توسعه‌‌دهنده بیت‌‌کوین کش پروتکل مقیاس‌‌دهی Xthinner را معرفی می‌‌کند

در روز یکشنبه، جاناتان تومیم (Johnathan Toomim) توسعه‌‌دهنده بیت‌‌کوین کش از پروژه‌‌ای به نام Xthinner رونمایی کرد که بر روی آن کار می‌‌کند و یک پروتکل جدید انتشار بلوک است که از مزایای LTOR بهره می‌‌گیرد. طبق گفته تومیم، Xthinner بلوک‌‌ها را تا ۹۹.۶ درصد فشرده کرده و ۴ تا ۶ برابر بهینه‌‌تر از انتشار بلوک‌‌هایی مانند Compact Blocks و Xthin عمل می‌‌کند.

0 71

Xthinner می‌‌تواند بلوک‌‌ها را بیش از ۹۹ درصد فشرده کند

جاناتان تومیم استخراج‌‌کننده و توسعه‌‌دهنده برنامه‌‌ی انتشار بلوکی که بر روی آن کار کرده را اعلام کرده است. تومیم از این مفهوم با عنوان Xthinner برای اولین بار در سپتامبر گذشته نام برد تا مزایای سیستم ترتیب‌‌بندی تراکنش شبکه بیت‌‌کوین کش با نام LTOR را مورد تاکید قرار دهد. در مطلبی از این توسعه‌‌دهنده در سایت Medium، تومیم نشان می‌‌دهد که Xthinner چطور بلوک‌‌ها را با استفاده از یک ترفند عجیب فشرده می‌‌کند. تومیم در روز یکشنبه ۱۳ ژانویه پروژه‌‌ی خود رای روی سایت ردیت برای خانواده بیت‌‌کوین کش آشکار کرد و توضیح داد که Xthinner می‌‌تواند شرایط شدید و نیاز به توجه شبکه را مدیریت کند.

تومیم در سایت ردیت توضیح داده است که « Xthinner یک پروتکل جدید انتشار بلوک است که روی آن کار کرد‌‌ه‌‌ام و از LTOR برای فشرده‌‌سازی ۹۹.۶ درصدی بلوک‌‌ها تا زمان انتقال همه‌‌ی تراکنش‌‌ها بهره می‌‌برد. این یعنی ۱۳ بیت (۱.۶ بایت) به ازای هر تراکنش. Xthinner طوری طراحی شده که در مقابل خطا تاب‌‌آوری دارد و می‌‌تواند شرایطی که استخر حافظه فرستنده و گیرنده نمی‌‌تواند به خوبی همگام‌‌سازی شود را مدیریت کند».

این تحلیل تومیم عنوان می‌‌کند که اگر هر تراکنش حدود ۴۰۰ بایت باشد و بلوک ۵۰۰ مگابایت حجم داشته باشد، می‌‌توان این حجم را به ۱.۹ مگابایت کاهش داد که همان ۹۹.۶۱۸ درصد کاهش است. تومیم در انجمن تصریح کرده که «شبکه‌‌های(Bitcoin Core‌‌ (BTC و (Bitcoin Satoshi Vision (BSV نمی‌‌توانند از مفهوم Xthinner استفاده کنند». تومیم توضیح داده است که هردوی این پروتکل‌‌ها باید برای بهره بردن از مزایای فشرده‌‌سازی این پروتکل به‌‌روزرسانی شوند. بیت کوین هم فاقد CTOR/LTOR است، یعنی آن هم کار نمی‌‌کند و به تنظیمات اساسی در نیاز دارد. شبکه BSV هم توانایی ترتیب‌‌بندی واژه‌‌ای تراکنش ندارد و باعث می‌‌شود Xthinner برای توسعه‌‌دهندگان BSV کارایی نداشته باشد.

Blocktorrent: کوچک کردن بلوک‌‌ها به چهار دسته‌‌ی قابل‌‌ تایید داده

تومیم همچنین عنوان کرد که به محض اتمام Xthinner قصد دارد توسعه پروژه بلاک‌‌تورنت (Blocktorrent) خود را شروع کند. همانطور که از نام آن پیداست، بلاک‌‌تورنت از فنون انتقال برای پروتکل بیت‌‌تورنت (Bittorent) بهره می‌‌گیرد. این توسعه‌‌دهنده اشاره کرد که بلاک‌‌تورنت بلوک‌‌ها را به بخش‌‌های کوچک‌‌تری (۱۵۰۰ بایت) تقسیم می‌‌کند که هرکدام دسته‌‌ی قابل‌‌ تایید جداگانه‌‌ای هستند. تومیم تاکید کرد همان‌‌طور که بیت‌‌تورنت از سرویس‌‌های متمرکزی مانند نپستر (Napster) سریع‌‌تر بود، بلاک‌‌تورنت باید عملکردی بهتر از Xthinner داشته باشد. سیستم بلاک‌‌تورنت به گره‌‌ها این توانایی را می‌‌دهد تا هر دسته IP را پس از دریافت دسته ارسال کند.

تومیم اضافه کرد که «این باید بهره‌‌وری پهنای باند گره‌‌ها را در طول انتشار بلوک بهبود ببخشد و زمان انتظار نشر بلوک را برای رسیدن به شبکه کامل کاهش دهد. پیش‌‌بینی کنونی من این است که نسبت به Xthinner حدود ۱۰ برابر بهبود خواهد داشت».

به نظر می‌‌رسد که خانواده بیت‌‌کوین کش از Xthinner و اعلام بلاک‌‌تورنت تومیم رضایت دارد، چون به‌‌سرعت به یکی از داغ‌‌ترین مطالب انجمن تبدیل شد. در طول ۲۴ ساعت گذشته، مشتاقان و توسعه‌‌دهندگان دیگر درباره مزایا، مشکلات و احتمالات پروژه تومیم بحث می‌‌کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.