تورم چیست؟ تعریف تورم به زبان ساده

پدیده تورم پدیده‌ای مهم است که در برخی موارد می‌تواند زیان‌بار باشد. تعریف تورم، دلایل آن و تاثیرات آن بر اقتصاد و شرکت‌ها از جمله مباحثی هستند که در این مقاله مورد بحث قرار گرفته‌اند.

0 387

تعریف تورم، دلیل اهمیت آن، و چگونگی یادگیری نکات بیشتر در مورد آن

تابحال از خود پرسیده‌اید “تورم چیست؟” اگر این کار کرده‌اید، باید بدانید که تنها نیستید. اغلب می‌شنوم که بسیاری از سرمایه‌ گذاران در تلاش برای پیدا کردن تعریفی اساسی از تورم هستند و همچنین سعی در فهم این نکته دارند که چرا این مسئله حائز اهمیت است و چگونه می‌تواند به دارائی آنها کمک و یا زیان برساند. در این مطلب سعی داریم بررسی کوتاهی را برای شما فراهم آوریم تا برای بحث و پژوهش در مورد این موضوع بیشتر آماده باشید.

تعریف تورم

از آنجا که این مطلب برای سرمایه‌ گذاری از دیدگاه یک مبتدی فراهم آمده است، تورم به عنوان یک مفهوم خالص اقتصادی بررسی نخواهد شد و سعی خواهد شد که به آن دیدی عملی و کاربردی از نظر یک مالک دارائی انداخته شود.

از این دیدگاه، تورم به واحدی از ارز اشاره دارد که قیمت آن در حال کاهش بوده و به همین خاطر خرید همان مقدار از کالا و خدمات نسبت به گذشته نیازمند واحدهای ارزی بیشتر است. اگرچه بسیاری از سرمایه‌ گذاران این را به صورت غریزی می‌دانند، اما باز هم این اصطلاح را کاملا عوض کرده و تورم را به عنوان افزایش قیمت چیزهای مختلفی می‌دانند که انسان‌ها برای زندگی کردن و خوش گذراندن به آنها نیاز دارند، برای مثال می‌توان نان، کره، شیر، پنیر، قهوه، نفت، مسکن، پوشاک، خدمات پزشکی، مرغ، کتان، وسایل برقی، شامپو و عینک‌های پزشکی را نام برد.

به عبارت دیگر، تورم پدیده‌ای است که در آن پول شما وسایل کمتری را برای شما می‌خرد.

نرخ تورم چگونه محاسبه می‌شود؟

نرخ تورم معمولا توسط چیزی تحت عنوان شاخص تورم اندازه‌گیری می‌شود.

محبوب‌ترین شاخص تورم در ایالات متحده شاخص قیمت مشتری (Consumer Price Index) می‌باشد که به سبدی از کالاها مانند قهوه، رخت و لباس و غیره گفته می‌شود. ایالات متحده تورم بسیار کمتری را نسبت به دیگر نقاط جهان تجربه کرده و نرخ تورم در چند دهه‌ی اخیر در بازه‌ی 3 و 4 درصد در هر سال بوده است. دلایل پیچیده‌ی بسیاری برای این امر وجود دارند که بارز‌ترین آنها استفاده از دلار آمریکا به عنوان ارز پشتیبان جهانی است.

دو دلیل عمده اتفاق افتادن تورم و تاثیرات آن بر سرمایه‌ گذاران

بعضی از تورم‌ها به این خاطر اتفاق می‌افتند که یک کشور پول بسیار زیادی را چاپ کرده و یا دچار بحران اقتصادی شده است که این اتفاق باعث نزول ارزش پول آن می‌شود.

عوامل دیگر تورم می‌توانند خرج‌ یا هزینه‌های حمل و نقل بالاتر مانند بنزین باشند، که انتقال کالا را به مغازه‌ها گرانتر کرده و مشتریان باید پول بیشتری پرداخت کنند. از سوی دیگر مشتریان هم در تامین لوازمی مانند دستمال توالت، خمیردندان، جین، کاغذ، ماشین، لامپ، مبلمان و غیره با مشکلات بیشتری دست‌وپنجه نرم خواهند کرد. در این حالت، مشتریان ممکن است در شرکت‌های خود تقاضای افزایش دستمزد کنند و شاید حتی سود خدمات خود را افزایش دهند؛ همین امر می‌تواند باعث زیاد شدن دوباره قیمت‌ها شود و به همین ترتیب چرخه شروع می شود. این زمانی است که اقتصاددانان از آن به عنوان “ریشه دواندن” تورم در اقتصاد یاد می‌کنند. برای اطلاعات بیشتر، مقاله‌ی “چه چیزی باعث ایجاد نرخ تورم بالا می‌شود؟” را بخوانید که در آن دو دلیل اصلی بالا بودن نرخ تورم توضیح داده شده‌ است.

