توسعه‌دهنده‌ زیرساخت بیت‌کوین کش: بیت‌کوین کش ABC در مسیر درستی قرار ندارد

فردی ناشناس که به عنوان توسعه‌دهنده‌ زیرساخت بیت‌کوین کش شناخته می‌شود، به تازگی با انتشار مقاله‌ای اظهار داشت که تیم بیت‌کوین کش ABC در مسیر درستی قرار ندارد و ادامه‌ این فرآیند بیت‌کوین کش را با شکست مواجه می‌کند، چون این پروژه هر روز دارد از آرمان اصلی خود دورتر می‌شود.

0 83

به‌تازگی مقاله‌ای جنجالی به قلم توسعه‌دهنده‌ای ناشناس موسوم به _unwriter در وبسایت Medium.com نوشته شده که اتهامات جدی و سنگینی را علیه تیم توسعه‌ ABC بیت کوین و همچنین Bitcoin.com و Bitmain مطرح می‌کند. خود این نویسنده مشغول کار بر روی دو پروژه‌ی زیرساختی بیت‌کوین کش به نام BitDB و BitSocket است که هر دوی این‌ها برای جامعه‌ی کاربری بیت‌کوین کش از اهمیت بسیاری برخوردارند.

این نویسنده در چند پاراگراف به طرح مباحث زیر می‌پردازد (مطالبی که در گیومه ذکر می‌شود مستقیما از زبان خود نویسنده نقل شده است):

بیت‌کوین کش ABC متمرکز شده است و به اهدافی که پس از هارد فورک داشت توجه‌ای ندارد.

بیت‌کوین کش ABC در هنگام وقوع انشعاب وصله‌های عجولانه‌ای منتشر کرد که احتمالاً صدمات غیرقابل جبرانی به این سیستم زده است.

تعریف بیت کوین بر مبنای نحوه‌ مقیاس پذیری و حفظ ایمنی آن انجام می‌شود. به عقیده‌ی نویسنده‌ی مطلب، اگر این دو اتفاق بر روی زنجیره رخ ندهند و شبکه تحت کنترل قوانین اثبات کار نباشند، این پروژه اصلاً بیت کوین نیست.

حداکثرگرایی بیت کوین رویکردی بر اساس حس مشترک برای توسعه است.

«نمی‌خواهم زمان و منابعم را صرف کار بر روی پلتفرمی بکنم که هر وقت خواست به راحتی بتواند «ابتکار نامحدود» من را از بین ببرد. برای مثال، اگر چیزی بسازید که بتواند با کرم‌چاله رقابت کند، باید منتظر باشید که به روش‌های مختلف و زیرکانه از بازی کنار گذاشته شوید، این روش‌ها آن‌قدر زیرکانه است که تا لحظه‌ی انتشارِ چیزی مثل آپدیت پروتکل ABC اصلاً متوجه آن نخواهید شد.»

نهایتاً، بیت‌کوین کش ABC دیگر پلتفرمی نیست که کار کردن بر روی آن برای _unwriter منطقی باشد.

کژمنشی صفر

نویسنده این مقاله را با اشاره به این نکته شروع می‌کند که او هیچ‌کدام از توسعه‌دهندگان را حضوری ندیده و به همین خاطر از کسی تاثیر نگرفته است. وی صرفاً می‌خواهد «چیزی بسازد که بیت کوین به آن نیاز دارد» و «بر اساس همان چیزهایی که ساخته» قضاوت شود.

به نظر می‌رسد که وقتی توسعه‌ی Bitcoin Core در بحث افزایش اندازه‌ی بلاک به بن‌بست رسید – و به همین دلیل شبکه‌ی آن به دو دسته تقسیم شد – نویسنده بیت‌کوین کش را انتخاب کرد، چون معتقد بود که این انشعاب حقیقی‌ترین تفسیر از ایده‌ی اولیه‌ی بیت‌کوین را داشت. بعدها او به این نتیجه رسید که عده‌ی زیادی مانع از دستیابی به ایده‌ی اصلی بیت‌کوین هستند. اگرچه وی مدعی است که تاکنون وارد بازی‌های سیاسی نشده، اما بر سر این موضوع بحث‌هایی وجود دارد. برای مثال:

شاید به خاطر داشته باشید که در گذشته بعضی از مخالفان بیت‌کوین کش اعتقاد داشتند که توسعه‌ی این پروژه متمرکز شده است. اما این موضوع، حداقل تا زمانی که «جنگ هش» در گرفت، اصلاً این‌طور نبود. […] امروز، هیچ‌کس نمی‌تواند منکر این حقیقت باشد که تنها کلاینتی که قدرت نهایی را در صحنه‌ی بیت‌کوین کش در دست دارد بیت‌کوین ABC است. بقیه به نحوی کنار گذاشته شده‌اند یا صرفاً به عنوان «کلاینت دنبال‌کننده» ایفای نقش می‌کنند. تیم ABC دیگر حتی لازم نیست با سایر تیم‌ها بحث و تبادل نظر کند. آن‌ها به راحتی می‌توانند با رویکردی «بدون محدودیت» ویژگی‌های جدید را به سیستم اضافه کنند.

