و هزینه‌‌ها را ببندد.

این روش تسهیل سرمایه گذاری در بازار مسکن و املاک یادآور معاملات سهام یا سرمایه گذاری‌‌‌های نقد دیگری است که در دسترس افراد زیادی قرار دارند.

متخصصان و دانشمندان به یک شکل درباره دلالت‌‌های احتمالی بلاکچین صحبت می‌‌کنند و پر واضح است که تاثیر عمیقی بر صنایع متعدد خواهد داشت. جو حاکم بر جامعه بلاکچین در حال زورآزمایی با کنترل‌‌هایی از سوی موسسات قوی و تولید روش‌‌های جدید انجام کار است.

این برای سرمایه‌‌گذاران عرصه املاک فرصتی‌‌ست تا یک دارایی ارزان‌‌تر و قابل‌‌استفاده‌‌تر به دست بیاورند. این فرایند با انتقال سرمایه گذاری املاک به بلاکچین، می‌‌تواند بهینه‌‌تر، امن‌‌تر، شفاف‌‌تر و مهم‌‌تر از همه، برای همگان در‌‌دسترس باشد.

اگر افراد بیشتری به یک دارایی دسترسی پیدا کنند، سرمایه گذاری‌‌‌ها کم‌‌ارزش‌‌تر نمی‌‌شوند. در عوض، افزایش تقاضای ناشی از دسترسی گسترده به بازارهای املاک، یک تجربه بهتر و سودآورتر برای همه به وجود می‌‌آورد. این تفکر بنیادین بلاکچین است. این یک نیروی تحول‌‌آفرین است، اما این تحول مزایایی دارد که همه را در بر می‌‌گیرد، چیزی که به‌زودی در بخش املاک هم مشاهده خواهد شد

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.