شاید بخواهید مقاله “تاثیرات تورم به چه صورت هستند؟ را هم بخوانید، تا بفهمید که تورم چگونه می‌تواند به دارائی خالص شما آسیب برساند و در مواقعی نادر حتی به آن کمک کند. موضوع دومی را به طور مفصل‌تر در مقاله‌ای تحت عنوان “سودبخشی تورممورد بحث قرار خواهیم داد که در آن این نکته  بررسی شده که چگونه انواع خاصی از کسب‌وکارها به شیوه‌ای طبیعی در برابر تورم ایمن هستند، و اگر در آنها سرمایه‌ گذاری کنید قدرت خریدتان افزایش خواهد یافت.

اگرچه همیشه ممکن نیست، اما این شرکت‌هایی مانند کلوگ (Kellogg) یا جانسون & جانسون (Johnson & Johnson) هستند که اجناس مارک‌دار مانند دانه‌های ذرت و پودر بچه می‌فروشند و آسان‌ترین راه را برای گران کردن کالاها و به دست آوردن دوباره‌ی سرمایه‌‌ی خود دارند. این شرکت‌ها اغلب دارای سهامی مرغوب (Blue Chip Stocks) هستند که مزایای دیگری را هم برای آنها به ارمغان می‌آورد.

یکی از بزرگترین خطرات تورم از دید سرمایه‌ گذاران مالکیت داشتن بر وثیقه‌هایی با سود ثابت، مانند اوراق قرضه است. زمانی که برای دوره‌های بلندمدت پول قرض می‌دهید، شما در واقع در حال کسر کردن پول بی‌پشتوانه‌ای (Fiat Currency) هستید که وام به آن اختصاص یافته است. این امر به این معنی است که اوراق قرضه شرکتهای سهامی (Corporate Bonds)، موقعیت‌های اوراق قرضه شهرداری (Municipal Bonds)، و حتی در درجه‌ای پایین‌تر، گواهی سپرده و بازار پول (Certificate of Deposit and Money Market) شما با سپری شدن هر سال قدرت پولی خود را از دست می‌دهید.

این امر می‌تواند باعث ترغیب سرمایه‌ گذاران و مصرف‌کننده‌ها شود تا پول خود را اکنون خرج کنند، چرا که پولشان با گذر زمان توانایی خرید کالا‌های کمتر و کم‌ارزش‌تری را دارد و همین می‌تواند بازدارنده‌ای قوی را در آن‌ها برای پس‌انداز کردن پول به وجود آورد. همچنین این شرایط می‌تواند باعث شود سرمایه‌ گذاران با قبول ریسک بیش از حد اشتباهاتی احمقانه انجام دهند و در حالی که سعی در به دست آوردن فرصت‌های بهتر دارند، ضررهای زیادی را متحمل شوند.

در اینجا چند راه‌حل احتمالی برای سرمایه‌ گذاران با درآمد ثابت را می‌بینیم. یک انتخاب خرید اوراق قرضه پس‌انداز سری 1 (Series 1 Savings Bonds) می‌باشد. این اوراق قرضه توسط دولت ایالات متحده تضمین می‌شوند که هیچ پولی از دست ندهند و نرخ سود (Interest Rate) آنها ترکیبی از نرخ ثابت و نرخ تورم است که با افزایش یا کاهش قیمت‌ها تغییر می‌یابند. یک راه دیگر سرمایه‌ گذاری که ارزش امتحان کردن دارد “ضامن‌های خزانه‌داری محافظت‌شده در برابر تورم” (Treasury Inflation-Protected Securities) می‌باشند که به اختصار TIPS نامیده می‌شوند. اینها انواع خاصی از اوراق خزانه‌داری ایالات متحده هستند که قیمت سررسید تورم و رکود را بر اساس تغییرات شاخص قیمت مصرف‌کننده تنظیم می‌کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.