توضیحاتی درباره‌‌ بلاکچین، بیت کوین و کریپتو

برخی افراد معنای بلاکچین، بیت کوین‌‌ و کریپتوکارنسی را در ذهن خود باهم یکی کرده و مفهوم پیچیده‌‌ و گیج کننده‌ای از آن می‌سازند. این مقاله به شما در تمایز این سه واژه کمک می‌‌کند و همچنین تفاوت‌‌های بین بلاکچین و پایگاه داده را تشریح می‌‌کند. علاوه بر این، به شما می‌‌گوییم که بلاکچین کاربردهای مختلفی دارد که همانطور که خواهید دید، همه‌‌ آن‌‌ها به مباحث مالی و سرمایه‌‌گذاری مربوط نیستند.

0 119

بلاکچین‌‌ها

اگرچه بیت کوین‌‌ اولین چیزی بود که با استفاده از تکنولوژی بلاکچین تولید شد، اما خود بلاکچین نیز به تنهایی می‌‌تواند برای اهداف دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. اول از همه، بیایید ببینیم یک بلاکچین واقعا چیست، چگونه کار می‌‌کند و چه مشکلاتی را حل می‌‌کند.

به بیان ساده، می توان گفت بلاکچین از زنجیره‌‌ای از بلوک‌‌ها تشکیل شده و هر بلوک سه المان مختلف را در بر می‌‌گیرد:

  • ۱-اطلاعات
  • ۲-چیزی به نام “هش”
  • ۳-هشِ بلوک قبلی

به همین دلیل نام بلاکچین (زنجیره‌‌ای از بلوک‌‌ها) روی آن گذاشته شده است.

بسته به نوع زنجیره، داده یا اطلاعاتی از همان نوع در یک بلوک دخیره می‌‌شود. به عنوان مثال در بلاکچینِ سازنده‌‌ بیت کوین‌‌، اطلاعات معاملات بیت کوین‌‌ که شامل تعداد سکه‌‌های فروخته شده، خریدار و فروشنده است در بلوک‌‌ها ذخیره می‌‌‌‌شود.

هش مقدار منحصربفردی در یک بلاکچین است. هش یک بلوک، مانند اثر انگشت، ویژگی خاص آن بلوک است که آن را از سایر بلوک‌‌ها متمایز می‌‌کند. هش بر اساس داده‌‌های ذخیره شده در بلوک‌‌های مشابه، تعیین می‌‌شود. به همین دلیل مقدار هش تنها بعد از ساخته شدن بلوک‌‌ها قابل محاسبه است. اگر اطلاعات موجود در یک بلوک تغییر کند، هش به طور اتوماتیک تغییر می‌‌کند.

این مکانیزم به ما اجازه می‌‌دهد هر گونه تلاش برای مداخله یا دستکاری در بلوک‌‌ها را شناسایی کنیم. روش این کار خیلی ساده است: با مقایسه‌‌ هش‌‌های دو بلوک متوالی به این تغییرات پی خواهیم برد. به عنوان مثال:

اگر برای بلوک شماره ۱۰ مقدار هش برابر با ۱۲۳۴ باشد، برای بلوک شماه ۱۱ نیز همین مقدار هش را خواهیم داشت. همانطور که می‌‌دانیم با تغییر اطلاعات موجود در بلوک شماره ۱۰ مقدار هش آن بلوک نیز تغییر خواهد کرد و این مقدار دیگر ۱۲۳۴ نیست و ممکن است به ۱۴۲۳ تغییر کند. حالا هش بلوک‌‌های ۱۰ و ۱۱ دیگر شبیه به هم نیستند. در نتیجه بلوک ۱۰ و تمامی بلوک‌‌های موجود در آن زنجیره بی‌‌اعتبار می‌‌شوند.

هش المانی است که بلاکچین را امن‌‌تر می‌‌کند. ولی این پایان ماجرا نیست.

چه چیزی بلاکچین را منحصر بفرد می‌‌کند؟

درست برعکس یک پایگاه داده، اطلاعات موجود در یک بلاکچین غیر قابل دستکاری است. یکی از موانع دستکاری اطلاعات بلوک‌‌ها مکانیزم مذکور برای هش است. قدرت کامپیوترهای مدرن به قدری زیاد است که می‌‌توانند هزاران هش را در یک لحظه محاسبه کنند. اگر هکری بخواهد اطلاعات موجود در یک بلوک در زنجیره‌‌ی بلوک‌‌ها را تغییر دهد و دوباره تمام هش‌‌ها را محاسبه کند، از لحاظ تئوری، اعتباربخشی مجدد به بلوک‌‌ها امکان‌‌پذیر بنظر می‌‌رسد.

در اینجا مفهوم اثبات کار به کمک می‌‌آید. با استفاده از مفهوم اثبات کار، روند ساختن بلوک‌‌های جدید آهسته‌‌تر می‌‌شود ولی این کار امنیت بلاکچین را بیشتر می‌‌کند. برای ساختن بلوک جدید، یک پازل کریپتوگرافیک باید حل شود. به محض حل شدن این پازل، نتیجه حل با دیگر کامپیوترهای (جفت‌‌های) موجود در شبکه‌‌ی بلاکچین به اشتراک گذاشته می‌‌شود. اگر این کامپیوترها نتیجه‌‌ی حل پازل را تایید کنند بلوک جدید به زنجیره اضافه می‌‌شود. این روش همان چیزی است که بلاکچین را قابل اعتماد کرده است.

