تمرکز استخراج در چین تهدیدهایی برای شبکه بیت کوین به وجود می‌‌آورد

یک مطالعه جمعی که توسط دانشگاه پرینستون و دانشگاه بین‌‌المللی فلوریدا انجام شده است به این نتیجه رسیده که سه چهارم استخراج بیت کوین در چین انجام می‌‌شود و درباره خطرات بالقوه‌‌ای که می‌‌تواند منجر به تمرکززایی جغرافیایی چشمگیری در شبکه استخراج بشود هشدار داده است.

0 125

محققان بر این باورند که چین قدرت‌‌مندترین دشمن بیت کوین است

این مطالعه که تحت عنوان «تهدید بزرگ چین: تحلیل تاثیر چین بر بیت کوین» انجام شده است، در پی بررسی این مسئله است که چین چطور می‌‌تواند امنیت، ثبات و پایداری بیت‌‌کوین را از طریق جایگاه مسلط خود در اکوسیستم بیت‌‌کوین، کنترل سیاسی و اقتصادی بر فعالیت خانگی و کنترل بر زیرساخت داخلی اینترنت خود تهدید کند.

این مطالعه با توصیف چین به عنوان یکی از بزرگ‌‌ترین دشمنان بیت‌‌کوین شروع می‌‌شود و در ادامه می‌‌گوید که این کشور موقعیت‌‌های خصمانه‌‌ای علیه رمزارز نشان داده است و توانایی تاثیر بر آن را هم به نمایش گذاشته است.

محققان برآورد می‌‌کنند که ۷۴ درصد توان هش شبکه بیت‌‌کوین در استخرهای استخراج چینی قرار دارد و محققان هم پی کشف راه‌‌هایی هستند که این تمرکز توان استخراج توسط دولت چین برای حمله‌‌ به شبکه بیت‌‌کوین مورد استفاده قرار بگیرد.

مالکان استخرهای استخراج تحت اراده دولت چین هستند

این مقاله تاکید می‌‌کند که استخرهای استخراجی که تحت مدیریت افراد ساکن چین هستند، از سال ۲۰۱۵ بیش از نیمی از توان هش کل شبکه را در اختیار دارند و در ادامه عنوان می‌‌کند که از ژوئن ۲۰۱۸، بیش از ۸۰ درصد استخراج بیت‌‌کوین توسط شش استخر استخراج انجام می‌‌شود که پنج استخر توسط افراد یا سازمان‌‌های مستقر در چین مدیریت می‌‌شوند.

اگرچه استخراج‌‌کنندگان حاضر در استخر نمی‌‌توانند مستقیما توسط چین کنترل شوند اما این مطالعه تاکید می‌‌کند که اپراتورهای استخرهای گفته شده تحت تسلط مسئولین چینی قرار دارند. این گزارش بر همین اساس استدلال می‌‌کند که چونکه مدیران مسئول محول کردن کارهای استخراج و انتشار بلوک‌‌های تکمیل شده هستند، ورودی و خروجی استخراج‌‌کنندگانشان را کنترل می‌‌کنند و به مسئولین چینی اجازه کنترل غیرمستقیم بر توان هش خود را می‌‌دهند.

طبق این مطالعه تمرکز جغرافیایی استخراج خطر حملات ۵۱ درصد را به وجود می‌‌آورد

این مطالعه عنوان می‌‌کند که تمرکز استخراج در چین باعث ایجاد خطراتی برای بیت کوین می‌‌شود. طبق این مطالعه، تمرکز چشمگیر استخراج در درون چین می‌‌توان باعث بروز خطر حمله ۵۱ درصد شود و دولت چین هم کنترل متمرکز بر فعالیت مالی و اقتصادی داشت و همچنین نظارت شدید و سانسور جدی بر اینترنت داخلی اعمال می‌‌کند.

اگرچه گفتیم که این توانایی‌‌ها به آنان کنترل مستقیم تمام توان هش استخرهای استخراج را به دولت نمی‌‌دهد اما این مقاله تاکید می‌‌کند که دولت چین دارای ابزارهای متنوعی است که می‌‌توانند بر استخرها و بیت کوین تاثیر بگذارند. آنان محدودیت‌‌های مختلفی را اعمال کرده‌‌اند که بازار داخلی و جهانی را به دستشان انداخته است.

این گزارش در نتیجه عنوان می‌‌کند که چین توانایی‌‌های کامل و انگیزه‌‌های قوی برای اجرای انواع حملات بر بیت‌‌کوین دارند و استدلال می‌‌کند که موقعیت ایدئولوژی رمزارزها بر تمرکز چین می‌‌تواند انگیزه‌‌ی کافی برای حمله بر علیه شبکه را فراهم کند و می‌‌تواند باعث ادغام بیت‌‌کوین در اقتصاد جهانی و امکان تاثیر آن در کشوری خارجی شود که بیت‌‌کوین در آن مورد استفاده قرار گرفته است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.