تولیدکننده بلاک‌‌ EOS BP) EOS) چیست؟

تولیدکننده‌‌های بلاک ،‌‌ واحدهای غیرمتمرکزی هستند که بر شبکه EOS حکومت دارند. آنان مسئول رسیدن به اجماع و اضافه کردن بلاک‌‌‌‌های تراکنش‌‌ها یا داده به بلاک چین‌‌ EOS هستند. آنها همان کاری را انجام می‌‌دهند که استخراج‌‌کنندگان یا ماینرهای یک بلاک چین‌‌ اثبات کار یا گره‌‌های سهم‌‌گذاری یک بلاک چین‌‌ اثبات سهام انجام می‌‌دهند.

0 99

دن لریمر (Dan Larimer)، از بنیان‌‌گذاران EOS و مدیر ارشد فناوری، درمورد تولیدکنندگان بلاک این‌گونه توضیح می‌‌دهد:

می‌‌توانید تولیدکننده‌‌های بلاک‌‌ را مثل دی‌‌جی‌‌های ایستگاه رادیویی تصور کنید. آنان تصمیم می‌‌گیرند چه چیزی روی آنتن برود یا تماس چه کسی وصل شود»

 

BP چطور کار می‌‌کند؟

این بر یک مکانیزم اجماع به نام اثبات سهام محول شده (DPoS) مبتنی است.

در یک بلاک چین‌‌ اثبات کار مانند بیت کوین، ماینرها مقادیر زیادی توان رایانشی برای حل معادلات پیچیده ریاضی به کار می‌‌گیرند. به‌محض اینکه معادله حل شود، ماینر پاسخ تائید توسط ماینرهای دیگر در شبکه را منتشر می‌‌کند و اجماع حاصل می‌‌شود. سپس بلاک‌‌ به زنجیره اضافه می‌‌شود و ماینری که معادله را حل کرده است، پاداش بلاک‌‌ خود را گرفته و همه به سمت معادله بعدی حرکت می‌‌کنند.

در شبکه‌‌ اثبات سهامی مانند کاردانو، گره‌‌ها مقدار زیادی توکن برای افزایش شانس انتخاب شدن برای افزودن بلاک‌‌ بعدی تراکنش‌‌ها به زنجیره، سهم‌‌گذاری یا سرمایه گذاری می‌‌کنند. اگرچه فرایند گزینش یا انتخاب تصادفی است اما عواملی مانند مقدار سرمایه گذاری‌‌شده، مقدار زمان سرمایه گذاری و شهرت گره در فرایند لحاظ می‌‌شوند.

اثبات سهام محول شده نسخه‌‌ای از اثبات سهام است که در آن به‌جای انتخاب تصادفی تاییدکنندگان، توسط رأی مابقی دارندگان توکن در شبکه برگزیده می‌‌شوند. تفاوت دیگر در EOS این است که تولیدکنندگان به جای سرمایه گذاری توکن صرف، سرمایه‌‌شان در شبکه را به شکل زیرساخت، حمایت جمعی، توسعه و غیره سهم‌‌گذاری می‌‌کنند. در ذیل بیشتر به این می‌‌پردازیم.

سپس این سهام محول شده وظیفه حفظ یکپارچگی و دقت شبکه را توسط رسیدن به اجماع بر سر بلاک‌‌‌‌های داده یا تراکنشی که به شبکه افزوده شده‌‌اند، خواهند داشت.

برندن بلامر، مدیرعامل Block.one، شرکت عامل EOS، تولیدکننده‌‌های بلاک‌‌ را به‌عنوان «۲۱ سهم محول شده منتخب توسط دارندگان توکن که در واقع کار تائید تراکنش‌‌های شبکه را انجام می‌‌دهند» توصیف می‌‌کند.

تولیدکننده بلاک‌‌ EOS BP) EOS) چیست؟

رده‌‌بندی تولیدکننده‌‌های بلاک‌‌

چه کسی می‌‌تواند به یک تولیدکننده بلاک‌‌ EOS تبدیل شود؟

روی کاغذ هر کسی که رأی جامعه EOS را دریافت کند، می‌‌تواند یک BP باشد.

