تلاش برای ایجاد شبکه لایتنینگ بیت کوین در تمام مرورگرها

بسیاری از توسعه دهندگان تلاش دارند که شبکه‌ لایتنینگ بیت کوین را در تمام مرورگرها ایجاد کنند. دلیل این تلاش این است که لایتنینگ راه موثری است برای اینکه انجام پرداخت‌های آنلاین ساده‌تر شود. در ادامه بیشتر با این پروسه و اهداف پشت آن آشنا خواهید شد.

0 89

شبکه لایتنینگ بیت کوین، به عنوان راهی برای اینکه ارزشمندترین ارز رمز، یعنی بیت کوین را به روش پرداختی موثرتری تبدیل کند، با مانع بزرگی روبه‌روست؛ این مانع نصب و به‌ کار گیری آن است که هنوز هم چالش‌برانگیز و پرخطر است.

با این حال، اگر گروه توسعه‌دهندگان بین‌المللی نامور در کنسرسیوم شبکه جهانی وب (W3C) که استانداردهای وب را تعیین می‌کنند با آن کار کنند، کار آسان‌تر خواهد شد.

هدف از این کار که سال‌ها ادامه داشته (زیرا ایجاد استانداردها زمان می‌برد) این است که انجام پرداخت‌های آنلاین را ساده‌تر کرده و در عین حال، با متنوع ساختن روش‌های پرداختی موجود در مرورگر وب از طریق یک API، انتخاب‌های بیشتری را به کاربران بدهند؛ یکی از این گزینه‌ها شبکه لایتنینگ است.

ما از مرورگرهایی مثل گوگل کروم، فایرفاکس و مایکروسافت حرف می‌زنیم؛ اسم‌های بزرگی که همه می‌شناسند.

کنسرسیوم شبکه جهانی وب از اینکه چه روش‌های پرداختی‌ به طور گسترده به کار برده شوند، از ‌کارت اعتباری گرفته تا اپل پی و ارز رمزها – هیچ نفعی نمی‌برد؛ اما دادن گزینه‌ی افزودن لایتنینگ به توسعه‌دهندگان گامی است به سمت اینکه لایه دوم بیت کوین بیشتر قابل‌دسترسی باشد.

علاقه به پرداخت ارز رمز بین گروه کارکنان کنسرسیوم شبکه جهانی وب (که در آن API مرورگر کارآیی خواهد داشت) تا مدت‌ها بالا بود؛ اما این کنسرسیوم در ابتدا با درگیر کردن توسعه دهندگان بیت کوین و دیگر علاقه‌مندان به ارز رمزها در این کار دچار مشکل بود.

با این حال، ارز رمزنگاری شده تنها به کمک تعدادی از توسعه دهندگان با API سازگار به نظر می‌رسد؛ به علاوه اینکه لایتنینگ همین حالا نیز با مشخصه‌ها سازگار است.

کریستیان دکر (Christian Decker)، یکی از توسعه دهندگان برجسته‌ لایتنینگ در یک ایمیل در ماه آگوست به باقی توسعه دهندگان گفت: “روی هم رفته، ما باید بتوانیم کاری کنیم که بیت کوین و لایتنینگ بدون هیچ مانع مهمی با مشخصه‌ها کار کنند. در حقیقت، دکر که مهندسی در شرکت Blockstream است، به گروه کارکنان پرداخت وب پیوست تا اطمینان حاصل کند که بیت کوین و لایتنینگ نادیده گرفته نشده‌اند.

دکر به سایت خبری CoinDesk گفت: “چنین گامی لایتنینگ را در شرایطی مشابه شرایط دیگر روش‌های پرداختی آنلاین قرار می‌دهد.”

او همچنین افزود: “جالب است؛ زیرا جابه‌جا شدن بین پرداخت‌های سنتی و پرداخت‌های بیت کوین و لایتنینگ تنها با یک کلیک انجام شده و پذیرفتن بیت کوین در کنار این روش‌های سنتی را برای بازرگانان راحت می‌کند.”

علاوه بر این، مزایای دیگری نیز در همراه کردن لایتنینگ با مشخصه‌ها وجود دارد.

هر وقت که یک کاربر اطلاعات پرداختی خود را وارد می‌کند، چه این اطلاعات شماره ‌کارت و تاریخ انقضای آن باشد و چه اطلاعات لایتنینگ او، API این اطلاعات را بر روی مرورگر ذخیره می‌کند تا دفعه‌ی بعدی پرداخت آسان‌تر باشد.

یک راه‌حل کنش پذیر

هنوز کار زیادی مانده تا این اتفاق رخ دهد.

دکر گفت: یکی از این کارها این است که یک “آیدی روش پرداختی” باید برای بیت کوین و لایتنینگ، پیش از اینکه بتوانند به عنوان بخشی از API کار کنند، تعیین شود.