او برای واضح‌تر شدن موضوع به این نکته اشاره می‌کند که بیت‌کوین کش ABC در مدت زمانی کوتاه چندین نسخه از این پروژه را منتشر کرد تا شبکه گسیل یافته و غیرقابل اعتماد شود.

البته ما در این مطلب نمی‌خواهیم کل آن مقاله را به شما بگوییم، و اصلاً ادعا نمی‌کنیم که توانسته‌ایم تمام جزئیات فنی آن را بفهمیم. ولی اگر می‌خواهید از نقطه نظر _unwriter مطلع شوید، پیشنهاد می‌کنیم خودتان مقاله‌ی مربوطه را بخوانید.

به گفته‌ی _unwriter، در جامعه‌ بیت‌کوین ABC چیزهایی وجود دارد که عمیقاً اشتباه است. برای نمونه، او از این می‌ترسد که متمرکز بودن «کارتل صرافی» در ترکیب با قدرت تیم توسعه‌ی بیت‌کوین ABC که تحت حمایت Bitmain قرار دارد باعث متمرکزتر شدن این پروژه شود و در آینده کل این شبکه را با شکست مواجه کند. هرچند او مستقیماً چنین حرفی نمی‌زند، ولی از فهوای اتهاماتی که وارد می‌کند پیداست که به نظرش تنها چیزی که برای بیت‌کوین ABC ارزش دارد پروتکل است چون این پروتکل با اهداف تجاری آن‌ها سازگاری دارد. علاوه بر این، وی در اواسط مقاله می‌گوید:

نکته‌ای که درباره‌ی این متمرکز شدن جالب توجه است این است که با این کار دلیل و مدرک کافی برای دشمنی فراهم می‌شود تا در آینده شبکه از کار بیفتد. فقط کافی است به کارتل ABC مربوطه حمله کنند، و از شرایط متمرکزی که به وجود آمده برای اجرای برنامه‌های خود در زنجیره استفاده نمایند. بدین ترتیب حتی نمی‌توان فهمید که چه بلایی سر کاربر آمده است.

او همچنین با Bitcoin Unlimited ابراز همدردی می‌کند و آن را تنها شبکه‌ی صلح‌طلبی می‌داند که سعی دارد با تغییرات هر دو فورک بیت کوین جلو بیاید:

در وهله‌ی بعد، این متمم‌ها پیچیدگی‌های فنی و آسیب‌پذیری‌های امنیتی مهمی را به این شبکه اضافه کرده‌اند، به همین خاطر است که هر چند وقت یک‌بار وصله‌ی جدیدی منتشر می‌شود تا باگ‌هایی که از وصله‌ی قبلی به وجود آمده برطرف گردد. همین انتشارهای عجولانه باعث شده شبکه به چندین گره مختلف تقسیم شود که هر یک قوانین خاص خود را دارد (من صرفاً دارم درباره‌ی کلاینت‌های ABC حرف می‌زنم، ولی تصور کنید که این قضیه برای سایر کلاینت‌ها مثل Bitcoin Unlimited که سعی می‌کنند خودشان را با این وصله‌ها تطبیق دهند چه شرایطی به وجود می‌آورد.)

فکر می‌کنم توسعه‌دهندگان «گره‌های دنبال‌کننده» (مثل Bitcoin Unlimited و غیره) امیدی واهی دارند که این کنش قدرت در نهایت به نحوی تغییر خواهد کرد، این قضیه این بار کمی متفاوت است. اگر به آپگرید ABC اجازه داده باشید که با سیستم متمرکز و بازیگران خارجی‌اش وارد شبکه‌ی شما شود تا اهدافش را اجرا کند، همان لحظه بازی را باخته‌اید. با این کار قدرت را نه به تیم ABC، بلکه به بازیگران متمرکز و خارجی آن واگذار کرده‌اید.

_unwriter مقاله‌ی خود را با دو ادعای بسیار بزرگ به اتمام می‌رساند. نخست این که «سازنده‌ی بیت کوین آدام اسمیت است» و دوم، اثبات کار نه فقط یک الگوریتم، بلکه روشی برای زندگی است.

او با بیان ادعای نخست خود سعی دارد بحث‌های مربوط به وایت پیپر ساتوشی را خاتمه دهد و خود را از سایر حامیان SV جدا کند، چون به عقیده‌ او مهم نیست که چه کسی بیت کوین را ساخته است. هویت ساتوشی ناکاموتو هم مثل خود این نویسنده مشخص نیست. اما در ادعای دوم، وی می‌گوید «اثبات کار» الگوریتم ساده‌ای است که ایده‌ آن نخستین بار به ذهن آدام اسمیت آمد و از آن می‌شود در بازارهای آزادِ سرمایه‌داری استفاده کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.