تفاوت بیت کوین و لایت کوین چیست؟

بیت‌ کوین ملقب به طلای دیجیتال، الهام بخش راه لایت کوین یا نقره دیجیتال قرار گرفت. لایت کوین همانند بیت‌ کوین یک کوین قابل استخراج است اما در جزئیاتی مانند الگوریتم اجماع، زمان ایجاد بلوک، تعداد کل و … دارای تفاوت هایی با آن است.

0 281

بیت‌ کوین ملقب به طلای دیجیتال، الهام بخش راه لایت کوین یا نقره دیجیتال قرار گرفت. لایت کوین همانند بیت کوین یک کوین قابل استخراج است اما در جزئیاتی مانند الگوریتم اجماع، زمان ایجاد بلوک، تعداد کل و … دارای تفاوت هایی با آن است.

در سال ۲۰۰۹، ساتوشی ناکامو‌تو (Satoshi Nakamoto) بیت کوین را به عنوان اولین رمز ارز راه‌اندازی کرد. کد بیت کوین متن‌باز است، به‌این معنی که می‌تواند توسط هر‌کس تعریف شود و آزادانه برای پروژه‌های دیگری استفاده شود. بسیاری از رمز ارزها ، با نسخه‌های تغییر داده شده‌ی همین کد راه‌اندازی شده‌اند و به سطوح موفقیت متفاوتی رسیده‌اند.

تفاوت بیت کوین و لایت کوین چیست؟
تفاوت بین بیت کوین و لایت کوین

در سال ۲۰۱۱ لایت کوین با این هدف معرفی شد که نقره‌ای در برابر طلای بیت‌ کوین باشد. در زمان نوشتن این مقاله، لایت‌ کوین در میان ارزهای رمزنگاری‌ شده قابل استخراج بیشترین ارزش‌بازار را بعد از بیت‌ کوین دارا می‌باشد.

در اینجا ما با نشان‌دادن تفاوت‌های مهم بین بیت کوین و لایت کوین شما را راهنمایی می‌کنیم.

تفاوت ها در یک نگاه

بیت‌ کوین لایت کوین
سقف سکه‌ها ۲۱ میلیون ۸۴ میلیون
الگوریتم SHA-256 Scrypt
متوسط زمان ایجاد بلوک ۱۰دقیقه ۲.۵ دقیقه
تغییر سطح دشواری ۲۰۱۶ بلوک ۲۰۱۶ بلوک
جزییات پاداش بلوک‌ها هر ۲۱۰۰۰۰ بلوک نصف می‌شود هر ۸۴۰۰۰۰ بلوک نصف می‌شود
پاداش بلوک‌ها در هنگام ایجاد شبکه ۵۰ BTC ۵۰ LTC
جستجوگر بلوک‌ها blockchain.info block-explorer.com
ساخته شده توسط ساتوشی ناکاموتو چارلز لی
تاریخ ساخت January 3rd, 2009 October 7th, 2011
ارزش بازار $۱۰,۴۶۷,۵۹۶,۶۵۰.۷۸ $۵۴۰,۲۷۴,۵۲۸.۲۶

تفاوت‌های استخراج

درست همانند بیت کوین، لایت کوین هم یک رمز ارز می‌باشد که با استخراج تولید می‌شود. لایت کوین در اکتبر سال ۲۰۱۱، توسط مهندس اسبق گوگل چارلی لی (Charles Lee) ساخته شد. انگیزه‌ای که پشت ساخته شدنش وجود داشت این بود که بتواند بهتر از بیت کوین پیشرفت کند. تفاوت کلیدی آنها در زمان بوجود ‌آوردن یک بلوک است که در لایت کوین ۲.۵ دقیقه در مقایسه با زمان ۱۰ دقیقه‌ای بیتکوین می‌باشد. چارلی لی (Charlie Lee) در حال حاضر در کوین بیس (Coinbase) کار می‌کند که یکی از معروف‌ترین کیف‌ پول‌های آنلاین بیت‌ کوین است.

تفاوت بیت کوین و لایت کوین چیست؟
تفاوت بین بیت کوین و لایت کوین

اگرچه برای استخراج‌کنندگان و علاقمندان، لایت کوین در مقایسه با بیت‌ کوین تفاوت بسیار مهم‌تری را داراست و آن تفاوت تابع اثبات‌کار این دو می‌باشد. بیت‌ کوین از تابع هشینگ SHA-256  استفاده می‌کند که شامل محاسباتی می‌شود که به خوبی می‌تواند در فرآیندهای موازی‌سازی افزایش سرعت پیدا کنند. همین خصوصیت است که باعث رقابت شدید در تکنولوژی ASIC شده است و موجب افزایش تصاعدی در سطوح سختی حل مسائل بیت‌ کوین شده است. بهترین استخرهای استخراج لایت‌ کوین را اینجا ببینید.

