توسعه پلتفرم بلاکچین چندکاره‌ توسط هیئت بانکداری چین با همکاری بانک‌های بزرگ

مشارکت‌ کنندگان در بیانیه‌ای در تاریخ ۲۹ دسامبر تایید کردند که سازمان بانکداری خود-رگولاتوری چینی، انجمن بانکداری چین (CBA)، پلتفرم مبتنی بر بلاکچین را برای بهبود بهره وری در سراسر این بخش راه اندازی می‌کند.

0 87

این پروژه، که نام رسمی آن “پلتفرم بلاکچین معاملات میان بانکی تامین سرمایه تجارت چین” است، با هدف استفاده از بلاکچین برای تامیت سرمایه تجارت، تراکنش‌ها و سایر خدمات مالی است.

چندین بانک از قبیل HSBC، بانک چین و پینگ آن بانک (Ping An Bank) که جزو بانک‌های معروف هستند، قرارداد راه اندازی نمونه آزمایشی این پلتفرم را امضا کردند.

معاون ارشد HSBC چین و سرپرست امور مالی صنعتی و تجاری، فنگ شیائو (Fang Xiao)‌به درگاه خبری چاینا نیوز (China News) گفت: “ایجاد این پلتفرم بین بانکی می‌تواند به عنوان پلتفرمی فوق العاده‌ای که موانع موجود در بین بانک‌های مختلف را برمی‌دارو و جریان اطلاعات را تحقق می‌بخشد”، وی در ادامه‌گفت:

استفاده از فناوری بلاکچین برای ترویج اصلاحات تامین مالی تجارت، تبدیل به یک روند جهانی شده است. پایلوت‌های خارجی تجارت بلاکچین گروه HSBC نشان می‌دهد که بلاکچین برای بهبود کارایی، ایمنی و مقیاس تجارت استفاده می‌شود

چین، در راستای سرمایه گذاری روی مزایایی که فناوری بلاکچین در کوتاه مدت به ارمغان می‌آورد، همچنان در حال تلاش برای پیشرفت سطح استفاده دولت از بلاکچین است.

نهادهای چینی وظیفه پشتیبانی فنی برای پروژه بین بانکی را به عهده خواهند داشت. از این نهادها می‌توان به استارت‌آپ اپلیکیشن PeerSafe که جزو شرکت ‌کنندگان کنسرسیوم هایپرلجر (Hyperledger) نیز هست اشاره کرد.

در میان حامیان مالی ساخت این پلتفرم می‌توان به بانک توسعه ملل متحد و همچنین چندین بانک که به عنوان آزمایش کننده فعالیت می‌کنند، اشاره کرد.

در این بیانیه آمده است که یک نسخه کار باید در سال ۲۰۱۹ ارائه شود و وقتی راه اندازی شد باید برای تکسعه آن برنامه ریزی شود. این بیانیه می‌گوید که این برنامه‌های توسعه عبارتند از جذب بانک‌های کوچکتر، همراه با افزایش دامنه کاربردها تا مواردی مانند مالیات بندی و نهادهای گمرکی را در بر بگیرد.

طبق گزارش اخیر کوین تلگراف، عربستان سعودی، کانادا و کشورهای دیگر در حال بررسی پیاده سازی بلاکچین برای حوزه‌هایی مانند گمرک و تامین سرمایه تجارت هستند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.