توانایی و انگیزه قوی چین برای از بین بردن بیت کوین

همه می‌‌دانند که مزارع استخراج رمز ارز واقع در چین، دژی مستحکم برای اکوسیستم بیت کوین به وجود آورده‌اند. با این حال، یک گزارش جدید نگران‌‌کننده منتشر شده است که نشان‌‌دهنده‌‌ تاثیر رو به رشد چین بر رمز ارز برتر بازار است و شاید بیت‌‌کوین را معرض خطر جدی قرار دهد. در این مطلب خطر چین در نابودی بیت کوین مورد بررسی قرار گرفته است.

0 97

کنترل چین بر پادشاه کریپتو

گزارش جدید تحت عنوان ” تهدید فزاینده‌‌ی چین: تحلیل تاثیر چین بر بیت‌‌کوین ” که از طرف گروهی از محققان دانشگاه‌‌ پرینستون و دانشگاه بین‌‌المللی فلوریدا تهیه شده‌‌ است، نگاه عمیق و هولناکی به کنترل رو به رشد چین بر شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین و خطرات مرتبط با موضع سخت این کشور دارد.

محققان چین را به عنوان قوی‌‌ترین زیان بالقوه برای بیت‌‌کوین توصیف کردند. این گزارش درباره‌‌ی انگیزه‌‌های پررنگ چین برای حمله به این سیستم و توانایی‌‌های دیگری که در اختیار دارد هشدار داده است، که تهدیدی برای یکپارچگی آن به عنوان یک ارز جهانی به حساب می‌‌آید.

این مقاله به نحوه متمرکز شدن استخراج بیت‌‌کوین پرداخته است چون 80 درصد از استخراج بیت‌‌کوین توسط شش استخر استخراج انجام می‌‌شود (عملیات‌‌ها پنج استخر از این شش استخر به چین مربوط است). روی هم رفته، استخرهای استخراج چینی کنترل 74 درصد از توان هش بیت کوین را در اختیار دارند.

برای انجام حمله 51 درصد تنها داشتن کنترل 51 درصد از توان هش شبکه کافی است.

این گزارش به این مسئله هم می‌‌پردازد که چگونه سیاست اجتماعی چین، به ویژه فایروال عظیم آن، می‌‌تواند به استخراج‌‌کنندگان چینی قدرت انتخاب بلوک مورد استخراج را بدهد. استخراج‌‌کنندگان چینی در حالی استفاده از این اولویت به نفع خود هستند و در تلاش برای انتقال استخراج‌‌کنندگان به درون صف، در حال استخراج بلوک‌‌های خالی هستند و این در حالی است که استخراج بلوک‌‌های خالی تاثیر زیان‌‌آوری بر سرعت شبکه‌‌ی بیت‌‌کوین دارد.

چین می‌‌تواند برای ایجاد یک اعلامیه ایدئولوژیک، بیت کوین را نابود کند

وقتی مسئله کنترل چین بر توان هش بیت‌‌کوین مطرح باشد، کاهش سرعت شبکه کم‌‌ترین مشکل سرمایه گذاران خواهد بود. محققان 119 نوع حمله مختلف را شناسایی کرده‌‌اند که استخرهای استخراج چینی توان انجام آن را دارند. یکی از این حملات حمله‌‌ی گولدفینگر ( Goldfinger ) نام دارد که طبق گفته محققان می‌‌تواند بیت کوین را نابود کند.

در این گزارش آمده است که «محتمل‌‌ترین سناریو، مارپیچ مرگ است که در آن چین می‌‌تواند تهدید به حمله گولدفینگر کند و استخراج‌‌کنندگان خواهند ترسید، و بیت‌‌کوین را نابود می‌‌کنند».

اما چرا چین انگیزه‌‌ی نابودی بیت‌‌کوین را دارد؟ محققان به این نتیجه رسیده‌‌اند که بیت کوین “تضاد ایدئولوژیکی” با سیاست کمونیستی چین دارد و می‌‌تواند آن را ضعیف یا نابود کند. طبیعتا هرگونه تجاوز به امنیت بیت کوین برای به دست آوردن این هدف کافی‌‌ست.

توانایی چین برای مسلح کردن بیت کوین برای حمله به اقتصادهای دشمن

این مقاله با یک مثال خیلی جالب اینکه چین چقدر ساده می‌‌تواند از تاثیر خود برای مسلح کردن بیت کوین استفاده کند به پایان می‌‌رسد. بسیاری از اقتصادهای خارجی به دلیل عدم وجود زیرساخت مالی در کشورشان یا به دلیل نحوه کنترل ارزهای فیات سنتی توسط دولت، به رمزارزهایی مثل بیت‌‌کوین به عنوان بهشتی امن نگاه می‌‌کنند.

این گزارش اظهار می‌‌کند که شاید چین حمله به بیت کوین را به عنوان راهی برای حمله‌‌ی غیرمستقیم به یک کشور دشمن ببیند و اقتصاد از پیش ضعیف‌‌شده را بی‌‌ثبات کند.

در این گزارش هشدار داده شده است که چین برای اعمال تاثیرات در کشورهای خارجی که بیت‌‌کوین در آنان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، شاید تصمیم به ضعیف کردن یا نابودی کامل بیت‌‌کوین بگیرد. این کار می‌‌تواند توسط هدف قرار دادن کاربران یا استخراج‌‌کنندگان یا ضعیف کردن اجماع جهت افزایش نوسان صورت بگیرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.