تفاوت سرویس‌های رمز ارزی نظارتی و غیرنظارتی در چیست؟

با توجه به فورک بیت‌کوین کش (BCH) اکنون زمان خوبی است که درباره‌ سرویس‌های رمز ارز نظارتی (Custodial) و غیرنظارتی (Noncustodial) صحبت کنیم. کسانی که به تازگی وارد حوزه‌ دارایی‌های دیجیتال می‌شوند، وقتی درباره‌ی تقسیم بلاک چین می‌شنوند گیج شده و این سوال برایشان پیش می‌آید که چطور باید برآیند این اتفاق را مدیریت کرد. کاربران باید توجه داشته باشند که بهترین راهکار تا حد زیادی به این بستگی دارد که ترجیح می‌دهند رمز ارزهای خود را در کیف پول‌های نظارتی ذخیره‌ کنند یا کیف پول‌های غیرنظارتی.

0 85

کنترل بر کلیدهای خصوصی از طریق طرف‌های شخص ثالث و یا از طریق خود کاربر

اگر به تازگی وارد دنیای رمز ارزها شده‌اید، ممکن است بعضی از بخش‌های این اکوسیستم برای شما عجیب به نظر برسد. یکی از مهم‌ترین درس‌هایی که باید یاد بگیرید این است که چگونه به بهترین روش از دارایی‌های خود محافظت کنید، چرا که هیچ‌کس دوست ندارد دارایی‌های خود را از دست بدهد. حدود هشت سال قبل، یعنی در روزهای ابتدایی این حوزه، سرویس‌های کمی برای ارائه‌ کیف پول یا انجام خدمات صرافی‌ها وجود داشتند. ولی حالا صدها کیف پول و صرافی وجود دارد که راهکارهای گوناگونی برای رمز ارزها ارائه می‌کنند. آن‌چه که احتمالاً برخی از تازه‌واردان حوزه‌ی ارزهای دیجیتال آن را درک نمی‌کنند این است که تفاوت بزرگی میان سرویس‌های نظارتی و غیرنظارتی وجود دارد. انشعاب بیت‌کوین کش مثال خوبی است که نشان می‌دهد چرا مردم باید تفاوت میان این دو سیستم را درک کنند.

The Difference Between Custodial and Noncustodial Cryptocurrency Services

سرویس‌های کیف پول نظارتی

سرویس‌های نظارتی شامل اکثر صرافی‌ها، کارگزاری‌ها و پلتفرم‌هایی می‌شوند که به شما اجازه‌ی خرید، فروش و ذخیره‌سازی دارایی‌های دیجیتال را می‌دهند. یک کسب و کار نظارتی اساساً یک طرف شخص ثالث است که با سیستم خود از دارایی‌های شما محافظت می‌کند. کسانی که دارایی‌های خود را در طرف‌های شخص ثالث ذخیره می‌کنند باید بدانند که کنترل کاملی برای رمز ارزهای خود ندارند. کوین‌بیس نمونه‌ای مناسب از یک صرافی و کارگزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد دارایی‌های خود را درون کیف پول آن‌ها ذخیره کنند. زمانی که اپلیکیشن کوین‌بیس را دانلود می‌کنید تا با آن امکان خرید و فروش داشته باشید، حتماً می‌بینید که این ابزار با عنوان «محبوب‌ترین کیف پول رمز ارزی دنیا» معرفی شده است. بنابراین خیلی‌ها فکر می‌کنند که این اپلیکیشن یک کیف پول غیرنظارتی است، ولی این‌طور نیست.

برای مثال، با هارد فورک بیت کوین، کوین بیس و چندین سرویس شخص ثالث دیگر امکان ارسال و دریافت بیت‌کوین کش به کیف پول‌های خود را غیرفعال کردند. کیف پول‌های غیرنظارتی قبل، بعد و در حین انجام این هارد فورک به فعالیت خود ادامه دادند، چون این کیف پول‌ها توسط نهادهای شخص ثالث کنترل نمی‌شوند. یا مثلاً کوین بیس یک بار به کاربران خود توضیح داده بود که کیف پول‌های BCH به تازگی فعال شده و در آینده سرمایه‌ی مربوط به BSV را تفکیک می‌کند. این یعنی اگر پیش از انشعاب در کوین بیس BCH داشتید، باید منتظر می‌ماندید تا امکان دسترسی به BSV که قبلاً از طریق BCH برای شما فراهم شده بود، فعال شود.

بنابراین سرویس‌های شخص ثالثی که مجدداً تراکنش‌های BCH را فعال کردند، کوین‌هایی که از قبل ذخیره شده بود را تقسیم کرده و با این که به شما اجازه می‌دهند تا بدون نگرانی درباره‌ حمله‌ بازپخش یا ارسال دو نوع کوین، دوباره امکان انجام تراکنش با BCH را داشته باشید.

