هوش مصنوعی محدود ! تنوع‌ بخشی به داده‌ها با استفاده از هوش مصنوعی و فناوری بلاکچین

شرکت‌های بزرگ اکنون در حال توسعه هوش مصنوعی با استفاده از داده‌های انحصاری خود هستند. استفاده از دایره محدودی از داده‌ها به شدت توانایی هوش مصنوعی را پایین نگاه می‌دارد، اما شرکت‌ها از به اشتراک گذاشتن داده با رقبای خود واهمه دارند. فناوری بلاکچین می‌تواند برای حل این مشکل به خوبی مورد استفاده قرار گیرد.

0 118

یکی از ویژگی‌های تحسین‌برانگیز هوش مصنوعی (A.I.) توانایی این فناوری در ارائه قدرت پردازشی برای خلق شناخت در ماشین‌ها است. اما منتقدان هوش مصنوعی امروزه نگرانند که بسیاری از پروژه‌های هوش مصنوعی به طور متمرکز کنترل می‌شوند و در نتیجه «هوش مصنوعی محدود» تولید می‌کنند.

بر خلاف شناخت انسانی، هوش مصنوعی محدود (۲۳) آگاه نیست و توسط احساس تحریک نمی‌شود. در عوض، هوش مصنوعی ضعیف درون یک گستره از پیش‌تعیین شده فعالیت می‌کند، حتی اگر بسیار پیچیده‌تر از آن به نظر برسد. دستیارهای مجازی مانند سیری اپل و الکسای آمازون نمونه‌هایی از هوش مصنوعی محدود هستند. با وجود این که این سیستم‌های مبتنی بر هوش مصنوعی می‌توانند با کاربران ارتباط برقرار کنند و به سوالات پاسخ دهند، این ماشین‌ها حتی نزدیک به داشتن هوشی مانند انسان نیستند.

به گفته عارف خان، معاون بازاریابی SingularityNET، پروژه‌های هوش مصنوعی که به طور متمرکز توسط شرکت‌های بزرگ فناوری کنترل می‌شوند، منجر به خلق هوش مصنوعی محدود شده‌اند که می‌تواند برای آینده هوش مصنوعی خطرناک باشد.

بیایید تصور کنیم که فیس‌بوک تمایل به توسعه الگوریتم‌های هوش مصنوعی دارد. مجموعه داده‌های بزرگ فیس‌بوک هیچ‌گاه در اختیار یک رقیب قرار نخواهند گرفت، چرا که صلاح فیس‌بوک این است که این اطلاعات را خصوصی نگه دارد. در عوض، فیس‌بوک نیز هیچ گاه به مجموعه داده‌های رقبا دسترسی نخواهد داشت. به علاوه، مجموعه‌داده‌هایی که فیس‌بوک از آن‌ها استفاده می‌کند شامل اطلاعات خصوصی خواهد بود که به احتمال زیاد به سود خود آن‌ها برای افزایش ارزش سهامدار استفاده خواهند شد. «در عین حال، اگر فیس‌بوک یک هوش مصنوعی با هدف غایی بهینه‌سازی ارزش سهامدار بسازد، الگوریتم‌های AI فیس‌بوک رفتار کاربر را به سوی مشخصی سوق می‌دهند و دیدی تنگ از جامعه‌ای ارائه می‌دهند که توسط این الگوریتم‌ها نیرو می‌گیرد. برای مثال، انسان‌های ممکن از اخبار جعلی را به اشتراک بگذارند، و در نتیجه الگوریتم‌های فیس‌بوک افزایش این چنین محتوایی را گسترش دهند. اگر شما فقط به مجموعه داده‌ها دسترسی داشته باشید و الگوریتم‌هایی که به ایجاد ارزش سهامدار از طریق کلیک بر روی تبلیغات گرایش دارند، چیزی که ایجاد می‌شود ممکن است به سود همه جامعه نباشد.

