توافق چین و ایالات متحده در مورد مسائل مهم مربوط به نرخ مبادله ارز

پکن: رئیس بانک مرکزی چین، یی گنگ (Yi Gang) روز یکشنبه گفت که مقامات چین و آمریکا نرخ مبادله ارز را مورد بحث قرار دادند و در آخرین دور مذاکرات برای پایان دادن به جنگ تجاری، در‌مورد بسیاری از مسائل “مهم” به توافق رسیدند.

0 73

مقامات ارشد تجاری آمریکا و چین به منظور پایان دادن به جنگ تجاری که موجب راکد شدن اقتصاد این دو اقتصاد بزرگ جهان شده است، چند ماه گذشته را به مذاکره در مورد معامله جامع تجاری پرداخته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، ماه مارس سال گذشته تعرفه سنگینی رو واردات فولاد و آلومینیوم وارداتی از چین اعمال کرد.

ترامپ از چین خواست که کسری بودجه ۳۷۶ میلیارد دلاری معاملات را کاهش دهد، حمایت قانونی از حقوق مالکیت معنوی (IPR) و امکان انتقال فناوری و دسترسی بیشتر کالاهای آمریکایی به بازارهای چینی را فراهم‌ کند.

او افزایش تعرفه را روی ۲۵۰ میلیارد دلار از کالاهای چینی اعمال کرده و تهدید کرد که تعرفه‌های مربوط به ۲۰۰ میلیارد دلار واردات چین را تا ۲۵ درصد افزایش می‌دهد.

چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان پس از آمریکا، در پاسخ به این حرکت آمریکا، روی ۱۱۰ میلیارد دلار کالای آمریکا افزایش تعرفه اعمال کرد.

روسای جمهور ایالات متحده، از جمله ترامپ، چین را متهم کردند که ارز RMB یا یوان خود را دستکاری کرده تا صادراتش را رقابتی‌تر کند. اما واشنگتن تاکنون اعلام نکرده است که پکن ارزها را دستکاری می‌کند.

یی گفت:

دو طرف در مورد نحوه احترام به خودمختاری مقامات پولی طرفین در تعیین سیاست پولی بحث و گفتگو کردند

یی جزئی از هیئت چینی تحت رهبری معاون نخست وزیر چین، لیو هه (Liu he)، بود که در آخرین دور مذاکرات واشنگتن برای بحث در مورد مسائل مربوط به تجارت با نماینده تجاری ایالات متحده، رابرت لایتیزر (Robert lighthizer) و وزیر خزانه داری، استفن منوچین (Stephen Mnuchin) شرکت کرد‌.

یی گفت:

این بحث شامل پیوستگی متقابل درمورد مکانیزم نرخ تبادل ارز که توسط بازار تعیین می‌شود نیز بود و تعهداتی مانند تصمیم جهت عدم اخذ استهلاک رقابتی، عدم استفاده از نرخ ارز با هدف رقابت و حفظ ارتباط نزدیک در بازارهای ارز خارجی که در اجلاس‌های قبلی G20 مطرح شد را گرامی داشت.

او گفت که آنها در مورد این موضوع که هر دو طرف باید به افشای اطلاعات مطابق با استاندارد شفافیت آمار صندوق بین المللی پول متعهد باشند نیز بحث کردند‌.

وی تأکید کرد که چین هرگز از نرخ ارز برای مقاصد رقابتی و برای افزایش صادرات و یا به عنوان ابزار تحریم‌های تجاری استفاده نخواهد کرد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.