تفاوت بین توکن‌‌های سهامی (Security tokens) و توکن‌‌های ابزاری (Utility tokens)

بی شک فناوری بلاک چین، با ایجاد مجموعه‌ی گسترده‌‌ای از مدل‌‌های جدید کسب و کار، ساختارشکنی‌هایی در صنایع و بیزینس‌‌هایی که به روش‌‌های سنتی اداره می‌‌شوند داشته است. این نوآوری‌‌ها، ارمغان آورنده‌‌ی فاکتورهایی مانند تمرکز زدایی و ایجاد شبکه‌‌های قابل اعتماد برای سرمایه گذاران است.

0 235

 امروزه توکن‌‌های ابزاری (Utility tokens) و توکن‌‌های سهامی (Security tokens) به ارزهای پرطرفداری تبدیل شده‌‌اند و استارتاپ‌‌ها در سراسر دنیا، از این ارزها استفاده می‌‌کنند.

معنی این اصطلاحات چیست؟

توکن به معنی دارایی یا یک واحد ارزشمند است که توسط یک کمپانی صادر می‌‌شود. در اغلب موارد توکن‌‌ها زمانی صادر می‌‌شوند که ICO ها راه اندازی شده باشند. پس می‌توان گفت که سرمایه گذاران در قبال سرمایه گذاری در ICO ، توکن دریافت می‌‌کنند.

همانطور که قبلاً اشاره شد سرمایه گذاران در ICO ها، 2 نوع توکن دریافت می‌‌کنند.

  • توکن‌‌های سهامی
  • توکن‌‌های ابزاری

و در ابتدا تمایز بین این دو نوع توکن مشکل به نظر می‌‌رسد اما حقیقت امر این است که تفاوت این توکن‌‌ها به قدری بارز است که با کمی دقت می‌‌توان به آن پی برد. در ادامه به تفصیل هر کدام خواهیم پرداخت.

توکن ابزاری چیست؟

این دسته از توکن‌‌ها در واقع دسترسی سرمایه گذاران به محصولاتی است که قرار است در آینده توسط یک کمپانی تولید و ارائه شوند. برای این که به خوبی متوجه این مطلب شوید یک فروشنده‌‌ی الکترونیکی را تصور کنید که در حال ساخت سفارشات یک بازی ویدئویی است که هنوز ساخته نشده است.

بنابراین شرکت‌‌های ارائه دهنده توکن‌‌های ابزاری با ایجاد کوپن‌‌های دیجیتالی، در حال فروش محصولات یا خدمات در حال توسعه‌‌اند.

مثالی خوب در این مورد مثال File coin است.  File coin که با فروش توکن‌‌های ابزاری امکان دسترسی به پلت فرم ذخیره سازی در امر اطلاعات را به مشتریان فراهم می‌‌ساخت در نهایت موفق به جذب سرمایه‌‌ی 257 میلیون دلار شد.

توکن سهامی چیست؟

توکن سهامی نوعی دارایی دیجیتالی است که ارزش خود را از محصولات و خدماتی کسب می‌‌کند که در حال معامله‌‌اند. بنابراین می‌‌توان گفت که این توکن تحت پوشش قوانین قرار دارد و عدم پیروی از این مقررات، می‌‌تواند منجر به عواقب شدیدی از جانب دولت‌‌های پوشش دهنده‌‌ آن ICO شود. از سوی دیگر یکی از ویژگی‌‌های امیدوار کننده توکن‌‌های سهامی این است که با دریافت این توکن‌‌ها سرمایه گذاران در واقع بخشی از سهام کمپانی ارائه دهنده‌‌ی محصولات را خریداری کرده‌‌اند. که این امر امتیازات بسیاری از جمله تصمیم گیری در مورد محصولات را به سرمایه گذاران می‌‌بخشد.

حال به این سؤال اصلی می‌‌رسیم که کدام نوع توکن، انتخاب بهتری برای سرمایه گذاری محسوب می‌‌شود؟

تفاوت عمده بین توکن‌‌های سهامی و توکن‌‌های ابزاری، در نوع استفاده و قابلیت این توکن‌‌ها است توکن‌‌های سهامی برای سرمایه گذاری ایجاد شده‌‌اند. به این معنی که هر زمان که کمپانی تولید کننده‌‌ی محصولات سوددهی داشته باشند، سرمایه گذاران این عرصه نیز سود دریافت می‌‌کنند. لازم به ذکر است که در بستر بلاک چین در این زمینه پلتفرمی ارائه شده که در آن یک سیستم رای گیری به سرمایه گذاران امکان کنترل در روند تصمیم گیری کمپانی را می‌‌دهد.

از طرف دیگر توکن‌‌های ابزاری چنین امکاناتی را به سرمایه گذاران نداده و جذب سرمایه گذاران را از طریق تولید کوپن‌‌های و تخفیفات روی Token ها برمی‌‌گزیند.

حال آنکه هر دو نوع توکن سهامی و ابزاری درصورت افزایش قیمت در بازار، ارزش‌‌ها را افزایش می‌‌دهند. بنابراین هر دو نوع توکن سوددهی مخصوص به خود را دارند.

با توجه به سوددهی هر دو نوع توکن، تشخیص بین این دو تا حدی پیچیده می‌‌شود که در این مورد برای اینکه سرمایه گذاران بتوانند این توکن‌‌ها را تمایز دهند آزمونی به نام تست Howey ایجاد شده است.

تست Howey:

این آزمون با استفاده از دو سؤال ساده تمایز بین توکن‌‌های سهامی و توکن‌‌های ابزاری را مشخص می‌‌کند.

  • آیا صاحبان توکن‌‌ها، مجاز به تأمین سرمایه‌‌ی شرکت هستند و بخشی از سود را دریافت می‌‌کنند؟
  • آیا سود ایجاد شده توسط ICO مذکور، بطور کامل از سرمایه گذاران حاصل شده است؟

اگر پاسخ به هر دو سؤال مثبت باشد، توکن مورد نظر ما، توکن سهامی است.

در نهایت، امیدواریم که این مقاله برای سرمایه گذاران این عرصه مفید واقع شده باشد و به این طریق توانسته باشند تفاوت بین توکن‌‌های سهامی و ابزاری را تشخیص دهند.

منبع:

investland.org

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.