تفاوت بین سرمایه‌گذاری و ترید در ارز دیجیتال از دید مبتدیان

در بازار ارزهای دیجیتال به عنوان زیر‌شاخه‌ای از بازارهای مالی، سرمایه‌گذاری و ترید دو اصطلاح بسیار نام آشنا هستند که هرکدام عملکرد و ویژگی‌های منحصر بفرد خود را داشته و برای اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می‌گیرند. با این وجود، بسیاری از افراد تازه‌کار و کم تجربه در این حوزه از تفاوت‌های بین این دو آگاهی کامل نداشته و در شرایط بحرانی دست به انتخاب‌های اشتباه می‌زنند. در این مقاله قصد داریم به توضیح این دو مفهوم پرکاربرد پرداخته و تفاوت‌های بین آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم

0 141

هر زمان که قیمت بیت کوین و سایر ارزهای دیجیتال افزایش می‌یابد، کوین ها و توکن های دیجیتال تبدیل به تیتر اول خبر‌ها شده و افراد بیشتری به ترید و سرمایه گذاری بر روی ارزهای دیجیتال علاقه‌مند می‌شوند. داستان‌های بسیاری که در رابطه با موفقیت سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال و میلیونر شدن آن‌ها وجود دارند، باعث می‌شوند تا مردم نیز انتظار چنین موفقیتی را در اولین تجربه سرمایه‌گذاری یا ترید خود داشته باشند. اما بهتر است بدانید که تمام این حباب‌ ها روزی می‌ترکند و افرادی که به آن‌ها دل بسته بودند را در نا‌امیدی رها می‌کنند؛ تب و تاب و هیجان ناشی از افزایش ناگهانی قیمت آن‌ها از بین رفته و عموم مردم تا یک افزایش قیمت دیگر، ارزهای دیجیتال را به کلی فراموش می‌کنند.
از دید یک فرد مبتدی، ارزهای دیجیتال مانند معادن طلا هستند. این افراد غالباً تصور می‌کنند ساز و کار ارزهای دیجیتال این گونه است که بدون انجام کار خاصی و فقط و فقط با خیره شدن به صفحه لپ‌تاپ، می‌توان سود‌های کلان به دست آورد؛ غافل از این که حقیقت چیز دیگریست. تریدر‌ ها و سرمایه‌گذاران بسیاری هستند که به محض ترکیدن حباب‌ های قیمت تسلیم شده و این صنعت را به طور کلی رها می‌کنند. نکته‌ای که باید از آن آگاه باشید این است که بازار ارزهای دیجیتال با نوسانات شدید همراه است و دقیقاً به همین علت است که پیش‌بینی تغییرات قیمت در این بازار بسیار دشوار است. حال با در نظر گرفتن تمامی نکات ذکر شده، ممکن است این تصور در ذهنتان شکل بگیرد که: «ما نمی‌توانیم با ترید یا سرمایه‌گذاری در این بازار کسب درآمد کنیم.» اگر این طور فکر می‌کنید، باید به شما بگوییم که این تصور نیز غلط است. حقیقت این است که پیش از هر گونه اقدام برای سرمایه‌گذاری یا ترید، شما ابتدا باید از تفاوت‌های بین این دو، ویژگی‌های اساسی بازار ارزهای دیجیتال و همچنین روش‌های مؤثری که بیشترین میزان سود را برای شما به ارمغان می‌آورند آگاهی کامل داشته باشید.

سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال

به طور خلاصه، سرمایه‌گذاری (چه قصد فعالیت در بازار ارزهای دیجیتال را داشته باشید چه در بازار‌های دیگر) روشی است که در طولانی مدت باعث کسب درآمد می‌شود. استراتژی‌های سرمایه‌گذاری به طور کلی بر اساس روند‌‌های طولانی مدت قیمت طراحی می‌شوند. برای مثال، ضروری است که شما شرایط را طوری برنامه ریزی کنید که در آن قیمت یک محصول در زمان فروش از قیمت آن در زمان خرید بیشتر باشد. البته این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که سرمایه‌گذاران غالباً برای فروش دارایی‌های خود عجله نمی‌کنند؛ چرا که در سرمایه‌گذاری های طولانی مدت، معمولاً هر‌چه بیشتر صبر کنید سود بیشتری نیز دریافت خواهید کرد.

