تولیدکنندگان محتوا برای فرار از سانسور به بیت کوین پناه می‌برند

تعدادی از سایت‌‌های تامین مالی جمعی آنلاین و ارائه‌‌کنندگان کیف پول آنلاین پس از یک سری مسدود کردن حساب‌‌های مربوط به افراد دارای تفکرات راست افراطی و نژادپرستی، درگیر مباحثاتی شده‌‌اند. اگرچه ممانعت از نوشتن مطالب توسط کسانی که به عنوان هتاک شناسایی شده‌‌اند حمایت عمومی را در پی داشت است، اما بسیاری از صاحب‌‌نظران سیاسی و شخصیت‌‌های رسانه‌‌ای لیبرال این اقدام را حمله‌‌ای غیرقابل قبول به آزادی بیان می‌‌پندارند.

0 89

در نتیجه برخی از تولیدکنندگان نام‌‌دار محتوای پلتفرم تامین مالی آنلاین پاتریون (Patreon) تصمیم گرفتند این پلتفرم را به مقصد بیت کوین ترک کرده و هرکدام از آنان ده‌‌ها هزار دلار درآمد ماهانه را به دوش گرفته و با خود ببرند. در پی تداوم خشم عمومی درباره پلتفرم‌‌های پرداخت و تصمیم آنان برای بستن حساب‌‌های بحث‌‌برانگیز، کوین‌‌تلگراف نگاه دقیق‌‌تری به نقش کریپتو در آخرین میدان مبارزه‌‌ آزادی بیان انداخته است.

رابین پاتریون را حذف می‌‌کند

دیو رابین (Dave Rubin)، کارشناس سیاسی آمریکایی در روز 16 ژانویه به آخرین شخصیت مهمی تبدیل شد که حساب خود در سایت تامین مالی جمعی آنلاین پاتریون را حذف کرد. رابین در یک ویدیوی زنده در کانال یوتیوب خود ظاهر شد که در آن حمایت خود را از کارل بنجامین (Carl Benjamin)، مبارز بحث‌‌برانگیز آنلاین که به نام Akkad هم شناخته می‌‌شود، تکرار کرده و تصریح کرد که حذف حساب او یکی از مهم‌‌ترین عوامل در تصمیم به نقل مکان از پاتریون به بیت کوین بود:

این قضیه‌‌ی پاتریون به آزادی بیان مربوط بود و دلیل آن هم اخراج کارل بنجامین بود که خودش در این استودیو حضور داشت. بسیار به‌‌جاست که بالاخره می‌‌خواهیم این کار را انجام دهیم. وقتی درباره آن شروع به حرف زدن کردم همه می‌‌گفتند که باید با کارل بنجامین حرف بزنی. به نظر به‌‌جا می‌‌رسد که اولین کسی که به شکل آنلاین با او حرف زدم کسی است که خودش آنجا را ترک کرده بود. حالا باعث شده است من هم اینجا را ترک کنم. و حال ما کنترل سرنوشت خود را در اختیار داریم.

اگرچه رابین در ابتدا به عنوان یک کمدین استندآپ مشهور شد، اما به عنوان یک طرفدار ارز‌‌های آزادی‌‌خواهانه مانند آزادی بیان شناخته شده است. بر خلاف ادعای او مبنی بر اینکه 60 تا 70 درصد درآمدش را از طریق پاتریون به دست می‌‌آورد، رابین گفته است که تصمیم او برای نقل مکان به بیت کوین «ایستادن برعلیه تجاوز بدون توقف به آزادی بیان است» و معتقد است که این عمل در پلتفرم‌‌های عمده تامین مالی رخ می‌‌دهد.

به نظر من یک تاجر عادی نمی‌‌‌‌گوید که من 70 درصد درآمدم را رها می‌‌کنم تا ببینم چه می‌‌شود. احساس می‌‌کنم ممنوعیت بنیامین کافی بود.

