توسعه‌دهنده ارشد Bitcoin Core: انتظار تغییر حجم در عرضه بیت کوین را نداشته باشید

عرضه بیت کوین پس از رسیدن به عدد ۲۱ میلیون متوقف خواهد شد، اما برخی از کاربران بیت کوین این احتمال را مطرح می‌کنند که می‌توان این محدودیت را تغییر داد. یکی از توسعه‌دهندگان نرم‌افزار اصلی بیت کوین بر این باور است که چنین کاری باعث صدمه به اصول بنیادی بیت کوین و از دست رفتن ارزش آن خواهد شد.

0 95

ولادیمیر فان در لان (Wladimir van der Laan) برنامه‌نویس ارشد پراستفاده‌ترین نرم‌افزار بیت کوین، به کسانی که مشغول بحث درمورد احتمال عرضه محدود این رمز ارز هستند پاسخی قاطعانه داد.

این توسعه‌دهنده آرام هلندی معمولا از وارد شدن به منازعات خودداری می‌کند. با این حال، او هفته گذشته در توییتر با لحنی تند به این پیشنهاد پاسخ داد. او به طور خاص در پاسخ به شایعاتی در مورد این که تیم توسعه‌دهنده بیت کوین در حال برنامه‌ریزی برای افزایش عرضه بیت کوین است، گفت:

این حرف‌ها مزخرف است. غم‌انگیز است که باید اینگونه سخن گفت، اما هیچ فرد عاقلی تغییر سیاست پولی بیت کوین را پیشنهاد نمی‌کند

علی‌رغم اینکه نرم افزار به گونه‌ای نوشته شده است که ۲۱ میلیون بیت کوین منتشر کند (جنبه‌ای از کد بیت کوین که برای تغییر آن همه کسانی که نرم‌افزار بیت کوین را اجرا می‌کنند باید تغییر را بپذیرند)، در طول این سال‌ها حدس و گمان‌ها در مورد نیاز به تعدیل این میزان وجود داشته است. اخیرا، توسعه‌دهنده مت هونگ (Matt Huong) ایده افزایش عرضه در گردش بیت کوین را (کاملا غیر رسمی) تنها به عنوان راهی برای کاهش کارمزدها در آینده مطرح کرد.

این مبحث پس از آن به واسطه یک سوءتفاهم به خاطر پستی در یک شبکه اجتماعی از سوی رویداد سالانه میزگرد ساتوشی بالا گرفت، کنفرانسی خصوصی که در آن مدیران عامل، شخصیت‌های شبکه‌های اجتماعی و توسعه‌دهندگان برای بحث در مورد آینده این رمز ارز گردهم جمع می‌شوند.

در کنار آن،‌ جیانگ ژوئر (Jiang Zhuoer)، مدیر عامل اجرایی استخر استخراج BTC.TOP به اشتباه در سایت میکروبلاگینگ چینی Weibo اظهار کرد که توسعه‌دهندگان از مدت‌ها پیش قصد افزایش عرضه این رمز ارز را داشته‌اند.

با توجه به ماهیت بحث (بخش مهمی از گزاره ارزش بیت کوین از این واقعیت نشات می‌گیرد که بیت کوین یک دارایی محدود است) تمام اتفاقات فوق باعث به راه افتادن مباحث توییتری شد.

حال، فان در لان در مصاحبه با CoinDesk مجددا در مورد این مساله صحبت کرده است.

افزایش عرضه ضد اقتصادی و خلاف اصول روان‌شناسی انسانی است. فکر نمی‌کنم مردم به طور عمدی ارزش اموال خود را پایین بیاورند. خصوصا وقتی که قیمت آن به خودی خود پایین است

فان در لان که شخصیت مهمی در جامعه توسعه‌دهندگان بیت کوین محسوب می‌شود، جلساتی هفتگی را در برنامه چت IRC برای بحث در مورد نقشه راه فنی پروژه میزبانی می‌کند. علاوه بر این، او و دو توسعه‌دهنده دیگر یوناس اشنلی (Jonas Schnelli) و مارکو فالکه (Marco Falke)‌ آخرین افرادی هستند که تغییرات کد بیت کوین را بررسی می‌کنند.

تضعیف کاربرد

با این حال، به نظر فان در لان، چنین موضعی نه تنها ارزش بیت کوین، بلکه همچنین یکی از ویژگی‌های اصلی آن را از بین می‌برد که آن را از سایر پروژه‌های دیجیتال متمایز می‌کند. وی گفت:

محدودیت عرضه در قلمرو دیجیتال طبیعی نیست. کپی کردن طبیعی است

او به عنوان مثال به مدیریت حقوق دیجیتالی (DRM) اشاره می‌کند که در آن شرکت‌ها برای جلوگیری از کپی کردن فایل‌های دیجیتال توسط کاربران فناوری‌هایی را توسعه می‌دهند و با افزودن آن فناوری به فایل‌ها، آن‌ها را ردیابی کرده یا کپی‌کردن آن‌ها را سخت می‌کنند. اما این نقشه‌ها عموما در طول زمان شکست داده می‌شوند، و مجددا مردم امکان کپی کردن فایل‌ها را پیدا می‌کنند.

