تقاطع (crossover) چیست؟

تقاطع (crossover) نقطه‌ای در نمودار معاملاتی است که در آن یک ورق بهادار و یک اندیکاتور با هم برخورد می‌کنند. از تقاطع برای تخمین عملکرد یک ابزار مالی و پیش‌بینی تغییرات آینده استفاده می‌شود.

0 106

بررسی تقاطع

تقاطع توسط تحلیلگران تکنیکال برای پیش‌بینی عملکرد سهام در آینده نزدیک مورد استفاده قرار می‌گیرد. در اکثر مدل‌ها، تقاطع نشان‌دهنده زمان مناسب برای خرید یا فروش دارایی زیربنایی است. سرمایه‌گذاران در کنار سایر اندیکاتورها از تقاطع برای دنبال کردن مواردی مانند نقاط عطف، روند قیمت و جریان پول استفاده می‌کنند.

تقاطع‌هایی که به میانگین متحرک اشاره دارند، عموما دلیل شکست‌های حمایتی و مقاومتی هستند. میانگین حرکت می‌تواند براساس تقاطع تغییرات روند قیمت را تعیین کند. برای مثال، یکی از تکنیک‌های برگشت روند استفاده از یک میانگین متحرک پنج دوره‌ای به همراه یک میانگین متحرک ۱۵ دوره‌ای است. وجود یک تقاطع بین این دو از برگشت روند یا شکست خطوط مقاومت یا حمایت خبر می‌دهد.

بالاتر رفتن میانگین متحرک پنج دوره‌ای از میانگین متحرک ۱۵ دوره‌ای نشان‌دهنده شکست سطح مقاومتی است. این اتفاق همچنین خبر از یک روند صعودی می‌دهد که شامل بیشینه‌ها و کمینه‌های بالاتر است. پایینتر رفتن میانگین متحرک پنج دوره‌ای از میانگین متحرک ۱۵ دوره‌ای نشان‌دهنده شکست سطح حمایتی است. این اتفاق همچنین خبر از یک روند نزولی می‌دهد که شامل بیشینه‌ها و کمینه‌های پایینتر است.

بازه‌های زمانی طولانی‌تر منجر به سیگنال‌های قوی‌تر می‌گردند. برای مثال، یک نمودار روزانه از وزن بیشتری نسبت به یک نمودار یک دقیقه‌ای برخوردار است. برعکس، بازه‌های کوتاه‌تر، اندیکاتورها را زودتر ارائه می‌کنند، اما مستعد داشتن سیگنال‌های اشتباه هستند.

تقاطع استوکاستیک (Stochastic) چیست؟

یک تقاطع استوکاستیک، مومنتوم یک ابزار مالی زیربنایی را اندازه‌گیری می‌کند. از این ابزار برای سنجش شرایط اشباع فروش یا اشباع خرید استفاده می‌شود.

زمانی که تقاطع استوکاستیک از باند ۸۰ فراتر رود، ابزار مالی در شرایط اشباع خرید تشخیص داده می‌شود. زمانی که تقاطع استوکاستیک از باند ۲۰ پایینتر رود، ابزار مالی زیربنایی در شرایط اشباع فروش در نظر گرفته می‌شود. این باعث تشکیل سیگنال فروش می‌گردد. سیگنال خرید زمانی بوجود می‌آید که تقاطع مجددا از باند ۲۰ فراتر رود.

همانند تمام استراتژی‌ها و اندیکاتورهای معاملاتی، تضمینی در مورد این روش پیش‌بینی حرکت وجود ندارد، بلکه این روش ابزاری تکمیلی در کنار سایر ابزاهایی است که برای دنبال کردن و تحلیل فعالیت‌های معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. تغییرات ناگهانی بازار ممکن است این یافته‌ها را بی‌استفاده یا نادقیق سازند. همچنین، ممکن است سرمایه‌گذاران داده‌های نادرست سوءتفسیر شده وارد کنند که در نتیجه اطلاعات ارائه شده توسط تقاطع نیز به صورت نادقیق مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.