تن‌ایکس TenX چیست؟ راهنمای مقدماتی

تن‌ ایکس نام پروژه ایست که با هدف قابل خرج کردن ارزهای رمزنگاری‌شده بوجود آمده و برای این کار یک کارت فیزیکی و یک کیف پول مجازی به مشتریانش ارائه می‌دهد که بتوانند ارزهای رمزنگاری‌شده را در همه فروشگاه‌ها خرج کنند و با امکانی به نام قرارداد DSS می‌توانند با تنظیم محدوده های خرج و کارهای دیگر کنترل کاملی بر روی کیف پول خود اعمال کنند. در این شبکه کارمزدی برای انجام تراکنش پرداخت نمی‌شود و تنها یک بار کارمزد صدور کارت فیزیکی و کارت دیجیتالی به مبلغ مجموعا 16.5 دلار پرداخت می‌شود. به دارندگان توکن PAY که از این شبکه برای معاملاتشان استفاده می‌کنند، در پایان هر ماه 0.5 درصد تمام تراکنش‌های طول ماهشان توکن PAY ارائه می‌شود.گفتنی است که یکی از توصیه‌کنندگان و سرمایه گذاران این پروژه، شخص ویتالیک بوترین خالق اتریوم می‌باشد.

0 190
 • تن‌ ایکس چیست؟
 • چگونه سکه تن‌ ایکس بخریم؟
 • کیف تن‌ ایکس چیست؟

TenX چیست؟

تن‌ ایکس (TenX) یک کیف دیجیتالی و کارت فیزیکی است که شما می‌توانید از آن برای خرج کردن ارزهای رمزنگاری‌ شده در هر فروشگاهی استفاده کنید، حتی اگر آن ها ارزهای رمزنگاری‌ شده را قبول نکنند.

شما ممکن است تا به حال متوجه شده باشید که تمام سکه‌های رمزنگاری‌شده را جمع کرده‌اید اما جاهای زیادی به جز وب‌سایت Overstock.com و شاید یک یا دو فروشگاه درون شهر وجود ندارد تا آن‌ها را در آنجا خرج کنید و گزینه‌های شما بسیار محدود هستند؛ تن‌ ایکس ماموریت دارد تا این موضوع را تغییر دهد.

تن‌ایکس چیست؟
تن‌ ایکس چیست؟

در این راهنمای تن‌ ایکس ما می‌خواهیم این موارد را پوشش دهیم:

 • TenXچگونه عمل می‌کند؟
 • شبکه کامیت (COMIT) چیست؟
 • کارمزدهای TenX و پاداش‌ها
 • بخشی از تاریخچه TenX
 • عرضه توکن
 • معاملات
 • از کجا PAY بخریم؟
 • PAY را در کجا ذخیره کنیم؟
 • سخن آخر
 • منابع اضافی برای TenX

تن‌ ایکس چگونه عمل می‌کند؟

ماموریت تیم تن‌ ایکس قابل خرج کردن هر دارایی بلاکچین به صورت فوری است؛ برای رسیدن به این منظور آن‌ها کیف و سیستمی کارتی روی شبکه COMIT ساخته‌اند که یک پروتکل مسیریابی بوده و پرداخت به وسیله بلاکچین‌ها را ممکن می‌سازد.

کیف TenX

کیف TenX روی فضای وب، آی او اس و اندروید قابل دسترسی است؛ این کیف چند ارزی در حال حاضر فقط بیت‌کوین را پشتیبانی می‌کند اما در آینده‌ای نزدیک شامل اتریوم، دش و تمام توکن‌های ERC20 هم خواهد شد.

تن‌ایکس چیست؟
تن‌ ایکس چیست؟

شما فعلا نمی‌توانید به کلیدهای شخصی کیف خود دسترسی داشته باشید، اما جای نگرانی نیست، زیرا آن‌ها در دستان مطمئنی قرار دارند؛ TenX آن‌ها را در ترکیبی از فضاهای ذخیره‌سازی گرم (آنلاین) و سرد (آفلاین) نگه می‌دارد که بر اساس استانداردهای صنعتی هستند و به محض اینکه این کیف در اواخر سال 2017   با شبکه COMIT یکپارچه و هماهنگ شد، شما می‌توانید کنترل کامل کلیدهای شخصی خود را به دست بگیرید.