او گفت: “در حال حاضر، تنها شناسه basic-card تعیین شده است، اما در نهایت می‌توانیم یکی درخواست کنیم.”

به نظر می‌رسد که دکر اصلا عجله ندارد. طبق گفته‌های او، توسعه‌دهندگان لایتنینگ روش کنش پذیری را اتخاذ کرده‌ و از نزدیک شاهد پروسه توسعه‌ در گروه کارکنان پرداخت‌های وب هستند تا اطمینان حاصل کنند که لایتنینگ سازگار باقی می‌ماند.

دکر به CoimDesk گفت: “ما، به عنوان عضوی از این گروه، در جایگاهی هستیم که می‌توانیم نسبت به ناسازگاری اعتراض کرده و همچنین می‌توانیم راه‌های جایگزین یا اصلاحاتی را پیشنهاد کنیم که محدودیت‌های برآمده از سیستم‌های پرداختی منحصربه‌فرد را بهتر نشان می‌دهند.

باید بگوییم که هیچ اجباری برای اعضا وجود ندارد که به عنوان بخشی از گروه، کاری انجام دهند؛ بلکه این امر کاملا اختیاری است.

همه در گروه لزوما “کریپتو” را در ذهن خود ندارند. برای مثال، تعدادی از شرکت‌ها، مثل Airbnb، Apple، Google، Facebook و Visa، تا حد زیادی به مشخصه‌های پرداختی کنسرسیوم شبکه جهانی وب کمک کرده‌اند؛ شرکت‌هایی که باید روش‌های پرداختی دیگر را که برای تجارت سودمندتر هستند به کار گیرند.

دکر تنها نماینده‌ی لایتنینگ در بین ۱۷۲ شرکت‌کننده است.

با اینکه لایتنینگ سازگار است، اما کاملا به عهده‌ی مرورگرها و بازرگانان است که پشتیبانی از لایتنینگ را بیافزایند یا نه.

یان جیکوبز (Ian Javobs)، رییس فعالیت‌های پرداختی کنسرسیوم شبکه جهانی وب، می‌گوید که این روش‌های پرداختی، یک گزینه خواهند بود.

او همچنین به CoinDesk گفت: “این معماری به این منظور طراحی شده است که امکان استفاده از روش‌های پرداختی در وب فراهم شود. این روش‌ها شامل روش‌های پرداختی مبتنی بر بلاک چین نیز می‌شوند.”

آیا برای کد آماده‌اید؟

تبدیل کردن استانداردهای کنسرسیوم شبکه جهانی وب به کد یکی از گام‌های کلیدی برای این است که لایتنینگ را وارد مرورگر کنیم.

بعضی از مرورگرها، مثل کروم، مایکروسافت اج (اینترنت اکسپلورر سابق)، مرورگر سامسونگ و سافاری همین حالا نیز API را به کار گرفته‌اند؛ در حالی که فایرفاکس آن را در ورژن بتای خود به کار گرفته است؛ به این معنا که هنوز هم ثابت نیست.

اما هنوز هیچ کدام، قسمت ارز رمز یا لایتننیگ مشخصه را به کار نگرفته‌اند.

یکی از دلایل آن ممکن است این باشد که مشخصه‌ها هنوز در جریان شکل‌گیری هستند. دکر گفته است که یک توسعه دهنده باید برای پرداخت‌های لایتنینگ ایجاد کد را اجرا کند.

او به CoinDesk گفته است: “من از ایجاد آن آگاهی ندارم؛ اما توسعه‌ی خوشایندی خواهد بود و من با خوشحالی از آن پشتیبانی می‌کنم.”

یکی ازمسائل و نگرانی‌ها این است که لایتنینیگ بسیار جدید و آزمایشی بوده و بعضی کاربران در هنگام فرستادن پرداخت در شبکه، پول خود را از دست داده‌اند. به عبارت دیگر، لایتنینگ نه تنها در زمینه کاربرد آسان، بلکه حتی در زمینه امنیت نیز راه بسیار طولانی‌ پیش رو دارد. سیور پرووست (Sjor Provoost)، توسعه دهنده‌ بیت کوین، در حالی که به این موضوع فکر می‌کرد که لایتنینگ در یک مرورگر چگونه به نظر می‌رسد، این مسئله را در نظری که درباره‌ GitHub داد، بیان کرد.

پرووست ادعا کرد: “مشارکت بیت کوین و لایتنینگ بسیار بیشتر از این است که تنها شماره کارت را در یک مرورگر ذخیره کنند.”

دکر نیز می‌گفت:

“من می‌گویم که استفاده از پرداخت‌های بیت کوین و لایتنینگ احتمالا از کارت‌های اعتباری امن‌تر است.”

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.