تفاوت بین کریپتو و ارزهای فیات

این پرسش که چه تفاوتی بین ارزهای فیات و رمزنگاری شده وجود دارد، شاید بسیار مهم تلقی شود. این مطلب با نگاهی منتقدانه به ارزهای رمزنگاری شده معایب آن را توضیح و به پیش‌‌بینی‌‌های اشتباه در خصوص ارزش بیت کوین‌‌ اشاره می‌‌کند.

0 209

به افرادی که در ارزهای رمزنگاری شده سرمایه گذاری می‌‌کنند، اغلب گفته شده که کریپتو دقیقا چیزی شبیه دلار یا یورو یا هر ارز صادره از سوی دولت (ارز فیات) است. در یک اسکناس دلار که استفاده عملی کمی دارد، هیچ چیز با ارزشی وجود ندارد، مگر اینکه شما چیزی بروی آن بنویسید. اما این اسکناس به سادگی یک واحد ارز است.

از نظر ذهنی، مسئله‌‌ای که بیان شد، درست است. یک واحد ارز رمزنگاری شده به همان سادگی یک واحد ارز است که ارزش آن وابسته به ارزشی است که عموم مردم به آن می‌‌دهند. آیا ارزهای الکترونیکی (کریپتو) مانند ارزهای کاغذی (دلار، یورو) هستند؟ تمام چیزهایی که به طور تاریخی به عنوان ارز استفاده می‌‌کنیم ارزش‌‌های صوری داشته‌‌اند. در جهان مدرن که ارزش پایه ارزها به امور مختلفی وابسته است، ما با ارزهایی مواجه شده‌‌ایم که دارای تعداد بوده و به صورت الکترونیکی هستند. ما به این ارزها، رمز ارز می‌‌گوییم.

اما باید توجه داشت که ما در جهان انتزاعی زندگی نمی‌‌کنیم. بلکه در جهانی زندگی می‌‌کنیم که تفاوت بین ارزهای رمزنگاری شده و قطعه های کوچک کاغذ از هم مشهود است.

تفاوت این است که ارزهای دولتی مانند دلار یا ریال از حمایت‌‌های دولت‌‌های خود برخوردار هستند تا در برابر نوسان، جعل و ثبات قیمت حمایت شوند، اما کریپتو چنین پشتیبانی ندارد.

تمام پول‌‌های مهم دولتی یعنی دلار و غیره توسط بانک مرکزی هر کشور حمایت می‌‌شود این نهادها سیاست‌‌های پولی را شامل عرضه پول اعمال می‌‌کنند، به طوری که تورم به حداقل برسد و قیمت کالاها و خدمات نسبتا پایدار نگه داشته شود. مطمئنا قیمت‌‌ها در طول زمان تغییر می‌‌کنند، اما بانک‌‌های مرکزی و دولت‌‌ها تمایل دارند که تغییر قیمت با سرعت نسبتا آهسته و قابل پیش‌‌بینی باشد. برای مثال خودوری سدان آلمانی که در حال حاضر با قیمت 50 هزار دلار به فروش می‌‌رسد احتمالا در ماه آینده نیز با 50 هزار دلار فروخته خواهد شد، اما همواره این قیمت ثابت نخواهد بود.

علاوه بر این، هر کشوری می‌‌تواند از طریق تصویب و اجرای قوانین کیفری از ارزهای خود حفاظت کند (و یا با تحریم‌‌های تجاری اگر کشور دیگری سعی در انجام این کار داشته باشد). لذا در صورتی که کسی تلاش کند تا ارز مشخصی را دستکاری کند، با مجازات سختی مواجه خواهد شد.

نکته‌‌ای که باید به آن توجه کنید این است که هیچ ارزی در خلاء وجود ندارد. بلکه بانک‌‌های مرکزی و سازمان‌‌های بسیار دیگر به شدت از ارز ملی خود حمایت می‌‌کنند. به همین دلیل است که ارزهای فیات نوسان ارزش کمی دارند و هرگز در سطح گسترده‌‌ای دستکاری نمی‌‌شوند. بنابراین کسب‌‌وکارهایی که با ارزهای فیات معامله می‌‌کنند می‌‌توانند در بلند مدت ارزش خود را حفظ کنند.