رابین در ادامه درباره آنچه هتاکی برنامه‌‌ریزی‌‌شده به آزادی و کمپین سانسور شدید توسط شرکت‌‌های تکنولوژی می‌‌خواند نظراتی نوشت:

به نظر می‌‌‌‌رسد که این گام بعدی ماست، من فکر می‌‌کنم ما مردم در نقطه‌‌ای باید این شرکت‌‌های فناوری را عقب برانیم. شما نمی‌‌توانید به تجاوز به آزادی بیان ادامه دهید. بله آنان می‌‌توانند هرکاری خواستند با شرکت‌‌های خصوصی بکنند و مسائلی وجود دارد که آیا این پلتفرم‌‌ها در حال تبدیل به فضای عمومی حقیقی آینده هستند و رابطه‌‌ی بین آن نهاد و پلتفرمی که همه می‌‌توانیم روی آن ارتباط برقرار کنیم و دولت چیست؟

ویدیوی رابین همچین شامل اعلامیه‌‌ای مبنی بر برنامه‌‌ی او برای اجرای پلتفرم تامین مالی خود به همراه دوست کارشناس و روانشناس خود به نام دکتر جردن بی. پیترسون بود:

نکته کل این قضیه این است که من و جردن بر روی پلتفرم جدیدی کار می‌‌کنیم. به دلایل قانونی نمی‌‌توانم چیز زیادی در این باره به شما بگویم. نمی‌‌توانم الان همه اسرار و نکات کار خودم را افشا کنم. ما روی پلتفرم دیگری کار می‌‌کنیم. پرسش‌‌های بسیار بسیار عظیمی درباره نحوه کارکرد این پلتفرم وجود دارد. آیا باید از طریق کریپتو تامین مالی شود، آیا باید پخش تورنت ویدیو داشته باشیم، چطور می‌‌توانیم آن را به طور کامل محافظت کنیم، به‌‌طوری که نگران پردازشگران پرداخت نباشیم؟ تمام کاری که در اینجا انجام می‌‌دهم تمرین آزادی بیان است. من دوست دارم با مردم مصاحبه کنم و از داشتن گفتگوهای خوب و همه این چیزها لذت می‌‌برم. من و جردن روی این کار می‌‌کنیم و شرکتی هم تشکیل داده‌‌ایم. امروز گام اول ماست. گام اول یعنی خارج شدن از پاتریون و حرکت است.

پیترسون هم در میان خیل تولیدکنندگان محتوایی بود که به دلیل آزادی بیان پاتریون را ترک کرد. پیترسون بر خلاف درآمد 80 هزار دلاری ماهانه خود، حساب پاتریونش را حذف کرد.

رابین در ابتدا قصد خود برای نقل مکان به بیت کوین در اوایل ماه ژانویه را اعلام کرد. اعضای جامعه کریپتو مشتاقانه به اعلامیه‌‌ی رابین پاسخ داد و بلافاصله با دادن مشاوره‌‌های عملی درباره نحوه حرکت او واکنش نشان دادند. کیف پول رابین در حال حاضر حدود 0.8119261 بیت کوین دریافت کرده است.

دیگر هدیه‌‌ای برای گب وجود ندارد

پلتفرم رسانه اجتماعی بحث‌‌برانگیز گب (Gab) یکی از پیشروترین سایت‌‌هایی است که تحت عنوان هتاکی تعطیل شده است. حساب توییتر رسمی شرکت در ماه ژانویه گزارش کرد که حساب شرکت آنان با صرافی کریپتوی ایالات متحده و کوین‌‌بیس حذف شده‌‌اند. حساب‌‌های تجاری و شخصی اندرو توربا (Andrew Torba) موسس گب در اوایل ماه ژانویه بسته شد.

طبق پیش‌‌بینی‌‌ها، کسب‌‌وکارهای بزرگ و کوچک (صرافی‌‌ها)هم در حال سانسور کردن نه تنها شرکت‌‌ها بلکه افراد نیز هستند. کوین بیس حالا حساب تجاری گب و حساب شخصی اندرو توربا را هم مسدود کرده است.