معاملات تن‌ ایکس

شما می‌توانید معاملات را به وسیله نرم‌افزار TenX و یا یک کارت نقدی (debit card) فیزیکی تن‌ ایکس صورت دهید و برعکس برخی از کارت‌های رمزنگاری‌شده، تمام دارایی‌های سکه‌ای شما تا زمانی که شما یک معامله انجام دهید رمزنگاری‌شده باقی می‌مانند.

تن‌ایکس چیست؟
تن‌ایکس چیست؟

قراردادهای هوشمند غیرمتمرکز ایمن (DSS)

با استفاده ازDSS، شما می‌توانید قوانین خرج کردن برای کارت خود تنظیم کنید و کنترل بیشتری روی سپرده خود داشته باشید؛ می‌توانید محدودیت‌های خرید، محدودیت‌های خرج روزانه و محدودیت‌های برداشت تنظیم کنید.

شما همچنین می‌توانید نمونه‌ای از سکه‌هایی که برای خرج کردن استفاده می‌کنید را انتخاب کنید و برای مثال می‌توانید تنظیم کنید که هر خرید به 50 درصد بیت‌کوین، 25 درصد اتریوم و 25 درصد دش(Dash)  تقسیم شود.

پلتفرم پرداخت تن‌ ایکس

با شروع یک چهارم سوم سال2018، TenX ابزارهای توسعه خود برای استارت آپ ها، کسب و کارها و کالاهای مرتبط با شبکه COMIT را منتشر خواهد کرد و این موضوع به TenX کمک می‌کند تا فراتر از یک کارت نقدی گسترش یابد و تجربه‌ای جدید با دیگر کلاس‌های دارایی همانند ETFها و مشتقات آن داشته باشد.

تن‌ایکس چیست؟
تن‌ایکس چیست؟

در دسترس قرار دادن پلتفرم COMIT برای عموم مردم، همچنین سبب رسیدن به سرویس‌های جدید همانند برنامه‌های وام و صرافی خواهد شد.

شبکه COMIT چیست؟

تن‌ ایکس با شبکه COMIT یک پارچه و هماهنگ است؛ COMIT یا معاملات رمزگذاری شده  فوری و امن خارج از زنجیره دارایی‌ها  (Cryptographically-secure Off-chain Multi-asset Instant Transaction  ) یک شبکه کاملا مستقل از TenX است و هرچند که سازندگان این شبکه همان افراد مسئول در TenX هستند، اما شبکه COMIT یک وب‌سایت کاملا متفاوت و کاغذ معرفی کسب و کار جدا دارد.

هدف شبکه COMIT اتصال هر بلاکچین جدید به بلاکچین قدیمی با استفاده از پروتکل مسیریابی    COMIT (CRP)  است؛ این پروتکل مجموعه‌ای از استانداردها است که مشخص می‌کند بلاکچین‌های متفاوت چگونه با یکدیگر در ارتباط باشند و این موضوع شبیه به ارتباط اینترنت در سراسر جهان به وسیله پروتکل TCI/IP است.

با به کارگیری موفق شبکه COMITشما می‌توانید بلافاصله و تقریبا بدون پرداخت هیچ کارمزدی، یک دارایی را با دیگری مبادله کنید (رمزنگاری‌شده به رمزنگاری‌شده، یا رمزنگاری‌شده به فیات) برای سازگاری یک بلاکچین با شبکه COMIT، داشتن این موارد نیاز خواهد بود:

 • حفاظت در برابر مشکل دوبار خرج کردن (Double-spend protection)
 • چند امضایی (Multisig)
 • قفل‌های زمانی (Timelocks)
 • به کار بردن کدهای هش (Hash function)

اغلب بلاکچین‌های مشهور تمام این موارد مورد نیاز را شامل می‌شوند.

یک معامله COMIT

برای انجام یک معامله، کاربر (U) باید از کیفی استفاده کند که به شبکه COMIT متصل است و کسب وکار (B)  که کاربر سپرده‌اش را در آنجا خرج می‌کند باید ارائه دهنده پرداختی داشته باشد که به شبکه COMIT متصل است.

وقتی که کاربر معامله ای در یک بنگاه معتبر انجام می‌دهد، معامله از طریق شبکه‌ای از ارائه‌دهندگان نقدینگی (LP ها) انجام می‌شود تا مشخص شود کدام LP بهترین نرخ تبدیل را دارد.