البته تمامی ارزهای فیات نیز به خوبی پشتیبانی نمی‌‌شوند، برای مثال باید به ارز فیات بولیوی و ونزوئلا اشاره کرد. چنین کشورهایی به دلیل اقتصادهای ضعیف و دولت‌‌های ناکارآمد توان انجام حمایت‌‌های لازم از ارز خود را ندارند، به همین دلیل نوسات این ارزها تقریبا شبیه ارزهای رمزنگاری شده است.

کریپتو در حقیقت حتی بدتر از ارز کشورهای مذکور هستند، چراکه هیچ‌‌گونه تلاشی برای حمایت از از این ارزها صورت نمی‌‌گیرد. به همین دلیل است که نوسانات ارزهای رمزنگاری شده ترسناک هستند و نمی‌‌توان آن‌‌ها را ذخیره ارزش دانست. اگرچه این مسئله که هیچ‌‌کس کریپتو را کنترل و تنظیم نمی‌‌کند برای طرفداران آزادی جذاب است، اما در اقتصاد واقعی می‌‌تواند فاجعه‌‌آفرین باشد.

امروزه کریپتو تبدیل به فرصت مناسبی برای کلاهبردارانی شده است که در یک فرآیند ساختگی ارزش رمز ارزها را بالا می‌‌برند و پس از فروش ارزهای رمزنگاری شده خود، ارزش آن رمز ارز به شدت پایین می‌‌آید. در نتیجه این حادثه، سرمایه بسیاری از افراد از بین می‌‌رود. اکنون پرسش این است که صنعت کریپتو چگونه می‌‌تواند با این مسئله مقابله کند؟ به نظر می‌‌رسد که این امکان وجود نداشته باشد، چراکه کریپتو کنترل نمی‌‌شود و هیچ چیز نمی‌‌تواند مانع دستکاری در قیمت آن شود. این مسئله را باید نقص مهلکی در تمام ایده کریپتوهای خصوصی دانست. چنانچه دولت بزرگی بخشی از ارز خود را تبدیل به کریپتو کند، نتیجه متفاوت خواهد بود، چراکه آن دولت از ارز خود حمایت خواهد کرد.

با وجود نقص مذکور، پس چرا صنعت کریپتو به یک صنعت چند میلیارد دلاری تبدیل شده است؟ پاسخ یک کلمه است: سوداگری. سرمایه‌‌گذاران به چیزی نیاز دارند که ارزش سرمایه آن‌‌ها را افزایش دهد و البته در مورد کریپتو این افزایش در مدت زمان بسیار کوتاهی انجام شد. افراد دیگر نیاز دارند که سرمایه‌‌گذاران با ارائه خدمات متفاوت از قبیل فناوری پول دربیاورند. از ترکیب این دو می‌‌توان یک صنعت چند میلیارد دلاری ایجاد کرد که در مورد کریپتو این موضوع اتفاق افتاده است.

با وجود این‌‌که کریپتو هیچ‌‌گونه استفاده عملی ندارد یا حداقل به مراتب کمتر از کاربرد اقتصادی عملی، اما توانسته در ارزش خود رشد چشمگیری ایجاد کند. حتی پس از تمام‌‌های نوسانات جنون‌‌آمیزی که داشته همچنان در حال پذیریش از سوی کسب‌‌وکارهای مختلف است. بسیاری از قابلیت‌‌ها و ویژگی‌‌های بیت کوین و سایر رمز ارزها را می‌‌توان با کارت‌‌های اعتباری و دیگر فناوری‌‌ها انجام داد.