برای مثال، در سال ۲۰۱۶ مایکروسافت یک بات توییتر مبتنی بر هوش مصنوعی به نام «تای» را به عنوان آزمایشی برای «استنباط مباحثه‌ای» عرضه کرد. مایکروسافت متوجه شد که هرچه کاربران بیشتری با تای صحبت می‌کردند، این بات هوشمندتر می‌شد، و می آموخت که با انسان‌ها از طریق مکالمات «خودمانی و سرزنده» با انسان‌ها تعامل کند.

متاسفانه، مکالمات با تای به خوبی پیش نرفت چرا که کاربران توییتر اظهارات نژادپرستانه را به این بات روانه کردند و تای که یک پروژه مبتنی بر هوش مصنوعی بود و توسط مرجع مرکزی کنترل می‌شد، شروع به تکرار این اظهارات به سایر کاربران کرد. این یکی از نمونه‌های تاثیری است که هوش مصنوعی محدود و الگوریتم‌های ضعیف می‌توانند بر جامعه داشته باشند.

خلق مجموعه داده‌های متنوع با فناوری بلاکچین

بر خلاف پروژه‌های مبتنی بر هوش مصنوعی، فناوری بلاکچین شبکه‌های شفاف و غیرمتمرکز ایجاد می‌کند که هرکس از هرجای دنیا می‌تواند به آن دسترسی داشته باشد. در حالی که فناوری بلاکچین دفترکلی است که به رمز ارز‌هایی ماند بیت کوین نیرو می‌دهد، شبکه‌های بلاکچین در حال حاضر بر تعدادی از صنایع اعمال می‌شوند تا تمرکز زدایی را رواج دهند. برای مثال، هدف SinguarlityNET به طور مشخص تمرکز بر استفاده از فناوری بلاکچین از داده‌ها الگوریتم‌ها است که به توسعه‌ هوش مصنوعی درآینده و خلق «هوش مصنوعی غیر متمرکز» کمک می‌کند.

SingularityNET بلاکچین و A.I. را ترکیب می‌کند تا یک A.I. هوشمند‌تر و غیرمتمرکز ایجاد کند. به گفته خان: «شبکه‌های بلاکچین می‌توانند مجموعه داده‌های متنوعی را میزبانی کنند. با ایجاد API از APIهای بلاکچین، می‌توان امکان ارتباط بین عامل‌های هوش مصنوعی را فراهم آورد. در نتیجه می‌توان الگوریتم‌های متنوعی بر مجموعه‌ داده‌های متنوع ساخت.» «بلاکچین را یک لایه افقی وسیع در نظر بگیرید که همه ملل و اقوام و سرزمین‌ها را پوشش می‌دهد. همه به این لایه دسترسی دارند و می‌توانند با انواع فناوری‌ها تعامل داشته باشند، و این به افراد اجازه می‌دهد تا مجموعه‌ داده‌های متنوعی را آپلود کرده و با آن‌ها کار کنند. برخلاف مجموعه داده‌هایی که به صورت متمرکز کنترل می‌شوند، مجموعه داده‌های در شبکه‌های بلاکچین پشت یک فایروال نیستند یا توسط یک مرجع متمرکز کنترل نمی‌گردند.»

Hanson Robotics قصد دارد تا از SingularityNET بهبود هوش ربات انسان‌نمای خود سوفیا استفاده کند. برخلاف الکسای آمازون که تنها به سوالات تایید شده آمازون پاسخ می‌دهد، سوفیا خواهد توانست پاسخ سوالات را از سایر ارائه دهندگان هوش مصنوعی درخواست کند. این راه‌کاری بسیار منعطف‌تر است، چرا که سوفیا توسط یک نهاد مرکزی کنترل نمی‌گردد.

با استفاده از فناوری بلاکچین، توسعه‌دهندگان می‌توانند به راحتی کد را به صورت خدماتی که سایر محصولات نیز به آن دسترسی دارند ارائه دهند و این می‌تواند در بسیاری از موارد سودآور باشد. برای محصولی مانند سوفیا، این کار حوزه خدمات هوش مصنوعی ثالثی را گسترش می‌دهد که می‌توان برای کمک به اعمالی مانند پاسخ به سوالات و درک موقعیت‌ها، بی‌درنگ به آن‌ها دست‌ یافت. بن گورتزل (Ben Goertzel)، دانشمند ارشد Hanson Robotics گفت: «تیم SingularityNET همچنین در حال تولید یک هوش مصنوعی بسیار قدرتمند مانند OpenCog است که با سیستم AGI ادغام شده است. این به ربات‌هایی مانند سوفیا کمک می‌کند تا دنیا را مانند انسان‌ها درک کنند».

