تقاطع (Crossover) چیست؟

تقاطع محل تلاقی اوراق بهادار و یک نشانگر در چارت معاملاتی است و به منظور برآورد عملکرد یک ابزار مالی و پیش‌بینی تغییرات پیش رو مورد استفاده قرار می‌گیرد.

0 99

تجزیه و تفکیک تقاطع

تحلیل‌گران فنی از تقاطع استفاده می‌کنند تا نحوه‌ عملکرد یک سهام برای آینده‌ای نزدیک را پیش‌بینی کنند. در بیشتر موارد، تقاطع نشان می‌دهد که آیا باید دارایی‌های اصلی را خرید یا فروخت. سرمایه‌گذاران از تقاطع‌ها در کنار دیگر نمایانگرها استفاده می‌کنند تا چیزهایی مثل نقطه برگشت، روند قیمت و جریان وجوه را دنبال و پیگیری کنند.

تقاطع‌هایی که نشان‌دهنده‌ی میانگین متحرک هستند، عموما علت افزایش یا کاهش‌های ناگهانی به حساب می‌آیند. میانگین‌های متحرک می‌توانند تغییر در روند قیمت را بر اساس تقاطع تعیین کنند. برای مثال، یکی از فنون برای واژگون‌سازی روند، استفاده از یک میانگین متحرک ساده‌ی پنج دوره‌ای در کنار یک میانگین ساده‌ی پانزده دوره‌ای است. تقاطع بین این دو نشان‌دهنده‌ی واژگونی روند، کاهش و یا افزایش ناگهانی است.

افزایش ناگهانی از طریق محل تلاقی میانگین متحرک پنج دوره‌ای به سمت بالا و با میانگین متحرک پانزده‌ دوره‌ای مشخص می‌گردد. همچنین به معنی روندی صعودی است که سطوح بالا و پایین در آن بزرگ‌تر هستند. کاهش ناگهانی نیز از طریق محل تلاقی میانگین متحرک پنج دوره‌ای به سمت پایین و با میانگین متحرک پانزده دوره‌ای مشخص شده و به معنی روندی نزولی است که سطوح بالا و پایین در آن کوچک‌تر هستند.

چهارچوب‌های زمانی طولانی‌تر منجر به علائم و نشانه‌های قوی‌تری می‌شوند. برای مثال، یک چارت روزانه نسبت به یک چارت یک دقیقه‌ای وزن بیشتری را با خود به همراه دارد. به طور عکس، چهارچوب‌های زمانی کوتاه‌تر نشانگرهای اولیه‌ای به دست می‌دهند، اما در معرض علائم غلط نیز قرار دارند.

تقاطع تصادفی (Stochastic Crossover) چیست؟

تقاطع تصادفی میزان حرکت یک ابزار مالی اساسی را اندازه گرفته و به منظور سنجش اینکه این ابزار بیش از حد فروخته و یا خریداری شده مورد استفاده قرار می‌گیرد.

زمانی که تعداد تقاطع‌های تصادفی از هشتاد فراتر می‌رود، ابزار مالی بیش از حد خریداری شده و زمانی که تعداد آن از بیست کمتر است، یعنی که ابزار مالی بیش از حد فروخته شده است. این موضوع موجب شکل‌گیری یک علامت یا نشان می‌شود. زمانی که تقاطع دوباره از باند 20 عبور می‌کند، علامت خرید فعال می‌شود.

درست مثل تمام استراتژی‌ها و نشانگرهای دیگر، این روش پیش‌بینی تغییرات نیز تضمین‌شده نیست، اما مکمل دیگر ابزاری است که برای پیگیری و تحلیل فعالیت‌های معاملاتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. ممکن است تغییرات ناگهانی در بازار رخ داده و موجب بلااستفاده شدن و یا دقیق نبودن این یافته‌ها گردد. همچنین، ممکن است داده به صورت اشتباه و یا در اثر تفسیر غلط سرمایه‌گذاران وارد شده و در نتیجه، منجر شود که اطلاعات ارائه‌شده توسط تقاطع به صورت غیردقیق مورد استفاده قرار گیرند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.