توان ریسک پذیری‌‌

توان ریسک پذیری‌‌، موضوعی است که اغلب موردبحث قرار می‌‌گیرد، اما به ندرت تعریف می‌‌شود. مطالعه‌‌ی یک پیشنهاد معامله که براساس توان‌‌های ریسک پذیری‌‌ متفاوت، درباره‌‌ی گزینه ها یا اختیارات بحث می‌‌کند، غیرعادی نیست، اما چگونه یک سرمایه گذار خاص، توان ریسک پذیری‌‌ خود را تعیین می‌‌کند؟ چگونه درک این مفهوم می‌‌تواند به سرمایه گذاران، در تنوع‌‌بخشی به سبدهای سرمایه گذاری خود کمک کند؟ این مقاله به بررسی این موضوع پرداخته و این سوالات را پاسخ خواهد داد.

0 117

توان ریسک پذیری‌‌ در چارچوب زمانی

یک مسئله‌‌ تکراری که اغلب دیده می‌‌شود، چیزی است که ما با عنوان توان ریسک پذیری‌‌ “مبتنی بر سن” به آن اشاره خواهیم کرد. عقیده‌‌ی عمومی بر این است که یک سرمایه گذار جوان‌‌تر، در ارتباط با نیاز به سرمایه گذاری‌‌، یک افق زمانی بلند مدت دارد و می‌‌تواند ریسک بیشتری انجام دهد. پیرو این استدلال، یک فرد مسن‌‌تر، مخصوصا زمانی که آن فرد بازنشسته شده باشد، یک افق سرمایه گذاری کوتاه دارد و توان ریسک پذیری‌‌ پایینی خواهد داشت. درحالیکه ممکن است این استدلال، به طور کلی صحیح باشد، مطمئنا نکات دیگری وجود دارند که تأثیرگذار هستند.

اولا، ما باید سرمایه گذاری را در نظر بگیریم. چه زمانی وجوه، مورد نیاز خواهند بود؟ اگر افق زمانی، نسبتا کوتاه باشد، توان ریسک پذیری‌‌ باید به منظور محتاط‌‌تر بودن تغییر یابد. برای سرمایه گذاری‌‌های بلند مدت، امکان سرمایه گذاری بی‌‌باکانه‌‌تری وجود خواهد داشت.

با این وجود، درباره‌‌ی پیروی کورکورانه از عقیده‌‌ی عمومی، محتاط باشید. برای مثال، فکر نکنید که تنها به این علت که ۶۵ ساله هستید، باید همه‌‌ چیز را به سرمایه گذاری‌‌های محتاطانه، از قبیل گواهی‌‌های سپرده یا اسناد خزانه‌‌ی کوتاه‌‌مدت، تغییر دهید. در حالیکه این اقدام ممکن است برای برخی از افراد مناسب باشد، اما شاید برای تمام افراد، از جمله برای فردی که برای بازنشسته شدن و زندگی کردن با بهره‌‌ی سرمایه گذاری‌‌های خود بدون دست زدن به اصل سرمایه به اندازه‌‌ی کافی پول دارد، مناسب نباشد. با وجود متوسط طول عمر در حال رشد کنونی و دانش پزشکی در حال پیشرفت، ممکن است این سرمایه گذار ۶۵ ساله، همچنان یک افق زمانی ۲۰ ساله (یا بیشتر) داشته باشد.

سرمایه‌‌ی ریسکی

ثروت خالص و سرمایه‌‌ ریسکی موجود باید در هنگام تعیین توان ریسک پذیری‌‌، ملاحظات مهمی باشند. ثروت خالص، صرفا دارایی‌‌های شما منهای بدهی‌‌هایتان می‌‌باشد. سرمایه‌‌ی ریسکی، پول موجود برای سرمایه گذاری یا معامله است که اگر از دست برود، شیوه‌‌ی زندگی شما را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. این سرمایه باید به عنوان سرمایه‌‌ی جاری یا سرمایه‌‌ای که می‌‌تواند به‌‌ آسانی به وجه نقد تبدیل شود، تعریف شود.