با این روش، هرگونه اطلاعات مربوط به واسطه‌‌هایی مثل بانک‌‌ها باید تایید شوند و این باعث می‌‌شود در هزینه و زمان صرفه‌‌جویی شود. بسته به نوع بلاکچین، ساخت بلوک جدید ممکن است از چند ثانیه تا چند دقیقه زمان ببرد.

سومین و آخرین المانی که تکنولوژی بلاکچین برای بالا بردن امنیت داده‌‌ها به کار می‌‌برد، غیر متمرکز بودن آن است. همانطور که در بالا ذکر شد، بلاکچین به جای استفاده از یک کامپیوتر متمرکز برای کنترل همه چیز، از شبکه‌‌ همتا به همتا (P2P) استفاده می‌‌کند و بلوک‌‌های جدید به محض ساخته شدن تایید می‌‌شوند.

هر شبکه همتا، یک کپی از کل بلاکچین را در اختیار دارد. در نهایت هر بلوکی که اکثریت شبکه‌های همتا آن را تایید کنند، به رسمیت شناخته می‌‌شود. به عبارت دیگر، یک شخص نمی‌‌تواند یک بلوک از بلاکچین را تغییر دهد، مگر اینکه موافقت ۵۰ درصد از اعضای شبکه همتا به همتا را جلب کند.

قراردادهای هوشمند

با اضافه شدن قراردادهای هوشمند، پیشرفت بزرگی را در تکنولوژی بلاکچین ایجاد کرد. قراردادهای هوشمند برنامه‌‌هایی هستند که در بلاکچین‌‌ها ذخیره می‌‌شوند و برای مبادله‌‌ سکه و معاملات مالی، جمع‌‌آوری مالیات، ثبت داده‌‌های پزشکی و ملکی و بسیاری از موارد دیگر استفاده می‌‌شوند.

یک بلاکچین یا برای دسترس عموم آزاد است (بلاکچین عمومی) یا برای گروه مشخصی از شبکه‌‌های همتای مجاز قابل دسترسی است (بلاکچین خصوصی). ارزهای رمزنگاری شده مثالی از بلاکچین‌‌های عمومی هستند. شرکت‌‌ها یا مراکز دولتی برای ثبت داده‌‌های داخلی خود می‌‌توانند از بلاکچین خصوصی استفاده کنند.

پایگاه داده یا بلاکچین؟

همانطور که اشاره شد، شما می‌‌توانید اطلاعات موجود در یک بلوک مشخص را تغییر دهید اما خود بلوک را نمی‌توانید تغییر دهید. اما می‌‌توانید یک بلوک جدید به زنجیره اضافه کنید و اطلاعات تغییر یافته را در آن ذخیره کنید. این یک روش غیر مخرب برای پیگیری تغییرات داده‌‌ در طول زمان است.

با این حال، نظریه‌‌های زیادی وجود دارد که استفاده از پایگاه‌‌های داده را منطقی‌‌تر از بلاکچین‌‌ها می‌‌داند، زیرا بلاکچین ایرادات خاص خودش را نیز دارد:

در پایگاه‌‌های داده معمولی، تنها افراد مجاز می‌‌توانند داده‌‌ها را مشاهده و ویرایش کنند. اما در بلاکچین روی مشاهده‌‌ی داده کنترلی وجود ندارد و تنها برای ویرایش داده‌‌ها نیاز به مجوز دارید.

در بلاکچین‌‌ها، با وجود پیشرفت تکنولوژی، هنوز به کامپیوترهای پرقدرت برای ساختن و تایید شدن بلوک‌‌های جدید نیاز است.

بلاکچین‌‌ها مطابق طبیعت به خصوصشان، آهسته‌‌تر از پایگاه‌‌های داده معمولی کار می‌‌کنند.

گیدئون گرینسپن در multichain.com گفته است:

اگر مشکل عدم اعتماد و استحکام درپایگاه داده وجود نداشته باشد، یک بلاکچین هیچ برتری‌‌ای نسبت به یک پایگاه داده‌‌ی معمولی ندارد.

بیت کوین‌‌ و دیگر ارزهای رمزنگاری شده

بیت کوین‌‌، اولین ارز دیجیتال ساخته شده توسط فرد یا گروهی از افراد است که با نام مستعار ساتوشی ناکاموتو فعالیت می‌‌کردند. از آن زمان تا به حال، صدها ارز رمزنگاری شده‌‌ دیگر که به آن‌ها به اصطلاح “آلتکوین” می‌گویند، وارد بازار شده‌اند. اتریوم، ریپل، بیت‌کوین‌‌ کش، EOS و لایت کوین تعدادی از محبوب‌‌ترین ارزهای دیجیتال هستند.

تکنولوژی بلاکچین روابط متقابل ما با دیگران را تحت تاثیر قرار خواهد داد. ذخیره‌‌ امن اطلاعات بدون امکان دست بردن به آن‌‌ها هدف اصلی بلاکچین است. بیت کوین‌‌ و دیگر کریپتوها تنها یکی از کاربردهای این پدیده‌‌ی نوظهور است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.