تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید

در طول یک سال اخیر یا پیش از آن، افرادی بسیاری دیده شده‌اند که در مورد گواهینامه‌های AWS و اینکه کدام گواهینامه را برای ماهیت خاص کار یا اهداف شغلی خود انتخاب کنند دچار درجات مختلفی از ابهامات هستند. این مقاله به شناسایی این ابهامات کمک کرده و ملزومات هر گواهی AWS  را مشخص می‌کند. ولی مبتدیان در ابتدا باید بفهمند که AWS چیست و چه گواهی‌هایی ارائه می‌دهد.

0 333

آمازون وب سرویس (AWS)، پلتفرم محبوب ابر (Cloud)، مجموعه‌ای از خدمات محاسباتی ابر را در اختیارتان قرار می‌دهد که چشم اندازهای شغلی داغی در دنیای محاسبات ابر را نشان می‌دهد. AWS بیش از 70 سرویس که در محدوده وسیعی گسترده شده‌اند را دارد که شامل محاسبه، ذخیره‌سازی، شبکه‌سازی، پایگاه‌داده، تجزیه و تحلیل، خدمات برنامه، استقرار، مدیریت، نقل و انتقال، ابزار توسعه‌دهنده و اینترنت اشیا است. AWS گواهی‌های ابر نیز ارائه می‌دهد که توانایی شما برای کار در ابر را تضمین می‌کند. پنج گواهینامه مختلف وجود دارد و هر یک از آن‌ها جریان وسیعی به راه می‌اندازد که به افزایش فرصت‌های شغلی می‌انجامد. بسته به علاقه و اهداف شغلیتان می‌توانید انتخاب کنید که با کدام یک از دو مسیر گواهینامه‌ای همراه شوید که توسط AWS ثبت شده است.

مجموعه گواهینامه‌ها AWS

گواهینامه‌های AWS به دو گروه عمده تقسیم می‌شوندکه شامل معماری راه‌کار (Solution Architect) و مهندسی دوآپس (DevOps Engineer) می‌باشند.  گروه معماری راه‌کار به خوبی تعریف شده است؛ شما باید ابتدا به دنبال دریافت مدرک حرفه‌ای معماری راه‌کار باشید – معماری راه‌کار پس از گواهینامه ی دستیاری می‌باشد. اما اگر بخواهید به عنوان یک مهندسAWS تاییدیه دریافت کنید  باید گواهینامه دستیار توسعه دهنده – گواهینامه دستیاری یا مدیر عملیات سیستم (سیس آپس) (SysOps) – را داشته باشید. البته، انتخاب شما باید بر اساس شغل فعلی خود و یا جریان تخصص مورد نظرتان باشد.

از سوی دیگر، AWS به شما این امکان را می‌دهد تا مجموعه ی گواهینامه‌های خود را به سه بلاک – معماری راه‌کار، توسعه‌دهنده و سیس آپس منتقل کنید. در حالی که معماری راه‌کار خودش یک جریان مستقل است، گواهینامه دستیار توسعه دهنده و / یا سیس آپس می‌تواند شما را به سمت دریافت گواهینامه مهندسی دوآپس سوق دهد.

خبر خوب این است که 50% محتوای گواهینامه‌های دستیاری معماری راه‌کار و توسعه دهنده مشترک یکسان است. بنابراین اگر برای یکی از این گواهینامه‌ها آمادگی داشته باشید، برای تقریبا نصف گواهینامه دیگر نیز آماده اید. در حالی که اکثر افراد احساس می‌کنند که برآمدن از پس توسعه‌دهنده از همه ساده‌تر است، معماری راه‌کار شما را تبدیل به استاد تقریبا همه خدمات AWS  می‌کند و کمک می‌کند تا تمام مفاهیم کلیدی را درک کنید. از سوی دیگر، اگر در حال حاضر به عنوان یک مدیر زیرساخت / سیستم کار می‌کنید و یا به عنوان مدیریت VMها، ذخیره‌سازی یا شبکه‌سازی در شغل فعلیتان مشغولید، سیس آپس نقطه شروع ایده آلی برای شما خواهد بود.

تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید
تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید

فرصت‌های شغلی گواهینامه AWS

طبق گفته مجله فوربز، معماری راه کار- گواهینامه AWS برنامه صدور گواهینامه شماره 1 سال 2016 است. در نظرسنجی جهانی در مورد 15 گواهینامه برتر در سال 2016، معماری راه‌کار با حداقل حقوق سالانه 125،871 دلار، بالاترین پرداختی یک گواهینامه را دارا می‌باشد. علاوه بر این، تمام گواهینامه‌های AWS به شما کمک می‌کنند تا درآمدی بیش از 100،000 دلار کسب کنید. مهارت‌های خاص معماری راه‌کار که کارکنان به‌دنبال آن هستند شامل طراحی در AWS، انتخاب خدمات مناسب AWS برای کسب و کار، ورود و خروج داده‌ها به AWS، و برآورد هزینه‌های AWS و شناسایی اقدامات کنترل هزینه برای سازمانتان می‌باشند.

در کل، بیش از 380،000 شغل پردازش ابر در صنعت فناوری اطلاعات (IT) وجود دارد. با نفوذ محاسبات ابر به تقریبا هر کسب و کاری، نیاز به متخصصان متخصص و مجرب دارای گواهینامه ابر در حال افزایش اشت. در حال حاضر AWS دسته‌ای که بیشتر شرکت‌ها در آن سرمایه‌گذاری کرده یا برای سرمایه‌گذاری روی آن برنامه‌ریزی می‌کنند را به سمت سرمایه گذاری در ابزار و خدمات AWS سوق می‌دهد. این نشانه روشنی از این است که اگر به AWS بپیوندید موقعیت‌های خوبی در انتظار شما خواهد بود.

کدام گواهینامه AWS را باید انتخاب کنید؟

بسته به علاقه، هدف و تجربه کاریتان، می‌توانید تصمیم بگیرید که کدام گواهینامه را انتخاب کنید. توجه به این نکته مهم است که گواهینامه‌های سطح دستیاری نیازی به داشتن تجربه پیشین AWS ندارند. با این حال، کارشناسان بر این باورند که حدود یک سال سابقه در هر یک از ابزارهای AWS کمک بزرگی در قبول شدن سریع امتحانات خواهد بود. برای سه امتحان حرفه‌ای نیاز  به دو سال یا بیشتر تجربه به‌کارگیری یک سیستم کامپیوتری در AWS است، اما آمازون حرف شما را قبول دارد و نیازی به هیچگونه اثبات تجربی ندارد. در اینجا توضیح داده شده است که با هر یک از این گواهینامه‌ها چه چیزی را به‌دست می‌آورید:

تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید
تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید
تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید
تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید

تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید

تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید
تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید
تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید
تمام چیزی که باید درباره گواهینامه AWS بدانید

نکات و توصیه‌هایی برای گواهینامه AWS

  • حتما به‌خاطر داشته باشید که باید مبلغ 150 دلار برای ثبت‌نام امتحانات و 300 دلار برای ثبت‌نام امتحانات حرفه‌ای پرداخت کنید.
  • سوالات معمولا به شکل چند گزینه‌ای با درصد قبولی است که بر اساس تجزیه و تحلیل آماری توسط آمازون برای هر امتحان تغییر می‌کند.
  • یک امتحان سطح دستیاری متوسط حدود 80 دقیقه تا 60 دقیقه طول می‌کشد و درصد قبولی آن 60٪ می‌باشد.
  • برای اینکه قبل از امتحان دادن تمرین موثری داشته باشید، توصیه می‌شود که در آمازون ثبت‌نام کرده و ردیف آزاد (AWS (AWS Free Tier را فعال کنید که شامل 750 ساعت نمونه‌های لینوکس و ویندوز و 30 گیگابایت ذخیره سازی EBS در هر ماه و طی یک سال برای مشتریان جدید AWS است.
  • از این فضا و زمان برای به‌دست آوردن تجربه عملی در مورد عملیات و ابزارهای AWS استفاده کنید. این مهم‌ترین و ساده‌ترین روش برای درک مفاهیم اصلی است.
  • علاوه‌بر‌این، برای مشاهده جرئیات دقیق‌تر درباره ماژول‌های امتحانی خاص می‌توانید طرح تستی که در وب سایت AWS آورده شده را بررسی کنید.

 

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.