ولی یکی از مهم‌ترین اصل‌های دنیای رمز ارزها این است که اگر کلید خصوصی نداشته باشید، عملاً مالک چیزی نیستید. این اصل برای همه‌ی رمز ارزهایی که در صرافی‌ها یا کیف پول‌های نظارتی نگهداری می‌شوند صادق است، چون بخش اعظمی از کنترل کوین‌های شما در اختیار سرویس‌های شخص ثالث قرار دارد. کراکن، کوینکس، بیت‌استمپ، پولونیکس، بیت‌رکس، بیت فاینکس، بایننس و بسیاری سرویس‌های معاملاتی دیگر از جمله‌ی پلتفرم‌هایی هستند که امکان ذخیره‌سازی دارایی‌های رمز ارزی را به شما می‌دهند.

سرویس‌های کیف پول غیرنظارتی که کنترل کامل دارایی‌ها را در اختیار شما قرار می‌دهند

سرویس‌های کیف پول غیرنظارتی پلتفرم‌هایی هستند که به کاربران اجازه می‌دهند کلیدهای خصوصی خود را در اختیار داشته باشند. این اپلیکیشن‌ها فایل یا عبارتی متشکل از ۱۲ الی ۲۴ حرف را به شما ارائه می‌کنند. پلتفرمی که امکان ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی را به کاربر می‌دهد، عملاً کنترل کامل دارایی‌ها را در اختیار او قرار می‌دهد. اگر شما هم کلید خصوصی حساب خود را داشته باشید، به طور کامل مالک بیت کوین یا سایر رمز ارزهایتان هستید.

بدین ترتیب، اگر به مثال انشعاب سخت BCH برگردیم، چنان‌چه پیش از انجام این انشعاب در کیف پول غیرنظارتی خود سرمایه داشتید، مالکیت کامل BCH و BSV را هم در اختیار خواهید داشت. کیف پول‌های غیرنظارتی شامل کلاینت Bitcoin.com، BRD، بلاک چین، BTC.com، الکترون کَش، Copay، Jaxx، Coinomi، Edge و بسیاری پلتفرم دیگر است که امکان ذخیره‌سازی کلیدهای خصوصی سرویس را در اختیار کاربر قرار می‌دهد.

The Difference Between Custodial and Noncustodial Cryptocurrency Services

کسانی که از کیف پول‌های تحت کنترل کاربر استفاده می‌کردند، بلافاصله بعد از وقوع این تقسیم امکان تفکیک BCH و BSV را پیدا کردند. اگر کاربران سرمایه‌های خود را در کیف پول‌های تحت کنترل خودشان ذخیره کنند، مسئولیت کامل حفظ امنیت و ایمنی کلیدهای مذکور برعهده‌ی خودشان است. کسانی که از کیف پول‌های غیرنظارتی استفاده می‌کنند، خودشان باید BCH را تقسیم کنند، مگر این که نرم‌افزار کیف پول آن‌ها راهکاری را در داخل کلاینت برای تفکیک دارایی‌ها ارائه کند. یعنی اگر کاربری در کیف پول‌های غیرنظارتی بدون تفکیک BSV برای دیگران BCH ارسال کند، پس از انجام تراکنش BSV هم از دست می‌دهد. در اختیار گرفتن مالکیت کامل کلیدهای خصوصی به معنای این است که خود کاربر برای تک تک کارهایی که انجام می‌دهد، مثلاً تفکیک کوین‌ها، مسئول است.

تحقیق و آشنایی با سرویسی که برای ذخیره‌سازی آن را انتخاب می‌کنید

اپلیکیشن‌ها و پلتفرم‌های زیادی وجود دارد که امکان ذخیره‌سازی رمز ارز در کیف پول را فراهم می‌کند، ولی باید مراقب باشید که کدام سرویس را انتخاب می‌کنید. درک تفاوت میان سرویس‌های نظارتی (تحت کنترل طرف‌های شخص ثالث) و غیرنظارتی (تحت کنترل کاربر) بسیار مهم است. این تفاوت در صورت هک شدن صرافی، تقسیم بلاک چین و سایر اتفاقات پیش‌بینی‌نشده که در اکوسیستم رمز ارزها رخ می‌دهد می‌تواند سرنوشت‌ساز باشد. بهترین کار این است که درباره‌ی سرویس مورد نظر خود تحقیق کرده و با آگاهی کامل دارایی‌ها را در آن ذخیره کنید. ببینید آن پلتفرم از نوع نظارتی است یا غیرنظارتی، و بعد تصمیم بگیرید که ذخیره‌سازی دارایی‌های شما در این سرویس به اندازه‌ی کافی امن و ایمن است یا نه.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.