اما همان‌طور که در بالا نیز اشاره کردیم، از تولیدکنندگان بلاک‌‌ انتظار تسهیل کارکرد مناسب شبکه و رشد مداوم آن می‌‌رود. بنابراین باید سهامشان را به شکل زیرساخت مرکز داده، حمایت جمعی و دخیل بودن در کار، حمایت مالی از توسعه‌‌دهندگان اپلیکیشن‌‌های غیرمتمرکز EOS، حمایت مالی از آموزش و آگاهی و غیره ارائه کنند.

پس اگرچه همه می‌‌توانند درخواست تبدیل به یک تولیدکننده بلاک‌‌ را بدهند، اما واقعیت این است که جامعه EOS تنها به نهادهایی رأی می‌‌دهد که بتوانند ثابت کنند منابع کافی برای تأمین زیرساخت لازم برای تائید کارکرد مناسب و رشد مداوم اکوسیستم EOS را در اختیار دارند.

بدین ترتیب تولیدکنندگان بلاک،‌‌ گروه‌‌های بزرگ کنسرسیومی مانند EOS نیویورک، EOS پکن یا حتی صرافی‌‌های بزرگی مانند هوبیاند و بیت‌‌فاینکس هستند.

بارت ویات (Bart Wytt) از مهندسین EOS در مطلبی در سایت Medium ، تولیدکنندگان بلاک‌‌ را به‌عنوان ذهن دائماً در حال تغییر جامعه EOS توصیف می‌‌کند:

تولیدکنندگان شبکه EOS.IO به نوعی به مغز متفکر آن بلاک چین‌‌ تبدیل شدند. و شایان ذکر است که تولیدکنندگان و اندازه آنان و اینکه چه کسی هستند، با گذر زمان و با مشاهده ارزش متااطلاعات درباره تغییر آن تولیدکنندگان، تغییر پیدا می‌‌کند. پس اگر جامعه ارزش، داشتن الزامات سخت‌‌افزاری مشخص یا داشتن موقعیت‌‌های مشخصی در جهان برای کاهش تأخیر را از ویژگی های تولیدکنندگان در نظر بگیرد، این‌‌ها به شاخص جمعی برای انتخاب تولیدکنندگانی بدل خواهد گشت که بتوانند چشم‌‌انداز آنچه EOS.IO باید داشته باشد را محقق کنند»

چطور یک تولیدکننده بلاک‌‌ EOS شوید؟

مانند همه دموکراسی‌‌های سنتی جهان، نهادهای جامعه EOS باید برای جمع‌‌آوری رأی ستاد درست کنند.

برخلاف دموکراسی‌‌های رایج که در آن هر ۴ یا ۵ سال انتخابات برگزار می‌‌شود، در شبکه EOS هر ۶۰ ثانیه شاهد یک رای‌‌گیری هستیم.

۲۱ نهاد برتری که بیشترین رأی را دریافت کنند، به‌عنوان تولیدکنندگان بلاک‌‌ انتخاب می‌‌شوند. با این حال چون رای‌‌گیری تقریباً به شکل ثابت انجام می‌‌شود و همه می‌‌توانند هر دقیقه رأی دهند، لیستی از ۱۰۱ بلاک‌‌ علی‌‌البدل وجود دارند که در صورت خروج یکی از تاییدکنندگان توسط آرا، آماده پر کردن جای او هستند.

پس تولیدکننده‌‌های بلاک‌‌ باید دائماً برای باقی‌‌ ماندن در جمع ۲۱ نهاد برتر یا ماندن در بین ۱۰۱ بلاک‌‌ علی‌‌البدل، ستاد تشکیل دهند و کارزار انتخاباتی داشته باشند.

چرا باید به یک تولیدکننده بلاک‌‌ EOS تبدیل شوید؟

تولیدکنندگان بلاک‌‌ به ازای افزودن بلاک‌‌‌‌های جدید به بلاک چین‌‌، توکن EOS پاداش می‌‌گیرند.