یکی از دلایلی که ارزش کریپتو در سال 2018 به شدت کاهش یافت همین مسئله است. استفاده از کریپتو مجددا محدود به چهار مورد استفاده اصلی و مرکزی خود باز گشته‌‌ است. این چهار مورد عبارت‌‌اند از: استفاده در پولشویی، صنعت پورن، معامله گری‌‌ و پنهان‌‌کنندگان پول. سه دسته‌‌ای نخست که از کریپتو برای این مقاصد استفاده می‌‌کنند، اهمیت به نوسان آن نمی‌‌دهند. به همین علت می‌‌توان انتظار داشت که ارزش کریپتو همچنان رو به کاهش باشد، اما بعید به نظر می‌‌رسد که هرگز صفر شود، چراکه استفاده‌‌های غیرقانونی و مجرمانه همواره ادامه خواهد داشت.

با این حال ممکن است ما برای مدت زمان طولانی با این اقدامات سوداگرانه زندگی کنیم، زیرا حتی صنایع بد به سختی از میان می‌‌روند و کسانی ارزهای رمزنگاری شده را تبلیغ می‌‌کنند، به دنبال سرمایه‌‌گذاران جدید هستند. این موضوع زمانی که کمیسیون بورس و اوراق‌‌بهادار ایالات متحده آمریکا و سایر نهادهای مشابه در تلاش هستند که کریپتو را قانونمند کنند، موجب خواهد شد که هزاران یا حتی میلیون سرمایه‌‌گذار دچار خسارت‌‌های مالی جبران ناپذیری بشوند.

از سوی دیگر، دشوار است که با خیل عظیم کسانی که می‌‌خواهند یک شبه و در طول یک قرعه‌‌کشی ثروتمند شوند، همدردی کرد. اما همان‌‌طور که دکتر جان بریجز (John Bridges) در سال 1587 گفته است: احمق و پول او به زودی از میان می‌‌روند.

نگاهی به پیش‌‌بینی‌‌های بیت کوین برای سال 2018

نگاهی به سه پیش‌‌بینی در خصوص قیمت بیت کوین‌‌ در سال 2018 می‌‌اندازیم. بیت کوین‌‌ در اواخر سال 2017 و اوایل سال 2018 حدود 20 هزار دلار ارزش داشت، اما در حاضر قیمت آن حدود 3700 دلار است.

کای وان پترسون (Kay Van-Peterson) از بانک Saxo گفته بود که قیمت بیت کوین‌‌ در سال 2018 به 100 هزار دلار خواهد رسید که البته او به میزان 2700% اشتباه گفته بود.

جولیان هاسپ (Julian Hosp) از TenX گفته بود که قیمت بیت کوین‌‌ به 60 هزار دلار خواهد رسید.

دیو چاپمن از Octagon فکر می‌‌کرد که ارزش هر بیت کوین‌‌ به 100 هزار دلار می‌‌رسد، اما او هم 2700% اشتباه می‌‌کرد.

جیت سینگ (Jeet Singh) هم گفته بود که قیمت بیت کوین‌‌ به 50 هزار دلار می‌‌رسد. اما او نیز 1350% اشتباه می‌‌کرد.

در مقاله‌‌ای جان مکافی نیز گفته بود ارزش بیت کوین‌‌ در سال 2018 ده برابر خواهد شد، آن زمان ارزش هر بیت کوین‌‌ 13500 دلار بود. یعنی باید در حال حاضر ارزش هر بیت کوین‌‌ 135 هزار دلار باشد. بنابراین او 3600% اشتباه پیش‌‌بینی کرده است.

می‌‌توان گفت که این پیش‌‌بینی‌‌ها و پیش‌‌بینی‌‌های بسیار دیگر براساس هیچ امر منطقی این مطالب را نگفتند. بیشتر افراد خود در بیت کوین‌‌ سرمایه گذاری کرده‌‌اند و هدف از اعلام این پیش‌‌بینی‌‌ها افزایش قیمت بیت کوین‌‌ بوده‌‌ است.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.