از آن جایی که سرمایه‌گذاری بر منافع طولانی مدت تمرکز دارد، فروش به ندرت رخ می‌دهد. اغلب سرمایه‌گذاران، ارزهای دیجیتال خود را در دوره‌های افزایش و همینطور کاهش قیمت نزد خود نگاه داشته و اقدام به فروش نمی‌کنند. با این وجود، این امکان نیز وجود دارد که برخی سرمایه‌گذاران بخشی از دارایی‌های خود را فروخته و یا هنگام عقد قرارداد‌های آتی، پوزیشن فروش (پوزیشن شورت) را به پوزیشن خرید (پوزیشن لانگ) ترجیح دهند. اگر یک ارز دیجیتال با اشباع فروش مواجه شود، سرمایه‌گذاران این امکان را خواهند داشت که به مبلغ قرار‌داد اضافه کنند. البته لازم به ذکر است که اضافه کردن تدریجی سرمایه به قرار‌داد‌ها نیز روش مطمئنی است که نیاز چندانی به آگاهی از روند تغییر قیمت نخواهد داشت.

بنابراین، هدف نهایی شما بیشتر شدن تعداد کوین ها و انتظار برای افزایش حداکثری قیمت آن‌هاست. در این مسیر، باید توان مقابله با نوسانات هر‌چند چشمگیر بازار را داشته باشید.

ترید ارزهای دیجیتال

برخلاف سرمایه‌گذاری، قصد افراد از ترید کردن کسب سود در مدت زمان کم است. بنا‌بر‌این، استراتژی‌های ترید بر اساس روند‌های کوتاه مدت قیمت انتخاب می‌شوند. هدف نهایی در ترید، خرید کوین با قیمت پایین و فروش آن در مواقع افزایش قیمت است. با این وجود، این اتفاق نیز ممکن است که شما کوینی را با قیمتی کمتر از آن چه خریده بودید بفروشید. دلیل این اتفاق نیز واضح است: نوسانات شدید بازار ارزهای دیجیتال. به همین دلیل، تریدرهای ارز دیجیتال به از دست دادن دارایی‌ هایشان عادت داشته و غالباً استراتژی‌های خود برای بر‌خورد در مواقع این چنینی را از پیش طراحی می‌کنند. در این نوع موارد، ضروری است که شما بدانید چه مقدار از ضرر را می‌توانید متحمل شوید و حد ضرری را برای خود در نظر بگیرید که از آن عبور نکنید. بهترین روش، محاسبه درصد سود نسبت به روند بازار است. قیمت فعلی یک دارایی نسب به روند بازار از اهمیت بسیار کمتری بر‌خوردار است؛ بنا‌بر‎این چیزی که شما به خرید و پیگیری آن می‌پردازید روند قیمت ارز است، نه خود ارز.

یکی از مواردی که هنگام تصمیم گیری برای ترید کردن ارزهای دیجیتال باید به آن بپردازید، تخمین زدن حد ممکن افزایش و کاهش قیمت آن‌هاست. سرمایه‌گذاران معمولاً اهمیت زیادی به خود کوین می‌دهند؛ چرا که می‌دانند اعتمادشان می‌تواند یک کوین را قوی‌تر یا ضعیف‌تر کند. اما بر خلاف سرمایه‌گذاران، تریدر‌ها نباید به خود کوین اهمیت چندانی بدهند. در عوض، آن‌ها باید این توانایی را در خود تقویت کنند که در زمان افت قیمت از بازار خارج شده و همچنین بسته به روند بازار، کوین های مختلفی را امتحان کنند.

