تولید ناخالص ملی یا GNP چیست؟

تولید ناخالص ملی یا GNP معیاری برای محاسبه ارزش کلی تمام محصولات و خدمات نهایی در مدت زمان معین، بوسیله ابزارهای تولید ساکنان کشور است. به طور کلی GNP با جمع هزینه‌های مصرفی شخصی، سرمایه گذاری خصوصی داخلی، هزینه دولتی، صادرات خالص و هرنوع درآمد حاصل از سرمایه گذاری ساکنان خارج از کشور، منهای درآمد ساکنان خارجی داخل کشور محاسبه می‌شود. صادرات خالص، اختلاف بین آنچه که کشور صادر می‌کند و واردات هرگونه کالا و خدمات است.

0 1,407

تولید ناخالص ملی (GNP) به معیار اقتصادی مهم دیگری به نام تولید ناخالص داخلی یا GDP مرتبط است، که کل خروجی تولیدی در مرزهای کشور را صرف نظر از آن که چه کسی مالک ابزارهای تولیدی است، درنظر میگیرد. GNP همان GDP است که درآمد حاصل از سرمایه گذاری ساکنان خارج از کشور را افزوده و درآمد حاصل از سرمایه گذاری ساکنان خارجی در درون کشور را کسر می‌کند.

طبقه‌بندی تولید ناخالص ملی

GNP ارزش کل پول خروجی تولیدی توسط ساکنان یک کشور را می‌سنجد. بنابراین، هر خروجی تولیدی توسط ساکنان خارجی در داخل کشور باید از محاسبه GNP خارج شده، و هر خروجی تولیدی ساکنان یک کشور در خارج از مرزها حساب می‌شود. برای جلوگیری از بازشماری، کالاها و خدمات واسطه‌ای در GNP محاسبه نمی‌شوند چون این کالاها در ارزش نهایی کالا و خدمات، ثبت می‌شوند.

GNP تا سال ١٩٩١ در ایالات متحده، معیار اصلی برای فعالیت اقتصادی بود. بعد از آن، بخاطر ماهیت جهانی رو به افزایش اقتصاد ملی و وابستگی آن به پدیده‌ای مثل نیروی کار و زنجیره تأمین، GDP جایگزین آن شد.

تفاوت بین GNP و GDP

GNP و GDP دو مفهوم بسیار نزدیک هستند، و تفاوت آن‌ها این است که ممکن است شرکت‌هایی در داخل کشور تولید کالا کنند که مالک خارجی دارند، و شرکت هایی با مالک داخلی که برای بقیه جهان تولیدات دارند و درآمدشان را به ساکنان داخل برمی‌گردانند. برای مثال، چندین شرکت در ایالات متحده هستند که در آنجا تولید کالا و ارائه خدمات دارند و هر درآمد حاصل از کارشان را برای ساکنان خارج منتقل می‌کنند. همچنین، بسیاری از شرکت‌های آمریکایی در خارج از ایالات متحده تولید کالا و ارائه خدمات دارند و برای ساکنان ایالات متحده ایجاد سرمایه می‌کنند. اگر درآمد حاصل از شرکت های آمریکایی در خارج از مرزهایش بیش از درآمد شرکت های خارجی در داخل آن باشد، GNP ایالات متحده بیشتر از GDP خواهد بود.

با اینکه GDP بیشترین معیار مورد استفاده برای فعالیت‌های اقتصادی یک کشور است، GNP ارزش بررسی دارد چون تفاوت چشمگیر میان این دو معیار نشان می‌دهد که کشور موردنظر بیشتر درگیر تجارت بین‌الملل، فعالیت‌های تولیدی یا مالی می‌شود. در نهایت، از آنجایی که GNP واقعی هرگونه تغییری در درآمد ملی ناشی از تورم را حذف می‌کند، می‌تواند معیار مفیدتری باشد. GNP واقعی، GNP عددی را که با قیمت‌های کنونی برای هر تغییری در سطح قیمت کالاها و خدماتی که در محاسبه این معیار لحاظ شده‌اند، اصلاح می‌کند.

محاسبه GNP و GDP ممکن است نتایج مختلفی از خروجی کلی را نشان بدهند. مثلا، در سال ٢٠١٧، GDP ایالات متحده ١٩.٣٩ تریلیون دلار و GNP آن ١٩.۶١ تریلیون دلار تخمین زده شدند.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.