گب در وب‌‌سایتش خود را به عنوان «شبکه‌‌ای اجتماعی که طرفدار آزادی بیان، آزادی فردی و جریان آزاد اطلاعات آنلاین» معرفی می‌‌کند و می‌‌گوید که ورود همه آزاد است. با این حال این شبکه اجتماعی خیلی زود به طرفداری از تفکرات راست افراطی و نژادپرستی مشهور شد. پس از اینکه فاش شد رابرت گرگوری باورز (Robert Gregory Bowers)، مجرم تیراندازی کنیسه پیتزبورگ، پیش از انجام این جرم در شبک اجتماعی گب مردم را از طریق پست‌‌هایش تهدید می‌‌کرده است، گب آماج انتقادات تند مردمی قرار گرفت.

پس از این رویداد، پلتفرم‌‌های عمده مالی مانند پی‌‌پال و استرایپ رابطه خود با این شرکت را قطع کردند. بیت‌‌پی، پردازشگر پرداخت که از رمز ارز استفاده می‌‌کند، تصمیم گرفت که میزبانی این سازمان ریسک بالایی دارد و دیگر نمی‌‌تواند این خدمت را به این شرکت ارائه کند.

آخرین تلاش شرکت برای پیدا کردن پلتفرمی که بتواند از طریق آن تامین مالی شود شکست خورد. توییتر رسمی گب در 6 ژانویه اعلام کرد که حساب آنان در اپلیکیشن Square Cash حساب شخصی اندرو توربا مسدود شده‌‌اند. پس از تاخیر 20 دقیقه‌‌ای شرکت توییت دیگری منتشر کرد.

بله ما می‌‌دانیم چه کسی مالک Square است. ما متوجه شدیم که حساب‌‌هایمان به دلایل نامعلوم مسدود شده‌‌اند.

اپلیکیشن Cash هنوز ساده‌‌ترین و سریع‌‌ترین راه برای پرداخت بیت کوین با موبایل است. این برای بیت کوین مفعت و برای ما آزادی است.

آنان نمی‌‌توانند همه را مسدود کنند.

منابع رسانه‌‌ای بر نقش شهرت گب در عدم موفقیت آن در برقراری روابط بلندمدت با یک پردازشگر پرداخت تاکید کردند.

شرکت در ماه ژانویه در توییتر سعی می‌‌کرد دیگران را متقاعد کند که ارزش‌‌های اصلی آن با ارزش‌‌های خودشان مطابقت دارد و بیت کوین‌‌ را به عنوان راهی برای رهایی از بانک‌‌های مرکزی، سانسور مالی و نظام مالی متقلب می‌‌شناسد.

این سازمان در هفته‌‌های گذشته بارها گفته است که حمایت از بیت کوین‌‌ یکی از سه رکن اصلی شرکت است (ماکسیمالیسم یا بیشینه‌‌خواهی در رابطه با آزادی بیان، بیت کوین‌‌ و آزادی، ارائه‌‌ی سبک جدیدی از ارتقای خود در تلاش برای فاصله گرفتن از انتشار هتاکی):

ماکسیمالیست بدون پشیمانی آزادی بیان. ماکسیمالیست بدون پشیمانی بیت کوین‌‌. ماکسیمالیست بدون پشیمانی آزادی.

جستجوی این شرکت برای یافتن یک پلتفرم مالی ادامه دارد و در وب‌‌سایت شرکت آمده است که او «سانسورشده‌‌ترین، لکه‌‌دارشده‌‌ترین و بی‌‌پلتفرم‌‌ترین استارتاپ تاریخ است».

با بسته شدن درهای پلتفر‌‌م‌‌های عمده، جایگزین‌‌های کریپتو شکاف بازار را پر می‌‌کنند

شرکت‌‌ها و افراد به یک شکل در فاصله گرفتن از سایت‌‌های بحث‌‌برانگیز رسانه اجتماعی سریع عمل کرده‌‌اند. شبکه Bisq در 5 ژانویه پس از مسدود کردن حساب‌‌ها، سرویس‌‌هایش را ارتقا داد:

«اگر بیت کوین‌‌ به شما اجازه می‌‌دهد تا بانک خودتان باشید، Bisq به شما اجازه می‌‌دهد صرافی‌‌ خودتان باشید. شما Bisq را روی دستگاه خود اجرا کرده و به شکل همتابه‌‌همتا بیت کوین‌‌ معامله می‌‌کنید. مقاومت در برابر سانسور در Bisq یک سیاست نیست، بلکه در طراحی این طور است. دربانان جامعه هیچ ربطی به بیت کوین‌‌ ندارند. بیایید ساقطشان کنیم».