بنابراین، یک سرمایه گذار یا معامله گر دارای ثروت خالص بسیار می‌‌تواند ریسک بیشتری را بپذیرد. هرچه درصد ثروت خالص کلی شما که سرمایه گذاری یا معامله فراهم می‌‌کند، کوچکتر باشد، توان ریسک ‌‌پذیری می‌‌تواند به همان اندازه بی‌‌باکانه‌‌تر باشد.

متأسفانه، افراد دارای ثروت خالص اندک تا بدون ثروت خالص یا دارای سرمایه‌‌ی ریسکی محدود، به علت جذابیت سودهای سریع، ساده و زیاد، غالبا به سمت سرمایه گذاری‌‌های ریسکی‌‌تر مانند معاملات سلف یا اختیاری کشیده می‌شوند. مشکل اینجا است که هنگامیکه شما در حال “معامله با پول اجاره” هستید، تمرکز بر کار دشوار خواهد بود. همچنین، زمانیکه یک معامله گر با سرمایه‌‌ی بسیار کم، ریسک بالایی کند، ممکن است بسیار زود از یک موقعیت شغلی بیرون شود.

از سوی دیگر، اگر یک معامله گر دارای کمبود سرمایه‌‌ و استفاده‌‌ کننده از ابزارهای ریسکی محدود یا معین (از قبیل قراردادهای اختیار معامله‌‌ طولانی)، “ورشکست شود،” ممکن است آن معامله گر بتواند طی مدت زمان اندکی این زیان را جبران نماید. این حالت را با معامله گر دارای ثروت خالص بسیاری مقایسه کنید که تمام ثروت خود را در یک معامله‌‌ی پرمخاطره قرار می‌‌دهد و زیان می‌‌کند. در این صورت، این معامله گر، طی مدت زمان بسیار طولانی‌‌تری خواهد توانست که این زیان را جبران کند.

اهداف سرمایه گذاری خود را درک کنید

اهداف سرمایه گذاری شما باید در هنگام محاسبه‌‌ی مقدار ریسکی که می‌‌توان پذیرفت، در نظر گرفته شوند. اگر شما در حال پس‌‌انداز برای تحصیلات دانشگاهی یک کودک یا بازنشستگی خود می‌‌باشید، چه مقدار ریسکی را واقعا مایلید که درباره‌‌ی آن وجوه بپذیرید؟ در نقطه‌‌ی مقابل، اگر شما در حال استفاده از سرمایه‌‌ی ریسکی صحیح یا درآمد خالص به منظور تلاش برای کسب درآمد اضافی ‌‌باشید، ریسک بیشتری را می‌‌توان پذیرفت.

به طور قابل توجهی، به نظر می‌‌رسد که برخی افراد با استفاده از صندوق‌‌های بازنشستگی برای معامله‌‌ی ابزارهای با ریسک بالاتر تقریبا مشکلی ندارند. اگر شما این کار را تنها با هدف محافظت از معاملات در برابر ارائه‌‌ی مالیات، از قبیل تجارت معاملات سلف در یک IRA (حساب پس‌‌انداز بازنشستگی فردی) انجام می‌‌دهید، اطمینان حاصل نمایید که کاری که در حال انجام آن هستید را به طور کامل درک می‌‌کنید. اگر شما در تجارت معاملات سلف که برای این هدف، تنها بخشی از وجوه IRA شما را استفاده می‌‌کنند و توانایی شما برای کناره‌‌گیری از یک معامله‌‌ی خاص را به خطر نمی‌‌اندازند، تجربه داشته باشید، ممکن است چنین راهکاری عالی باشد.