حال بیایید با جزئیات بیشتری به مقوله تفاوت میان ترید و سرمایه‌گذاری بنگریم.

مدت زمان سرمایه‌گذاری

سرمایه‌گذاران نسبت به تریدرها کمتر نگران روند‌های کوتاه مدت هستند. از آن جایی که هم بلاک چین و هم ارزهای دیجیتال مفاهیم جدیدی هستند، منطقی است که بر روی سود‌های طولانی مدت ناشی از پذیرش گسترده آن‌ها در آینده و تأثیر چشمگیری که بر روی صنایع مختلف خواهند داشت سرمایه‌گذاری کنیم.

با این وجود، روند بازار ارزهای دیجیتال طول عمر کمتری نسبت به بازار بورس دارد. بنابراین، فرصت‌های بیشتری برای پوزیشن های فروش (شورت) در این بازار وجود داشته و به راحتی می‌توان از روندهای کوتاه مدت گاوی یا خرسی به نفع خود استفاده کرد. این دقیقاً همان کاری است که تریدرها انجام می‌دهند. با این حال که نوسانات بازار ارز دیجیتال فشار روانی زیادی را به سرمایه‌گذاران تحمیل می‌کند، همین مسئله برای تریدر ها منبعی برای کسب درآمد است.

تعداد دفعات ترید

تعداد دفعات ترید مستقیماً به طول مدت سرمایه‌گذاری بستگی دارد. هر چه زمان طولانی‌تری را برای سرمایه‌گذاری در نظر داشته باشید، تعداد دفعاتی که ترید می‌کنید باید کمتر باشد. سرمایه‌گذاران هدف‌های طولانی مدتی در ذهن دارند؛ بنا‌بر‌این تا زمانی که به هدف خود دست نیابند اقدام به فروش ارز دیجیتال خود نمی‌کنند. به عنوان مثال بسیاری از سرمایه‌گذاران، ارزهای دیجیتال خود را برای سال‌ها نزد خود نگاه داشته و دست به هیچ‌ گونه خرید یا فروشی نمی‌زنند.

این امر اما در مورد تریدر ها صدق نمی‌کند؛ چرا که آن‌ها به دفعات بسیار بیشتری خرید و فروش می‌کنند. اگر شما نیز یک تریدر هستید، حتماً می‌دانید که تعداد دفعاتی که ترید می‌کنید با میزان سودی که دریافت می‌کنید رابطه مستقیم دارد. شما به عنوان یک تریدر باید به طور مداوم فرصت‌های موجود در بازار را رصد کرده و از آن‌ها نهایت استفاده را ببرید. در صورت استفاده از استراتژی‌های صحیح، ترید کردن می‌تواند بسیار بیشتر از سرمایه‌گذاری برایتان سودآور باشد. البته این نکته را نیز نباید فراموش کرد که تریدینگ می‌تواند به همان نسبت پر‌ ریسک‌تر از سرمایه‌گذاری باشد.

حد منطقی ریسک

حد منطقی ریسک، بازه‌ای از ریسک است که در آن تریدر یا سرمایه‌گذار با خیال آسوده به ترید یا سرمایه‌گذاری می‌پردازد. میزان ریسک‌پذیری یک سرمایه‌گذار یا تریدر مستقیماً با میزان سود‌دهی ممکن در یک سرمایه‌گذاری یا ترید خاص در ارتباط است. برای مثال، سرمایه‌گذاری بر روی اوراق بهادار یا املاک نسبت به سرمایه‌گذاری در بازار ارزهای دیجیتال ریسک کمتری دارد؛ اما میزان سودی که می‌توانید از آن سرمایه‌گذاری به دست بیاورید نیز به همان میزان کمتر است. به طور کلی، ارزهای دیجیتال جزء پر‌ ریسک ترین دارایی‌ها هستند؛ اما همین دارایی‌های پر ریسک بیشتر از هر دارایی دیگری به سرمایه‌گذار‌ان و تریدر ها امکان کسب درآمد را می‌دهند. بنا‌بر‌این در زمان خرید و فروش و ترید ارزهای دیجیتال، باید کاملاً از ریسک های موجود آگاه بوده و آن‌ها را نسبت به سود های احتمالی بسنجید.