استیو جین (Steve Jain) یکی از حامیان پروژه Bisq که بر ارتباطات متمرکز است، در گفتگو با کوین‌‌تلگراف درباره مسدودیت گب و حرکت به سمت تامین مالی کریپتو گفت:

من چندان گب را دنبال و از سرویس‌‌هایشان استفاده نمی‌‌کنم، اما کار بازاریابی‌‌شان بسیار خوب است و معمولا سرتیترها و توییت‌‌هایشان را می‌‌بینم. و در ماه‌‌های گذشته هم تیترهایشان درباره مسدود شدن از جانب پردازشگران عمده پرداخت را هم دیده‌‌ام. اما به نظرم بدون انتخاب باقی نمی‌‌مانند. بیت کوین‌‌ کسی را مسدود نمی‌‌کند. حرکت به سمت بیت کوین‌‌ انتخابی طبیعی‌‌ست.

جین همچنین اشاره کرد که نگرانی درباره سانسور پلتفرم پرداخت تنها مختص کسانی نیست که حامی تفکرات راست افراطی بوده‌‌اند و توضیح داد که کریپتو در ذات خود دموکراتیک است:

آسیب اصلی پیشتر وارد شده است. بسیاری از افراد (به‌‌ویژه کسانی که تمایل دارند از سیاست غالب دور بایستند) مدتی‌‌ست می‌‌دانند که چیز عجیبی در پلتفرم‌‌های عمده در حال رخ دادن است، اما این حساب‌‌ها چندان قابل اعتماد نبوده‌‌اند. این پیشرفت‌‌های اخیر، شناسایی شک بسیاری از افراد در این مورد است که شرکت‌‌های بزرگ ضرورتا با اصول و قوانین مربوط فعالیت نمی‌‌کنند. اینکه بیت کوین‌‌ نمی‌‌تواند شما را مسدود کند به دلیل مهربان و اصولی بودن آن نیست؛ بیت کوین‌‌ نمی‌‌تواند. این تغییرناپذیری بخشی از همان چیزی است که بیت کوین‌‌ عرضه کرده است و هیچ سرویس دیگری تاکنون نتوانسته است چنین چیزی ارائه کند.

وقتی از جین پرسیده شد که آیا Bisq به دنبال کسب سرمایه از کاربران اخراجی پاتریون توسط بازتوییت اعلامیه مسدودیت گب است یا نه، به سرعت تاکید کرد که Bisq بیشتر پلتفرمی است که مردم روی آن بیت کوین‌‌ را به ازای ارزهای ملی تبادل می‌‌کنند، پس راهی برای کمک کردن مردم به کاربران اخراجی پاتریون ارائه نمی‌‌کند. با این حال جین امکان گنجاندن Bisq توسط کاربران پیشین پاتریون در برنامه‌‌های خود برای ساخت پلتفرم دموکراتیک‌‌تری از پرداخت را رد نکرد:

من با این حال شنیده‌‌ام که بعضی افراد به دنبال شروع جایگزین‌‌های پاتریون نیروگرفته از Bisq هستند که در آن Bisq به عنوان ابزاری برای تبادل دلار با بیت کوین‌‌ عمل می‌‌کند که قابلیت سانسور شدن ندارد. ما به تازگی پیشرفت‌‌های چشمگیری در API Bisq ایجاد کرده‌‌ایم و دوست دارم ببینم که Bisq چنین سرویس‌‌هایی را ممکن می‌‌سازد.

بر خلاف شرایطی که در آن وب‌‌سایت‌‌هایی ماند گب و افرادی مانند Akkad به دلیل عدم وجود هیچ گزینه‌‌ای به سمت رمز ارزها نقل مکان می‌‌کنند، جین عنوان می‌‌کند که این با اصول رمز ارز سازش نمی‌‌کند:

معامله همتا‌‌به‌‌همتا صرفا معادل دیجیتال معامله دلاری من و شماست. شما بیت کوین‌‌ می‌‌آورید و من دلار می‌‌دهم ما رو در رو و همتا به همتا معامله می‌‌کنیم. مهم نیست شما که هستید و مهم نیست که من کیستم. تنها چیزی که مهم است این است که ما به اهداف معامله‌‌مان پایبند باشیم. اگر این اخلاقی نیست، پس نمی‌‌دانم اخلاقی چیست.