یک LP در میان بلاکچین‌ها فعالیت می‌کند و نقدینگی را برای صرافی‌های ارزهای متفاوت فراهم می‌کند.

تن‌ایکس چیست؟
تن‌ایکس چیست؟

برای توضیح جزیی‌تر از عملکرد شبکه COMIT ، لطفا کاغذ معرفی کسب و کار آن را مطالعه کنید.

کارمزدها و پاداش‌های TenX

تن‌ ایکس هیچ کارمزدی نمی‌گیرد و شما فقط یک بار کارمزد صدور کارت فیزیکی و کارت دیجیتالی به مبالغ 15 و 1.5 دلار را پرداخت می‌کنید، همچنین هیچ کارمزد سالانه‌ای برای استفاده از کارت از شما گرفته نمی‌شود مگر اینکه کمتر از 1000 دلار در سال خرج کنید و اگر شما این مبلغ را خرج نکنید، از شما 10 دلار کسر می‌شود.

تن‌ ایکس دو راه برای دادن پاداش ارائه می‌کند:

 • ذخیره توکن‌های PAY
 •  استفاده از کارت TenX

نگه‌دارندگان توکن PAY برای هر معامله در شبکه تن‌ ایکس، اتریوم دریافت می‌کنند. 0.5 درصد تمام معاملات کلی به صورت ماهانه به ذخیره‌کنندگان PAY پرداخت می‌شود و در نتیجه هر چقدر که میزان معاملات در شبکه افزایش یابد، پرداخت‌های ساعتی بیشتری رخ می‌دهد.

همانند اغلب کارت‌های اعتباری، شما همچنین 0.1 درصد پاداش بابت استفاده از کارت تن‌ ایکس دریافت می‌کنید. این پاداش در قالب توکن‌های PAY به شما داده می‌شوند که می‌توانند برای گرفتن پاداشی که قبلا توضیح داده شد ذخیره شوند و یا در بازار آزاد به فروش برسند.

بخشی از تاریخچه TenX

در پایان ماه ژوئن، تیم TenX آخرین نسخه کاغذ معرفی کسب و کار خود را منتشر و فروش توکن‌های خود را آغاز کرد.

مقر اصلی آن ها در سنگاپور است، تیم به وسیله توبی هوینیش، دکتر یولیان هوسپ، مایکل اسپرک و پائول کیتی تاسیس شد (Toby Hoenisch, Dr. Julian Hosp, Michael Sperk, Paul Kitti). هوینیش، دکتر هوسپ و کیتی همچنین برای ساخت کاغذ معرفی کسب و کار برای شبکه COMIT با یکدیگر کار کردند.

Fenbushi Capital، یک شرکت مهم سرمایه‌ گذاری در بلاکچین به همراه ویتالیک بوترین به عنوان همکار اصلی، سرمایه‌ گذاران تن‌ ایکس هستند.

تن‌ایکس چیست؟
تن‌ ایکس چیست؟

چند شرکت دیگر هم اقدام به ساخت سیستم‌های کارت بدهی ارز رمز کرده‌اند که شامل توکن، موناکو و سنترا می شود؛ هر کارت، ساختار پاداش متفاوت و انواع مختلفی از موارد استفاده را دارد اما تن‌ ایکس از این نظر منحصر به فرد است که تنها با استفاده از شبکه COMIT و پرداخت های متقابل کانالی (cross-channel)  ساخته شده است.

از نظر من الزاما نباید یک برنده واحد در فضای کارت رمزنگاری‌شده وجود داشته باشد و همانگونه که ما در سیستم اقتصادی سنتی کارت‌های اعتباری و کارت‌های نقدی متنوعی داریم، اینجا هم فضا برای گزینه‌های متفاوت رمزنگاری‌شده با مزایا و معایب گوناگون برای کاربران وجود دارد.

تامین و عرضه توکن

در حال حاضر فقط کمتر از 105 میلیون توکن PAY در بازار در حال گردش است و این نمایانگر 51 درصد تمام توکنی است که تا ابد در بازار باقی خواهد ماند.

29 درصد اضافی(یا 59.5 میلیون) در چهار سال آینده وارد بازار خواهد شد تا روی آغازکنندگان اجتماع، پیشرفت معاملات و تحقیقات آکادمیک برای تقویت این محصول سرمایه‌ گذاری کند.