اگرچه روی هم رفته بازار ارزهای دیجیتال یک بازار بسیار پر ریسک است، اما به طور کلی سرمایه‌گذاری‌ ها و ترید های مختلف سطوح مختلفی از ریسک را با خود به همراه دارند. از یک سو، اگر می‌خواهید یک سرمایه گذاری موفق را تجربه کنید، ضروری است که در زمان نزول قیمت آرامش خود را حفظ کرده و اقدام به فروش کوین هایتان نکنید. از سوی دیگر، تریدینگ نیز به دلیل نوسانات بالای بازار ارزهای دیجیتال ریسک های مختص خود را دارد. به علاوه، تریدر ها در بسیاری از مواقع از مارجین تریدینگ (Margin Trading) استفاده می‌کنند؛ به این معنی که آن‌ها مقداری سرمایه را از شخص سومی قرض می‌گیرند تا بتوانند حجم بالاتری از ترید را انجام دهند و همین امر آن‌ها را قادر می‌سازد که سود بیشتری داشته باشند. هر‌چند که در مواقع این چنینی، میزان ریسک نیز به همان نسبت افزایش می‌یابد.

(شاید مطالعه این مطلب درباره توان ریسک پذیری نیز برای شما جذاب باشد.)

انواع تحلیل

سرمایه‌گذاران و تریدرها از انواع مختلفی از تحلیل ها استفاده می‌کنند. از آن جایی که سرمایه‌گذاران به سودهای طولانی مدت علاقه‌مندند، آن‌ها معمولاً از تحلیل فاندامنتال (fundamental analysis) استفاده می‌کنند. این نوع تحلیل شامل تحلیل اخبار، بیانیه‌ های پروژه های مختلف، نرخ استفاده و میزان پذیرش یک ارز دیجیتال توسط کسب و کار‌های مختلف است.

تریدر ها کمتر به آینده ارزهای دیجیتال توجه دارند؛ چرا که سود و ضررشان به نوسانات کوتاه مدت بستگی دارد. در نتیجه، آن‌ها از تحلیل تکنیکال (technical analysis) استفاده می‌کنند؛ روش تحلیلی که با تکیه بر شاخص ها و اندیکاتور های مختلف و استفاده از الگو‌های موجود در اطلاعات تاریخی، به آن‌ها در پیش‌بینی نوسانات کوتاه مدت کمک می‌کند.

نکات پایانی

اکنون شما از تعریف سرمایه‌گذاری و ترید و همچنین تفاوت بین این دو آگاه هستید و می‌دانید که تریدینگ و سرمایه‌گذاری دو رویکرد کاملاً متفاوت هستند. بنا‌بر‌این اگر شما به دنبال یک سود‌دهی طولانی مدت هستید، باید به سراغ سرمایه‌گذاری بروید. در این صورت شما باید کوین هایتان را تا حد امکان نزد خود نگاه داشته و در همین حین به تحلیل اخبار و آمار و ارقام بپردازید. اما اگر به دنبال کسب درآمد در یک مدت زمان کوتاه هستید، باید تریدینگ را انتخاب کنید؛ که در این صورت نیاز به تحلیل ابزار‌های فنی مختلف و انجام معاملات متعدد خواهید داشت.

با وجود همه نکات ذکر شده، این نکته را نیز مد نظر داشته باشید که صرف نظر از رویکردی که انتخاب می‌کنید،  ارزهای دیجیتال قابلیت‌های فوق‌العاده‌ای را برای سوددهی با خود به همراه دارند. تنها مسئله‌ای که باید به آن توجه داشته باشید، سنجیدن ریسک ها و تعیین اهداف واقع‌گرایانه است.

منبع : www.ihodl.com

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.