آن طور که فان در لان می‌گوید، تلاش برای حفظ محدودیت فایل‌ها «همواره شکست می‌خورد».

به گفته او، بیت کوین به همین دلیل منحصر به فرد است. بیت کوین برخلاف بسیاری دیگر از محصولات دیجیتال محدود است.

وی افزود:

بیت کوین از آن جهت یک تجربه جالب است که تلاش می‌کند محدودیتی دیجیتال را این گونه اعمال کند که در آن *همه باید کنترل کنند* که تقلبی صورت نگرفته است، نه از سوی توسعه‌دهندگان، نه از سوی ماینرها و نه حتی توسط آژانس امنیت ملی

این بدان معنا نیست قوانین اولیه بیت کوین عاری از هر گونه مشکل بوده‌اند.

فان در لان گفت:

می‌توان گفت که قوانین اولیه ساتوشی (خالق بیت کوین) کمابیش دلخواه هستند، اما به دلیل ثابت و قطعی بودنشان قابل پیش بینی بوده و اعمال آن‌ها آسان است

.

از دید او، اکنون که قوانین صدور تثبیت شده‌اند، نباید تغییر کنند.

وی افزود: «چالش موجود حفظ این محدودیت است، هر گزینه دیگری آسان است.»

ارز بدون رهبری

اما این مباحث بخش کلیدی دیگری نیز دارند.

استدلال اصلی ژوئر این بود که توسعه‌دهندگان بیت کوین توافق کرده‌اند که عرضه را افزایش دهند و برای این کار برنامه‌ریزی می‌کنند، گویی تغییر این ویژگی بیت کوین چیزی است که آن‌ها می‌توانند اشاره انگشت انجام دهند.

اما این موضوعی بحث‌برانگیز است. به دلیل نحوه کار فناوری بیت کوین (یا نحوه‌ای که باید کار کند) بیت کوین رهبرانی ندارد که به ناگهان تصمیم بر تغییر روش کار این رمز ارز بگیرند. این رمز ارز بدون رهبری است و این چیزی است که آن را از سایر ارزها متمایز می‌کند. (سمت فان در لان در وبسایت Bitcoin Core نیز « janitorial» ذکر شده است.)

فان در لان استدلال می‌کند که اگر توسعه‌دهندگان Bitcoin Core زمانی سعی در انجام چنین کاری داشته باشند، مردم نباید از آن‌ها پیروی کنند.

او در توییت اولیه خود گفت:

اگر نرم‌افزاری که ادعا می‌کند Bitcoin Core است زمانی چنین چیزی را پیشنهاد کند، من توصیه می‌کنم نرم‌افزار را بدون این تغییر اجرا کنید چرا که حتما به آن نفوذ شده است

CoinDesk از وی پرسید این گروه داوطلب توسعه‌دهندگان Bitcoin Core تا چه میزان در این رمز ارز نفوذ دارند و آیا می‌توانند افزایش عرضه را به آن تحمیل کنند یا خیر. وی پاسخ داد:

من مطمئنا *امیدوارم* این‌گونه نباشد. من همیشه سعی کرده‌ام از چنین چیزی جلوگیری کنم

او گفت:

لحظه‌ای که یکی از اعضای تیم توسعه‌دهنده از بحث و جدال مصون شود (یعنی مردم بدون چون و چرا از او در مورد فورک‌ها پیروی کنند و آن را ارتقا بنامند)، سیستم اساسا متمرکز شده است» و به طور واضح به سایر رمز ارزهایی اشاره کرد که تغییرات فراوانی را در کد خود اعمال کرده‌اند

اتریوم طی چند سال گذشته چندین هارد فورک را اعمال کرده است. و همانطور که فان در لان اشاره می‌کند، جامعه آن نیز این تغییرات را به جای موارد احتمالی متمرکزسازی به عنوان مجموعه‌ای از «ارتقاء‌ها» برای بهبود تکنولوژی می‌بیند.

ولادیمیر فکر می‌کند بیت کوین از این لحاظ غیرمتمرکزتر است.

او گفت:

با توجه به این که حتی پیشنهادهای تغییراتی حتی کوچک و در سطح اجماع می‌توانند بحث‌های زیادی را در توییتر و Reddit به راه بیندازند، من فکر می‌کنم بیت کوین از این لحاظ از به عنوان مثال، اتریوم و یا دیگر رمز ارزها وضعیت بهتری دارد

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.