این پاداش‌‌ها از کارمزدهای تراکنش‌‌ها پرداخت نمی‌‌شوند، بلکه از طریق یک سیستم داخلی تورمی به دست BPها می‌‌رسند. هر بار که بلاک‌‌ جدید در شبکه تولید می‌‌شوند، توکن‌‌های جدیدی نیز ایجاد خواهند شد.

این تورم با نرخ ۵ درصد سالانه اتفاق می‌‌افتد، اما با بلوغ یافتن اکوسیستم EOS و افزایش ارزش سکه، جامعه می‌‌تواند بر اساس نیاز، به افزایش یا کاهش درصد تورم رأی بدهد.

این ۵ درصد به یک صندوق پیشنهاد کار (۴ درصد) تقسیم می‌‌شود که به توسعه‌‌دهندگانی که به ایجاد بهبودهایی به نفع جامعه EOS اقدام می‌‌کنند اختصاص داده می‌‌شود. این بهبودها به‌عنوان پیشنهاد‌های کار شناخته می‌‌شوند و به محض اینکه جامعه به یک پیشنهاد خاص رأی دهد، توسعه‌‌دهنده برای اجرای آن از صندوق پیشنهاد کارگر دریافت می‌‌کند.

۱ درصد باقیمانده هم به تولیدکنندگان بلاک‌‌ (۰.۲۵ درصد) و تولیدکنندگان علی‌‌البدل (۰.۷۵ درصد) می‌‌رسد.

تولیدکننده بلاک‌‌ EOS BP) EOS) چیست؟

سیستم پاداش تولیدکنندگان بلاک‌‌ EOS

چگونه مدل مدیریت EOS با ویژگی تمرکز زدایی بلاک چین‌‌ تناسب پیدا می‌‌کند؟

شبکه EOS در گذشته وادار به پاسخ به اتهاماتی درباره این مسئله شده بود.

در اکتبر ۲۰۱۸ وقتی که نسخه اصلی EOS تازه پنج ماه بود که فعالیت خود را آغاز کرده بود، برندن بلامر، مدیرعامل Block.one در پاسخ به گزارشی که تولیدکنندگان بلاک‌‌ را به تبانی و رأی مشترک متهم کرده بود، بیانیه‌‌ای منتشر کرد. بلامر در این بیانیه به نوپا بودن شبکه EOS اشاره و هیچ تلاشی برای رد این ادعاها نکرد، اگرچه آنها را تایید هم نکرد.

بلامر در این بیانیه اظهار کرد «ما از برخی ادعاهای تاییدنشده درباره رای‌‌گیری تولیدکنندگان بلاک‌‌ و تکذیب برخی از این ادعاها خبر داریم. به باور ما باید فرایندی آزاد و دموکراتیک در EOS وجود داشته باشد و برای حفظ و تقویت یکپارچگی این فرایند باید با دارندگان دیگر رای‌‌گیری صورت گیرد».

طبق گفته ویتالیک بوترین، از بنیان‌‌گذاران اتریوم، این نوع رفتار اصلا او را شگفت‌‌زده نمی‌‌کند، اگرچه بسیار زودتر از آنچه انتظارش را می‌‌کشید اتفاق افتاد.

جالب است! منظورم این است که این کاملاً قابل‌‌ پیش‌‌بینی بود و من آن را پیش‌‌بینی کردم اما انتظارش را نداشتم به این زودی اتفاق بیافتد

 

به همین دلیل است که من به خزانه‌‌داری رای‌‌گیری دارندگان توکن در زنجیره باور ندارم. هر زنجیره‌‌ای که در آن از رای‌‌گیری دارندگان توکن برای تأمین مالی کالاهای عمومی استفاده شود، می‌‌تواند به معامله «من به تو رأی می‌‌دهم تو هم به من» تبدیل شود»

 

در نوامبر ۲۰۱۸، وقتی مشخص شد که EOS تراکنش‌های درون بلاک چین‌‌ را برای بازگرداندن یک حساب هک‌‌شده‌‌ی یکی از کاربران شبکه، بدون اجازه مالک این حساب برگردانده است، بار دیگر مورد مواخذه قرار گرفت.

منبع

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.