از 20 درصد آخر، نصف آن به عنوان یک دارایی در شرکت نگه داشته خواهد شد در حالیکه از نصف دیگر برای دادن حقوق به موسسان و کارمندان TenX برای چهار سال پوشش آن‌ها استفاده خواهد شد و به جز این‌ها، هیچ توکن دیگری ساخته نخواهد شد.

خرید و فروش و معامله

توکن PAY تن‌ ایکس در آگوست سال جاری به رکورد بالاترین نرخ خود یعنی 5.60 دلار (یا 0.00147972 بیت‌کوین) رسید. این افزایش عجیب در قیمت به خاطر صدور بخش بزرگی از کارت‌های بدهی و لیست شدن توکن PAY در Yunbi، یکی از بزرگترین بورس‌های دیجیتالی چینی رخ داده بود.

از آن زمان، قیمت با سرعتی کم اما ثابت به بازه 1.5 و 2 دلار، همراه با حرکات مثبت کوچک تا پایان نوامبر در حال کاهش بوده است و به نظر نمی رسد این افزایش‌های اخیر ارتباطی با خبر خاصی داشته باشند.

کارت تن‌ ایکس اخیرا برای ساکنان آمریکا در دسترس نبوده است و به محض اینکه در دسترس قرار بگیرد، غیرمنطقی نیست که انتظار افزایش قیمت توکن PAY را داشته باشیم.

از کجا PAY بخریم؟

PAY برای خرید با جفت‌های معاملاتی بیت‌کوین، اتریوم یا تتر در بسیاری از بورس‌های اصلی همانند بیت‌رکس و هووبی (Bittrex and Huobi) در دسترس است.

من به شما توصیه می‌کنم که ابتدا بیت‌کوین را در جی‌داکس (GDAX) یا جمینی (Gemini) بخرید و سپس آن را به بیت‌رکس منتقل کنید؛ بیت‌رکس بزرگ‌ترین میزان معاملات PAY در میان بورس‌ها را داراست و معامله آن با  جفت بیت‌کوین محبوب‌ترین حالت آن است.

شما می‌توانید لیست کاملی از بورس هایی که در آن PAY در دسترس است را در کوین‌مارکت‌کپ (CoinMarketCap) بررسی کنید.

PAY  را در کجا ذخیره کنیم؟

به شما توصیه می‌شود تا توکن‌های PAY خود را در یک کیف سخت افزاری همانند ترزور و یا نانو اس لجر (Trezor ,Ledger Nano S) ذخیره کنید که از توکن‌های ERC20 پشتیبانی داشته باشد .

یک گزینه دیگر برای ذخیره کردن، MyEtherWallet است که شما می‌توانید توکن‌های خود را به یک کیف کاغذی آفلاین منتقل کنید.

کیف TenX هنوز ERC20 را پشتیبانی نمی‌کند اما به زودی این اتفاق رخ خواهد داد و شرکت تست‌های بتا روی کیف‌های فردی را آغاز کرده و به زودی یک آپدیت با پشتیبانی از آن منتشر خواهد کرد.

حرف آخر

اگرچه همانند دیگر پروژه‌ها، تیم تجربه رمزنگاری را ندارد، اما یک نکته را باید گفت و آن این است که ویتالیک بوترین، سازنده اتریوم، یک سرمایه‌ گذار در این پروژه است و بعد از خواندن کاغذهای معرفی کسب و کار TenX و COMITمطمئن هستم که تیم نه تنها رهبری و برنامه فنی قدرتمندی دارند بلکه از استراتژی خوبی هم برای اضافه کردن پروژه به زندگی برخوردار است.

تنها نکته ای که باید درباره این پروژه نسبت به آن احتیاط کرد این است که قانون‌گذاران جهان چگونه می‌خواهند نسبت به معاملات با کارت تن‌ ایکس واکنش نشان دهند(مخصوصا در ایالات متحده آمریکا)؛ این موضوع هنوز نکته‌ای خاکستری و نامشخص به نظر می‌رسد و افرادی هستند که می‌گویند هر معامله در این روش، یک رویداد دارای مالیات قلمداد خواهد شد.

این نکته را هم باید بگوییم، اگر شما با آرک (Ark) آشنا هستید، ممکن است عاشق پروژه‌هایی شوید که می‌خواهند پلی بین تکنولوژ‌ی‌های بلاکچین جدید و سیستم‌های سنتی شوند؛ تن‌ ایکس هم تفاوتی با این پروژه ها ندارد.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.