به گفته گورتزل، همچنان با قرار گرفتن خدمات بیشتر هوش مصنوعی بر روی شبکه‌های بلاکچین، این شبکه‌ها با یکدیگر ارتباط برقرار کرده و هوش یکدیگر را بهبود می‌دهند. در آینده، این باعث افزایش شدید کاربردهای هوش مصنوعی و همچنین هوش عمومی و خلاقیت A.I. در جهان می‌شود.

به علاوه، فروشگاه‌های بزرگ برای داده‌های به‌اشتراک‌گذاشته شده مانند Ocean Protocol اجازه می‌دهند تا هرکس بتواند فروشگاهی را برای هر نوع داده راه‌اندازی کند. کاربران داده برای دسترسی به این منابع رمزارز پرداخت خواهند کرد. فروشگاهی که بر Ocean Protocol ساخته می‌شود اجازه می‌دهد تا همه حضار به داده دسترسی داشته باشند و اطمینان حاصل می‌کند که هیچ بازیگر مرکزی نمی‌تواند داده را کنترل کرده یا از آن سوءاستفاده نماید. بروس پان (Bruce Pon) بنیان‌گذار Ocean Protocol می‌گوید: «هدف کلی این پروژه تمرکز زدایی دسترسی به داده و حصول اطمینان از عدم تولید مجموعه‌داده‌های ضعیف است.

کسب و کارها می‌توانند داده‌های خود را به دارایی‌های سودآور تبدیل کنند. آن‌ها همچنین می‌توانند داده‌ای را خریداری کنند که تا کنون در دسترس نبوده است و با گوگل و آمازون و فیس‌بوک رقابت کنند. و از آن‌جا که شبکه Ocean Protocol داده‌هایی با منشا شفاف پاداش می‌دهد، قدرت به منبع داده بازگردانده می‌شود، که در اکثر موارد یک شخص است.» «داده ارزش بالایی دارد، اما کسی آن را به اشتراک نمی‌گذارد چرا که همه از از دست دادن کنترل واهمه دارند. با خلق یک شبکه غیر متمرکز که در آن هرکس می‌تواند با امنیت کامل به اشتراک بگذارد و در عین حال کنترل و حریم خصوصی را حفظ کند، یک اقتصاد داده‌ای جدید رشد می‌کند.»

داده غیر متمرکز به ما وابسته است

هرچند که ادغام بلاکچین و A.I. هنوز جدید است، خان باور دارد که چالش واقعی رویارویی در به کارگیری هوش مصنوعی غیرمتمرکز، فهماندن این مساله به مردم است که داده آن‌ها در حال حاضر چطور استفاده می‌شود. تیم کوک (Tim Cook) مدیر عامل اپل در اکتبر اعلام کرد که مردم نمی‌دانند داده‌هایشان چطور به شکل اسلحه‌ای بر علیه‌شان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اجازه به دیگران برای تصمیم‌گیری در مورد چگونگی فروش داده به کسب و کارها نشان می‌دهد که چگونه داده‌هایمان به شکل اسلحه در برابرمان مورد استفاده قرار می‌گیرند. بلاکچین به ما امکان می‌دهد تا با رمزنگاری از داده‌های حفاظت کنیم و از آن‌ها به نحوی استفاده کنیم که صلاح می‌دانیم. این همچنین به ما اجازه می‌دهد تا در صورت تمایل، ، بدون این که اطلاعاتمان افشا شوند، به طور شخصی از داده کسب درآمد کنیم. این چیزی است که فهم آن برای مبارزه با الگوریتم‌های کوته‌بینانه و ایجاد مجموعه داده‌های متنوع در آینده اهمیت دارد.»

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.