تفاوت بین جریان پول چایکین (CMF) و شاخص جریان پول (MFI)

نوسانگرها شاخص‌هایی در تحلیل تکنیکال هستند که در طول زمان در یک بازه متغیر هستند و برای تشخیص شرایط اشباع خرید یا فروش مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مقاله تفاوت‌ها و شباهت‌های دو نوسانگر MFI و CMF را بررسی می‌کنیم.

0 760

شباهت‌های بین نوسانگر (oscillator) جریان پول چایکین (Chaikin) و شاخص جریان پول تنها در این ایده خلاصه می‌شوند که هر دو عموما توسط معامله‌گران فعال برای پایش جریان پول و یا مومنتوم مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بله، هردو اندیکاتورهای پراستفاده مومنتوم (momentum) هستند، اما نحوه محاسبه و تفسیر آن‌ها بسیار با یکدیگر متفاوت است. نوسانگر جریان پول چایکین از آن جهت شبیه اندیکاتور MACD است که از دو میانگین متحرک وزن‌دار نمایی متفاوت برای تحلیل مومنتوم استفاده می‌کند. جریان پول چایکین از تفاوت بین یک میانگین متحرک وزن‌دار نمایی (EMA) سه روزه از خط انباشتگی/توزیع و EMA ده روزه خط انباشتگی/توزیع استفاده می‌کند.

همانطور که در نمودار زیر مربوط به شرکت AMZN) Amazon.com) می‌بینید، جریان پول منفی که با دوره بین دو مستطیل قرمز مشخص شده است، نشان می‌دهد که تعصب جهت‌دار (directional bias) نزولی است. جریان پول مثبت با قسمت‌های سبز رنگ در شاخص مشخص شده و نشان می‌دهد که روند (trend) صعودی است.

CMF و MFI

شاخص جریان پول از آن جهت با شاخص جریان پول چایکین متفاوت است که به همراه تحرکات اخیر قیمتی از حجم برای تعیین بالا یا پایین بودن مومنتوم استفاده می‌کند. بسیاری از معامله‌گران این شاخص را یک شاخص وزن حجمی توان نسبی (RSI) می‌دانند.

CMF و MFI

همانطور که در نمودار بالا می‌بینید، شاخص جریان پول هرگز مانند جریان پول چایکین در مثال بالا از سطوح کلیدی اشباع خرید (‍overbought) یا اشباع فروش (oversold) در نمودار AMZN بالاتر یا پایین‌تر نمی‌رود. هنگام استفاده از شاخص جریان پول، سیگنال‌های خرید و فروش تنها زمانی تولید می‌شوند که شاخص از سطوح ۲۰ یا ۸۰ فراتر رود. از آنجایی که شاخص‌های زیربنایی مورد استفاده برای ایجاد این شاخص‌ها متفاوت هستند،‌ جای تعجب نیست که سیگنال‌های خرید و فروش با هم تفاوت زیادی دارند. به طور کلی، درک فرمول زیربنایی هر اندیکاتور تکنیکالی پیش از استفاده از آن برای تولید سیگنال‌های خرید و فروش اهمیت دارد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.