با این وجود، اگر شما در حال استفاده از تمام IRA خود در معاملات سلف می‌‌‌‌باشید و ثروت خالص اندکی دارید یا هیچ ثروت خالصی ندارید و تنها در حال تلاش برای اجتناب از ارائه‌‌ی مالیات برای آن معامله‌‌ی “حتمی” هستید، باید درباره‌‌ی تقبل چنین ریسک بالایی تجدید نظر کنید. در حال حاضر، معاملات سلف، روش عواید سرمایه‌‌ای مناسب را دریافت میکنند؛ نرخ‌‌های عواید سرمایه‌‌ای، کمتر از نرخ‌‌های درآمد مقرر هستند و ۶۰% از عواید شما در معاملات سلف، به میزان پایین‌‌تر از دو نرخ عواید سرمایه‌‌ای مطالبه خواهند شد. با در نظر گرفتن این نکته، چرا یک فرد دارای ثروت خالص اندک باید چنین ریسک بالایی را درباره‌‌ی صندوق‌‌های بازنشستگی بپذیرد؟ به عبارت دیگر، تنها به این علت که شما می‌‌توانید کاری را انجام دهید، همواره به این معنی نیست که باید آن کار را انجام دهید.

تجربه‌‌ سرمایه گذاری

در زمینه‌‌ی تعیین توان ریسک پذیری‌‌ خود، سطح تجربه‌‌ی سرمایه گذاری شما نیز باید در نظر گرفته شود. آیا در سرمایه گذاری و معامله، مبتدی هستید؟ آیا این کار را برای مدتی انجام داده‌‌اید، اما در حال ورود به حوزه‌‌ی جدیدی مانند فروش قراردادهای اختیار معامله می‌‌باشید؟ شروع اقدامات خطیر با چند درجه احتیاط، معقول است و در این باره، هیچ تفاوتی بین معامله یا سرمایه گذاری وجود ندارد. پیش از اختصاص سرمایه‌‌ی بسیار زیاد، مقداری تجربه کسب کنید. همواره، این مسئله‌‌ی تکراری قدیمی را به خاطر داشته باشید و برای “حفظ سرمایه” تلاش کنید. تنها تقبل ریسک مناسب برای وضعیت شما، منطقی است. در این صورت، اگر بدترین حالت ممکن ایجاد شود، شما قادرید که شانس دیگری برای تلاش مجدد در آینده داشته باشید.

بررسی دقیق توان ریسک پذیری‌‌

موارد بسیاری وجود دارند که باید در هنگام تعیین پاسخ سؤال ظاهرا ساده‌‌ “توان ریسک پذیری‌‌ من چیست؟” در نظر گرفته شوند. این پاسخ، براساس سن، تجربه، ثروت خالص، سرمایه‌‌ی ریسکی و سرمایه گذاری یا معامله‌‌ی واقعی درنظرگرفته‌‌شده‌‌ی شما، متفاوت خواهد بود. هنگامیکه شما به تمام این موارد فکر کنید، قادر خواهید بود که این دانش را در یک برنامه‌‌ی سرمایه گذاری و معامله‌‌ی متعادل و متنوع به کار ببرید.

توزیع ریسک موجود خود، حتی اگر این ریسک، تماما ریسک بالایی باشد، در معرض خطر قرار گرفتن کلی شما را در هر سرمایه گذاری یا معامله‌‌ی واحد کاهش می‌‌دهد. با استفاده از تنوع‌‌بخشی مناسب، احتمال زیان کلی، تا حد زیادی کاهش می‌‌یابد. این امر، به حفظ سرمایه تاکید دارد.

آگاهی از توان ریسک پذیری‌‌ شما، یک فرآیند پیچیده از تجزیه و تحلیل وضعیت مالی شخصی شما و تعدیل آن به موازات اهداف و مقاصد شما است. در نهایت، دانستن توان ریسک پذیری‌‌ خود و پایبند بودن به سرمایه گذاری‌‌های متناسب با آن، شما را از ورشکستگی کامل مالی حفظ می‌کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.