این معرفی واسطه‌‌هاست که انواع پیچیدگی، مقررات، بدهی‌‌ها و ملاحظات اخلاقی را وارد کار می‌‌کند».

راست‌‌گرایان افراطی بریتانیا با محروم شدن شخصیت‌‌های اصلی‌‌شان از حوزه تامین مالی، فشار را احساس کرده‌‌اند

بریتانیا هم شاهد تعدادی مسدودیت حساب مربوط به راست‌‌گریان افراطی و نقل مکان این افراد به سمت کریپتو به عنوان آخرین پناه‌‌گاه بوده است. یوتیوب در 17 ژانویه حساب تامی رابینسون (Tommy Robinson)، راست‌‌گرای افراطی بریتانیایی را پس از نقص قوانین تبلیغاتی سایت مسدود شد. محکومیت این موسس «لیگ دفاعی انگلستان» توسط یوتیوب که نام واقعی‌‌اش استفن یاکسلی لنون است، تازه‌‌ترین مورد از سری مسدودیت‌‌های فعالان است که توسط فشار بر شرکت‌‌های تامین مالی جمعی توسط عموم به وقوع پیوسته است.

رابینسون همچنین شاهد ممنوعیت‌‌های از جانب پلتفرم‌‌ها دیگر از جمله توییتر و پی‌‌پال شده است. حساب پی‌‌پال این فعال راست‌‌گرای افراطی در ماه نوامبر پس از اینکه گفت «از سرویس‌‌‌‌های پی‌‌پال استفاده نکنید تا برای شیوع هتاکی، خشونت و انواع دیگر تعصباتی که تبعیض‌‌آمیز است به کار گرفته نشود»، مسدود شد. پیش از ممنوعیت او کمپینی مردمی شکل گرفته بود که برای حذف او از این پلتفرم هزاران امضا جمع‌‌آوری کرده بود و توجهات را به اقدامات گذشته او در ایجاد خشونت نژادی با محتوای آنلاین جلب کرد. با از بین رفتن گزینه‌‌های پلتفرم‌‌های سنتی مالی برای رابینسون، او در آخرین تلاش خود برای حفظ فعالیت‌‌های تامین مالی خود به کریپتو روی آورده است.

رابینسون در زمان دستگیری و زندانی شدن در سال 2018، معادل 20 هزار پوند بیت کوین‌‌ دریافت کرد که از جمله آن می‌‌توان به کمک 5500 پوندی در روز دستگیری او اشاره کرد. موفقیت تامین مالی آنلاین رابینسون باعث خودنمایی برخی فعالان مقلد شده است که همه آنان ادعا دارند حامی آزادی بیان هستند و حامیان را تشویق به کمک مالی می‌‌کنند. مایک استاکبری (Mike Stuchbery) کارشناس سیاسی راست‌‌گرا در گفتگو با کوین‌‌تلگراف درباره گرایش گروه‌‌های راست افراطی برای نقل مکان به کریپتو پس از ممنوعیت‌‌هایشان در پلتفرم‌‌های مالی گفت:

گروه‌‌های راست‌‌گرای افراطی در حال از دست دادن منابع درآمدی خود هستند و دیگر تمامیت این گروه‌‌ها را هدف قرار نمی‌‌دهند. گروه‌‌های راست افراطی هم خودشان را فاقد پلتفرم یافته‌‌اند. بنابراین آنان یا خودشان پلتفرم‌‌های جایگزینی برای خودشان می‌‌سازند (Gab، Minds و Bithute) یا به دنبال گزینه‌‌های غیرمتمرکز برای اجرای ایده‌‌هایشان هستند.

