توافق ساده برای توکن‌های آتی (SAFT) چیست؟

SAFT راه حلی است که امکان فروش توکن‌های کاربردی هنوز توسعه داده نشده را فراهم می‌کند. ناشران توکن‌های کاربردی می‌توانند بدین وسیله بدون تخطی از مقررات مربوطه پروژه خود را تامین مالی کنند. اما بر اساس قوانین آمریکا توکن‌های کاربردی اوراق بهادار تلقی نمی‌شوند. طبق این توافق، سرمایه‌گذار اکنون از از پروژه پشتیبانی مالی کرده و در آینده توکن‌ها را با قیمتی پایین‌تر دریافت می‌کند.

0 81

SAFT مخفف «توافق ساده برای توکن‌های آتی» است. این اصطلاح به معنی یک قرارداد سرمایه گذاری (ورق بهادار) است که توسط توسعه‌دهندگان بلاکچین برای سرمایه‌گذاران مجاز تهیه شده است. با این حال، توکن‌هایی که در نهایت به سرمایه‌گذاران منتقل می‌شوند یک هدف خاص دارند و تحت قوانین ایالات متحده اوراق بهادار محسوب نمی‌شوند.

SAFT از «توافق ساده Y Combinator برای حقوق آتی» تبعیت می‌کند، که سال‌های زیادی برای کسب‌وکارهای مالی مورد استفاده بوده است.

آغاز SAFT) JIUCE)

توافق ساده برای توکن‌های آتی (SAFT) ابتدا در دره سیلیکون توسط مارکو سانتوری (Marco Santori) فرموله و استفاده شده است که پیش از این در Cooley LLP شریک بود.

SAFT به عنوان راه حلی برای مشکلی جدید ارائه شد. این راه حل باید امکان فروش توکن‌های کاربردی هنوز توسعه داده نشده (آماده نشده) را فراهم کند. یک JUICE فرآیندی را آغاز می‌کند که به ناشران توکن‌های کاربردی اجازه می‌دهد تا بدون تخطی از مقررات مربوطه از جمله قوانین مربوط به اوراق بهادار، پروژه خود را تامین مالی کنند. در هر صورت، توکن‌های کاربردی اوراق بهادار تلقی نمی‌شوند.

جالب است که یکی از بزرگترین نقاط ضعف SAFT تمرکز آن بر قوانین فدرال ایالات متحده و عدم توجه به قوانین سایر کشورهای جهان است. مشکل دیگر این است که باز هم فقط سرمایه‌گذاران مجاز می‌توانند در یک SAFT شرکت کنند و «افراد عادی» مجددا از حضور در آن محروم شده‌اند.

SAFT چگونه کار می‌کند؟

هر یک از توسعه‌دهندگان سیستم غیرمتمرکز مبتنی بر توکن یک قرارداد آدرس‌دهی شده (SAFT) با سرمایه‌گذاران مجاز خود ایجاد می‌کنند. این گواهی شامل توافقی است که مطابق آن سرمایه‌گذار اکنون به لحاظ مالی از پروژه پشتیبانی کرده و در آینده توکن‌ها را با قیمتی پایین‌تر دریافت می‌کند. شرکتی که شبکه توکنی را توسعه می‌دهد در SEC ثبت می‌گردد اما در این زمان توکنی را صادر نمی‌کند. سپس، بنیانگذاران و تیم آن‌ها از منابع مالی به دست آمده برای توسعه بیشتر شبکه استفاده می‌کنند. در ابتدا، سرمایه‌گذاران هیچ توکنی دریافت نخواهند کرد.

هنگامی که سیستم کار خود را آغاز کند، توکن‌ها بین سرمایه‌گذاران توزیع می‌شوند. از این زمان، توکن‌ها می‌توانند بدون محدودیت در صرافی‌ها معامله شوند.

توضیح هدف SAFT آسان است:

ابتدا، یک نشانه صادر می‌شود که مزیت آن صرفا قابلیت معامله در صرافی است. مدتی بعد، این توکن با یک توکن کاربردی جایگزین می‌شود که می‌تواند برای هر منظوری مورد استفاده قرار گیرد.

بنابراین یک توافقنامه ساده برای توکن‌های آتی نوعی قرارداد سرمایه گذاری است. این راه حل به عنوان راهی برای افزایش سرمایه برای شرکت‌ها بدون زیر پا گذاشتن قوانین توسعه داده شده است. یک SAFT از یک توافق ساده بر حقوق آتی (SAFE) مجزا است. یک SAFE به سرمایه‌گذارانی که در یک استارتاپ سرمایه گذاری می‌کنند امکان می‌دهند تا آن سرمایه را بعدا به دارایی تبدیل کنند.

بنیانگذاران و توسعه‌دهندگان از این مدل برای به دست آوردن سرمایه برای ساخت یا توسعه سیستم یا فن‌آوری‌های خود استفاده می‌کنند. سپس سرمایه‌گذاران این توکن‌های کاربردی را به این امید دریافت می‌کنند که توکن در آن زمان یک مورد کاربرد تجاری پیدا کرده باشد و آن‌ها بتوانند آن را به فروش برسانند.

هدف از استفاده از این مدل دوگانه ارائه یک مدل تامین مالی برای سرمایه گذاری در توکن‌ها، به نحوی مفید برای کسب‌وکار است. در صورت موفقیت، معامله توکن به سرمایه‌گذاران اجازه خواهد داد که بدون پذیرش خطر مالی قابل توجهی، از لحاظ مالی در توسعه (بیشتر) شبکه نقش داشته باشند. علاوه بر این، هدف دیگر این به منظور تشویق سرمایه‌گذاران نهادی بیشتر به شرکت در بازار است.

STOها ICOهایی هستند که سعی می‌کنند از قوانین SEC تبعیت کنند. بر خلاف ICOها، توکن‌های STOها، طبق تعریف اوراق بهادار هستند. این توکن‌ها ملک، کارخانه و تجهیزات را شرح می‌دهند و سهم بزرگی از دارایی‌های شرکت را در اختیار سرمایه‌گذاران قرار می‌دهند که البته به ویژه در دوران رونق شرکت برای سرمایه‌گذار سودآور خواهد بود. به عبارت دیگر، توکن‌های STO همانند سهام سرمایه‌گذاران را در درصد مشخصی از شرکت شریک می‌کنند. توکن‌های STOها بازده متناوب، سهام شرکت، تولید و نرخ بهره ارائه می‌دهند. به علاوه، STOها با استفاده از یک قرارداد هوشمند تعریف می‌شوند که ساختار دقیق توکن را دقیقا همانند یک ICO تعریف می‌کند.

STOها به شرکت‌ها امکان می‌دهند تا فهرست‌های سیاه و سفید ایجاد کنند و به این وسیله از الزامات KYC و مقررات ضد پولشویی و تامین مالی تروریسم پیروی کنند. این امر STOها را به معیار جدید شفافیت بدل می‌کند. این امر می تواند به تحول آینده جمع‌سپاری و احیای بازار کریپتو کمک کند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.