تورچ بیت کوین (Lightning Torch) به ایران رسید و همچنان به راه خود ادامه می‎دهد

آمارها نشان می‎دهد که استفاده از شبکه‎ لایتنینگ در دنیا روز به روز در حال گسترش است؛ به‎طوری‎که ، تنها در ماه گذشته، ظرفیت کلی این شبکه حدود 20 درصد رشد یافته است. دلیل محبوبیت LN را می‎توان سرعت بیشتر، عدم تداخل با ملاحظات سیاسی و روندهای ناکارآمد دولتی، غیرمتمرکز بودن و همچنین کارمزد بسیار کمتر نسبت به روش‎های پرداخت متمرکز ، در شبکه‎ی پرداخت لایتنینگ دانست.

0 93

همان‎طور که بیتکوینیست پیشتر گزارش داده بود، نگرانی‎ها در خصوص تحریم، نتوانست مانع از ارسال #LNTrustChain یا همان “Lightning Torch” به کاربری در ایران شود.

ضیاء صدر از عوامل اجرایی کوینکس، برای دریافت تورچ پس از شرکت Peach، از حمایت جامعه‎ی جهانی برخوردار شد. مهندس ارشد نرم‎افزار ویجی بویاپاتی، مدعی شد که عوامل سیاسی او را از بکارگیری ضیاء صدر منع کرده است.

پس از این، صدر شبکه‎ی پرداخت لایتنینگ (LN) را به یک ایرانی دیگر (سام عباسی بنیان‎گذار Bushido Labs) واگذار کرد تا از این فرصت برای نشان دادن بی‎طرفی سیاسی بیت کوین و مقاومت دربرابر سانسور و تحریم، استفاده کند.

سام عباسی

اکنون 229مین گیرنده‎ی تورچ، Bitcoin Embassy مستقر در قدس است که اظهار داشت:

ما تورچ #LNTrustChain را دریافت کردیم! این تورچ از یک ایرانی به @samabbassi (که خارج از ایران زندگی می‎کند)، و سپس به ما در قدس انتقال یافت! بسیار مفتخریم که بخشی از پاسخ شما در این لحظه‎ی تاریخی هستیم و بیایید اجازه دهیم این مشعل باز هم به حرکت خود ادامه دهد.

بیت کوین بدون مرز است: آیا مقصد بعدی فلسطین است؟

آنچه که با عنوان “Lightning Torch” شناخته می‎شود، کاربران بیت کوین را در انجام یک معامله در شبکه‎ی لایتنینگ، افزودن سرمایه و ارسال آن، مشارکت می‎دهد. مقدار فعلی آن، هم اکنون به 3730000 ساتوشی یا حدود 144 دلار آمریکا می‎رسد.

ابتکار آغاز شده توسط یکی از کاربران توئیتر، @Hodlonaut، از ماه ژانویه که وی سفر خود را آغاز کرده، توجهات بسیاری را به خود جلب کرده است که اشخاص و شرکت‎های مهمی مانند جک دورسی (مدیرعامل تئیتر) و مؤسسه‎ی Fidelity Investments، آن را تقویت کرده‎اند.

بیت کوین

در این حین تحلیل‎گران آنلاین، شادی و رضایت خود را از این فرصت قابل ستایش که به واسطه‎ی پولی غیرسیاسی و بدون مرز (بیت کوین) خلق شده، ابراز کردند.

“بیت کوین را نمی‎توان با تحریم‎ها و یا قوانین ناکارآمد اداری و دولتی متوقف کرد.” بروس فنتون مدیرعامل Atlantic Financial در توئیتر افزود:

این کاربران هستند که بیت کوین را می‎گردانند؛ نه قدرت‎های مرکزی. آینده اینجاست.

همچنین کاربری به نام Fontaine اضافه کرد:

بیت کوین همگی ما را متحد می‎کند و این بهترین نکته درباره‎ی آن است! بسیار خوشحال خواهیم شد اگر @BitcoinemBassy تورچ را به فلسطین بفرستد.

شبکه‎ لایتنینگ به سرعت رشد می‎کند

پدیده‎ی مهمی که تحت ‎عنوان لایه‎ی دوم بیت کوین (شبکه‎ی لایتنینگ) بوجودآمده، به‎ویژه در ماه‎های اخیر به سرعت رشد کرده است. داده‎هایی که از منبع نظارتی 1ML.com  به‎دست آمده، نشان می‎دهد که ظرفیت کلی، تنها در ماه گذشته حدود 20 درصد رشد یافته؛ درحالی که تعداد نود‎ها نزدیک به 7000 است.

معاملات فوری و با کارمزد نزدیک به صفر بر روی شبکه‎ی لایتنینگ نیز به مراتب، بیشتر از پرداخت‎های معمولی هستند.

هفته‎ی گذشته، Blockstream از ماهواره‌ی لایتنینگ خود برای مخابره‎ی اولین “پیام فضایی” استفاده کرد؛ درحالی که موارد استفاده‎ی دیگر شامل همه چیز از “رولت‎های آنلاین” گرفته تا “غذادهنده‎ به جوجه‎ها از راه دور” را شامل می‎شوند. درواقع شمار زیادی از اپلیکیشن‎های لایتنینگ یا “LApps ” در حال شکل‎گیری هستند؛ به عنوان مثال، خرید پیتزا با یک کلیک آنلاین، پرداختی که با کارمزد کمتر از یک سنت، می‎تواند انجام شود.

Bitcoinist دیروز گزارش داد که به نظر می‎رسد retailer ، بزرگترین خرده‎فروش ایالات متحده، پس از روی‎گردانی مردم از کارت‎های اعتباری ویزا (به دلیل دریافت کارمزدهای بالا)، پرداخت از طریق شبکه‎ی لایتنینگ را بپذیرد.

طبق مطالعات اخیر JP Thor ، با وجود اینکه شبکه‎ لایتنینگ، از بهترین روش‎های پرداخت دیجیتال (متمرکز) موجود در بازار نظیر Apple Pay، اندکی کندتر است، اما از نظر ارائه خدمات پرداخت، “چندین روز سریعتر” از سایر روش‎های پرداخت خواهد بود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.