تنظیم مقررات و صرافی‌‌های رمز ارز‌‌: به چه کسی باید اعتماد کرد؟

در این مقاله احتیاج صرافی‌‌ها به داشتن یک قانون گذار یا رگولاتور مطرح شده است. بسیاری از صرافی‌‌های غیر متمرکز که با رمز ارز کار می‌‌کنند به دلیل نبود تنظیم مقررات جریمه یا متهم به پولشویی شده‌اند. از آنجایی که جمع کردن داده‌‌های رمز ارز‌‌ سخت‌‌تر از ارز‌‌های دیگر است، کسی این مسئولیت را بر عهده نمی‌‌گیرد و این تبدیل به معضلی برای این صرافی‌‌ها شده است.

0 97

به چه کسی می‌‌شود اعتماد کرد؟ به آدم‌‌های خوبی که فکر می‌‌کنید کار درست را انجام می‌‌دهند یا ترجیح می‌‌دهید احساسی به داستان نگاه نکنید؟ تنظیم مقررات چه نقشی در ایجاد اعتماد به صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ ایفا می‌‌کند؟ این متن قسمت دومی از یک سری 4 بخشی است که به موضوع صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ می‌‌پردازد. اولین قسمت تفاوت‌‌های بین صرافی‌‌های سنتی و صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ی را بیان کرده است.

در 8 نوامبر 2018، کمیسیون اوراق بهادار و مبادلات (SEC) اتر دلتا (EtherDelta) را به دلیل 388000 دلار مبادله‌‌ی ثبت‌‌نشده جریمه کرد. یک هفته قبل‌‌تر، صرافی بیت کوینیِ وان بروکر (1Broker) نیز به دلیل عدم دریافت گواهی مبادله‌‌ امن و نقض قوانین KYC متهم شد. ورود مقام‌‌های فدرال به این موضوع نشان می‌‌دهد که تنظیم مقررات در صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ کاملا نادیده گرفته شده است. علی رغم ورود رگولاتورها به صرافی‌‌ها، بسیاری از گزارش‌‌های محلی و تحلیل‌‌های بازار نشان می‌‌دهد پولشویی و تقلب هنوز در آن‌‌ها وجود دارد.

چرا صبر کنیم؟

چرا چنین تاخیری در تنظیم مقررات صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ وجود دارد؟ جیک شروینسکی (Jake Chervinsky) قاضی‌‌ که در موضوعات مربوط به رمز ارز‌‌ تخصص دارد، توضیح می‌‌دهد:

آژانسی که مسئولیت‌‌های روشنی در قبال مبادلاتِ صرافی‌‌های رمز ارز‌‌ داشته باشد، وجود ندارد. وظایف مشترکی بین CFTC و SEC مطرح است. اگر چه هر دوی آن‌‌ها مسئولیت نظارت بر عدم وقوع تقلب و دست‌‌کاری را دارند، هیچ کدامشان قدرت تنظیم مقررات به همان شکلی که SEC مبادلات اوراق بهادار بین‌‌المللی را تنظیم می‌‌کند یا CFTC به مبادلات آینده نظارت دارد، ندارند.

از آن‌‌جایی که کنگره تصمیم خواهد گرفت یکی از این آژانس‌‌ها (یا یک دپارتمان جدید) مسئول تنظیم مقررات باشد، هر دوی CFTC و SEC نظارت‌‌های خود را بر نقض‌‌های آشکار صرافی‌‌ها محدود کرده‌اند. بار اثبات دسترسی‌‌ناپذیر به نظر می‌‌رسد.

یکی از موانع رگولاتورها گرفتن داده‌‌ مورد نیاز از مبادلات موجود در صرافی‌‌ها است. شروینسکی توضیح می‌‌دهد:

آن‌‌ها به داده‌‌ صرافی‌‌های مختلف برای نشان دادن زمان شروع مبادله، طرفین مبادله و اتمام آن نیاز دارند. ما در حال حاضر این داده‌‌ها را در اختیار نداریم.