استاکبری گفت در حالی که دستگیری و حبس تامی رابینسون به عنوان محرکی برای نقل مکان به بیت کوین‌‌ عمل کرد، اما شرایط هم بحرانی برای تامین مالی کریپتو به وجود آوردند:

بازداشت تامی رابینسون در ابتدا باعث شد رمز ارزها به‌‌عنوان جایگزین قابل اعتمادی برای بانکداری سنتی دیده شود. طی چند روز رسانه‌‌های اجتماعی گزارش کردند که تامی هزاران پوند بیت کوین‌‌ در کیف پول رسمی خود دریافت کرد است و هزاران پوند دیگر هم به حساب کسانی که به اسم او فعالیت می‌‌کنند واریز شده است. لحن گزارشات منفی بود و تا حدی به مجرمانه بودن تراکنش‌‌های رمز ارز اشاره داشت، ننگی که هنوز هم وجود دارد.

استاکبری بر خلاف کلام آزادی‌‌خواهانه‌‌ی کسانی مانند دیو رابین و دکتر جردن پیترسون، معتقد است که شرکت‌‌ها می‌‌توانند و باید توانایی مسدود کردن حساب‌‌های هتاکان را تمرین کند:

پلتفرم‌‌هایی که می‌‌توانند آزادی بیان را بدون مشروعیت بخشیدن به هتاکی، توسط شفاف عمل کردن در دلیل ممنوع و مسدود کردن حضور افراد از یک خدمت انجام دهند و آن را خیلی ساده به تخلف از شرایط و قوانین سرویس ربط دهند. آنان می‌‌توانند به طور منظم همه‌‌پرسی برگزار کرده یا کاربران را گرد هم جمع کنند تا شرایط بیان شود و به پرسش‌‌های مربوط به سیاست‌‌های آنان پاسخ داده شود.

من مخالف ممنوعیت کامل کسانی هستم که اقدام به هتاکی در رسانه‌‌های اجتماعی کرده‌‌اند (این نه تنها عواقب مشکل‌‌سازی در پی دارد، بلکه همانطور که قبلا دیده‌‌ایم طرفداران راست افراطی خیلی ماهرانه این جریان را به منازعه آزادی بیان تبدیل می‌‌کنند.

با این وجود محروم کردن آنان از پلتفرم‌‌ها خیلی خوب کار می‌‌کند. به آن بلایی که سر ریچارد اسپنسر و الکس جانسون آمد نگاه کنید. دسترسی آنان به پلتفرم‌‌های رسانه اجتماعی کاملا محدود شده است و منجر به این شده که بگویند به دنبال بازگشت هستند».

تنگنای مالی Wikileaks

راست‌‌های افراطی و سازمان‌‌های آزادی‌‌خواه تنها گروه‌‌های سیاسی نیستند که پس از محرومیت از کوین‌‌بیس خود را تنها یافته‌‌اند. Shops Wikileaks، شاخه فروشگاهی شرکت ناشناس غیرانتفاعی Wikileaks در 20 آوریل از طریق توییتر گزارش کرد که حساب کوین‌‌بیس آنان مسدود شده است.

این توییت تصویری از ایمیل دریافتی از کوین‌‌بیس را نمایش داده است که در آن نوشته شده است که این سازمان طبق شرایط و قوانین این وب‌‌سایت عمل نکرده است.

Wikileaks پس از این ابطال حساب خواهان مسدودیت جهانی کوین‌‌بیس است و اظهار می‌‌کند که او عضو نامناسبی برای جامعه کریپتوست و حامیان خود را هم تشویق کرده تا به شکل بیت کوین‌‌ از آنان حمایت کنند. این سازمان عنوان کرده که این عمل توسط یک مسئول بی‌‌نام تحریم شده است.

بر خلاف مبارزه Shops Wikileaks با کوین‌‌بیس، جولیان آسانژ (Julian Assange) موسس Wikileaks به طور عمومی از دولت ایالات متحد برای مجبور کردن این سازمان جهت ورود به عرصه بیت کوین‌‌ به عنوان منبع اصلی درآمد خود که باعث سود 50 هزار درصدی شده است، تشکر کرد. در نتیجه این سازمان در حال حاضر به سمت رمز ارزها رفته و کمک‌‌ها را به شکل لایت‌‌کوین، مونرو و زی کش در کنار بیت کوین‌‌ می‌‌پذیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.