با این حال لایت کوین از تابع اسکریپت (Scrypt) استفاده می‌کند که در اصل s-crypt نام‌گذاری شده است، اما مثل “اسکریپت” (script) تلفظ میشود. این تابع، SHA-256 را در‌بر می‌گیرد اما محاسباتش بسیار سریالی‌شده‌تر از  SHA-256 بیت‌ کوین می‌باشد. اسکریپت (Scrypt) به جای آنکه فقط به قدرت پردازشی احتیاج داشته باشد، نیازمند تعداد زیادی حافظه های سرعت بالا نیز می‌باشد. در نتیجه اسکریپت (Scrypt) به عنوان مشکل حافظه‌ سخت (memory hard problem) شناخته شده می‌باشد.

دستاوردهای استفاده از اسکریپت (Scrypt) این معنی را میدهد که در لایت کوین (و بقیه‌ی ارزها‌ی اسکریپتی) رقابت تسلیحاتی وجود ندارد، به‌این دلیل که برای این تابع هیچ تکنولوژی  ASICدر دسترس نیست. اگرچه بخاطر شرکت‌هایی مثل آلفا تکنولوژی (Alpha Technologies) که درحال حاضر پیش‌سفارش دریافت میکنند، این موضوع به‌زودی تغییر خواهد کرد.

تفاوت بیت کوین و لایت کوین چیست؟
تفاوت بین بیت کوین و لایت کوین

برای روشن‌تر شدن تفاوت قدرت‌های هشینگ این دو ارز، باید گفت که در زمان نوشتن این مقاله، نسبت کلی هشینگ شبکه‌ی بیت‌ کوین بالای ۲۰،۰۰۰ ترا هش (Terra Hashes) در ثانیه می‌باشد، در حالیکه لایت کوین فقط ۹۵،۰۰۰ مگا هش (Mega Hashes) در ثانیه را تحت کنترل دارد.

در حال حاضر، ریگ‌های استخراج لایت‌ کوین (تعداد زیادی کامپیوتر که برای پردازش یک مساله به یکدیگر متصل شده‌اند) به شکل کامپیوترهای قدیمی با کارت گرافیک‌های چندگانه‌ی نصب شده (مثل جی‌پی‌یو‌ها GPUs )، در می‌آیند. این وسایل می‌توانند محاسبات لازم برای اسکریپت را انجام دهد و به حافظه‌ی بسیار پر‌سرعت گذاشته شده درداخل خود صفحه مدارآنها دسترسی داشته باشند.

زمانی بود که مردم می‌توانستند از استخراج جی‌پی‌یو برای بیت‌ کوین استفاده کنند اما ASICها باعث شدند که این روش ارزش تلاشش را نداشته باشد. استخراج بیت‌ کوین را اینجا ببینید.

تفاوت‌ها در تراکنش

تفاوت اساسی این است که لایت کوین می‌تواند تراکنش‌ها را سریع‌تر از بیت‌ کوین تایید کند که نحوه عملکردش به این شکل است:

  • لایت کوین بخاطر ایجاد سریع‌تر بلوک‌هایش می‌تواند حجم تراکنش بالاتری را اداره کند، اگر بیت‌ کوین تلاش می‌کرد که خود را با این موضوع تطبیق دهد بروزرسانی قابل توجه‌ایی در کدهایی که هر کس در شبکه‌ی بیت‌ کوین در حال حاضر اداره می‌کند، نیاز داشت.
  • یکی از اشکالات این حجم بالاتر از بلوک‌ها، این است که بلاکچین لایت کوین به نسبت بیت کوین بزرگ‌تر و با بلوک‌های جدا افتاده بیشتری خواهد بود.
  •  زمان بلوک سریع‌تر در لایت کوین باعث کاهش ریسک حمله‌ی دو بار خرج کردن (double spending) می‌شود این تئوری برای زمانی است که هردو شبکه قدرت هشینگ یکسانی داشته باشند.
  • یک معامله‌کننده برای گرفتن حداقل دو تایید باید فقط پنج دقیقه صبرکند، درحالیکه برای فقط یک تایید در بیت‌ کوین باید ۱۰ دقیقه صبر کند.

سرعت تراکنش (یا زمان بلوک سریع‌تر) و سرعت تایید، گاهی به عنوان نقطه‌ی عطف توسط کسانی که درگیر بیت‌ کوین هستند مطرح می‌شوند، از آنجایی که بیشتر تاجرها تراکنش‌های بدون کارمزد برای تایید را به منظور پرداخت‌هایشان می‌پسندند، ضرورت دارد در نظر داشته باشیم که تراکنشی لحظه‌ای نامیده ‌می‌شود که به محض آنکه وارد شبکه شد، تایید شود.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.