SEC می‌‌تواند تحت اختیارات خود از صرافی‌‌هایی مانند New York Stock Exchange بخواهد سوابق خود را به او بدهند تا دستکاری آن‌‌ها را بررسی کند. ورود به مبادلات رمز ارز‌‌ امروزه پیچیده‌‌تر از قبل است، زیرا قوانین سخت‌‌گیرانه‌‌تر شده است. به همین دلیل هر دو موسسه از نبرد پا بیرون کشیده‌اند.

در این حین OTCs برنده می‌‌شوند

در حالی که صرافی‌‌هایی مانند جمینی (Gemini) و کوین بیس (Coinbase) در حال یافتن بهترین رگولاتور برای خود هستند، میلیون‌‌ها دلار در حال مبادله است. بازارهای خارج از شماره (OTC) مثل سرکل (Circle) و کامبرلند ماینینگ (Cumberland Mining) از این شرایط استفاده کرده و در حال شکوفایی اند.

این بازارها برای خورده سرمایه‌‌گذاران قابل دسترسی نیستند، زیرا حجم معاملات بسیار بالایی دارند. آن‌‌ها به سفارش‌‌های بالاتر از 100000 دلار تخفیف می‌‌دهند. این تراکنش‌‌های بزرگ پتانسیل بالایی برای کاهش و افزایش قیمت دارند و قبل از اینکه تاجران میان‌‌رده عکس‌‌العمل نشان دهند قیمت‌‌ها را تغییر می‌‌دهند.

کریس دنن (Chris Dannen) مدیر عامل آی2 تریدینگ (i2 trading) یک اداره‌‌ی مبتنی بر OTCs در نیوجرسی، می‌‌گوید ادارات OTCs در مقابل تجارت الکترونیکی که در بازارهای سرمایه‌‌ اتفاق می‌‌افتد، از مد افتاده و کهنه‌اند. اما به این معنی نیست که باید تغییر کنند؛ او می‌‌گوید:

OTC ‌‌ها با تعداد کمی مشتری سروکار دارند. به همین دلیل جلوگیری از فساد و تقلب در تراکنش‌‌هایشان راحت‌‌تر است.

بیشتر تجارت‌‌های اداری مثل OTC کالاهای غیر نقدینه‌‌ی خود مانند قهوه، نخ سند و صرافی‌‌های خارجی را به فروش می‌‌رسانند.

باید منطقی به نظر بیاید که چرا آن‌‌ها به این کالاها علاقه دارند. صرافی‌‌های الکترونیک در یک پروسه‌‌ی ریسک‌‌ناپذیر در حال یافتن رگولاتور هستند، OTC حداقل تا الان در حال رشد بوده است.

همان طور که صنعت رمز ارز‌‌ توجهات ادارات کوچک خانوادگی، سرمایه‌‌گذاران قدیمی و فعالین اقتصادی را به خود جلب کرده، فشار تنظیم مقررات نیز افزایش یافته است. داگلاس بیلیک (Douglas Bilyk) نایب رییس بیزینس دوولوپمنت (Business Development) در بازارهای دارایی‌‌های دیجیتال LGO می‌‌گوید:

می‌‌دانیم بسیاری از آژانس‌‌های تنظیم مقررات در حال بررسی و ارزیابی اطلاعاتشان هستند، ولی در نهایت به رشد چشم‌‌گیری دست خواهند یافت. شرکت‌‌هایی که برای تنظیمات آماده نیستند در شرایط سختی به سر می‌‌برند. مشتریان می‌‌خواهند بدانند در چه پلتفرمی از نظر امنیت، عدالت و توافق هستند.

همانطور که صرافی‌‌های متمرکز مجموعه داده‌‌های خود را بهبود داده‌‌اند، صرافی‌‌های کوچکتر در حال یافتن راه ورود به بازارهای بزرگ‌‌تر هستند. رگولاتورها بهتر می‌‌دانند کجا سرمایه گذاری کنند. تا آن زمان، بازارهای رمز ارز‌‌ به نظر نمی‌‌رسد پیشرفت کنند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.