تفاوت بین بیت‌کوین و ریپل چیست؟

درمورد ویژگی‌های ریپل و تفاوت‌های آن با بیت‌کوین سوالات زیادی وجود دارد. در این مقاله برنارد مار (Bernard Mar)، نویسنده و سخنران کلیدی در زمینه کسب و کار، فناوری و داده‌‌های کلان، به بررسی دقیق ریپل پرداخته و آن را با بیت کوین مقایسه می‌کند. همچنین به پرسش‌هایی در رابطه با نحوه استفاده از ریپل و سرمایه گذاری در آن پاسخ می‌دهد.

0 141

تنش‌‌ها و سردرگمی‌‌های زیادی در بلاکچین، دفتر کل توزیع شده و دنیای ارز رمزنگاری ‌‌شده وجود دارد و یکی از نام‌‌هایی که در این فضا به طور مداوم مطرح می‌‌شود، ریپل است. غالبا از من در مورد تفاوت بین بیت‌‌کوین (که هنوز بهترین ارز رمزنگاری ‌‌شده مبتنی بر بلاکچین است) و ریپل سوال‌‌ شده ‌‌است. بنابراین در این پست من سعی می‌‌کنم توضیح بدهم که دقیقا ریپل چیست و چه ‌‌چیزی آن را از بیت‌‌کوین متمایز می‌‌سازد.

قبل از اینکه وارد جزئیات بیشتر شوم، همیشه به یاد داشته باشید که سرمایه‌‌گذاری در کریپتوکوین‌‌ها یا توکن‌‌ها کاملا مبتنی بر حدس و گمان است و هیچ کنترل و جهت‌‌گیری بر بازار حاکم نیست. هر کسی که فکر سرمایه‌‌گذاری به ذهنش خطور می‌‌کند، باید آمادگی این را داشته ‌‌باشد که تمام سرمایه خود را از دست ‌‌بدهد.

مقایسه ریپل و بیت‌کوین

در حالی که بیت‌‌کوین یک ارز دیجیتالی است که به عنوان یک ابزار پرداختی برای کالاها و خدمات مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، ریپل یک توافق پرداختی، صرافی ارز و سیستم پرداخت است که برای استفاده بانک‌‌ها و شبکه‌‌های پرداخت درنظر‌‌گرفته‌‌ شده‌‌است. هدف اصلی، ارائه یک سیستم برای انتقال مستقیم دارایی‌ها (مانند پول، طلا و غیره) است که تقریبا در لحظه و آنی انجام‌‌ می‌‌گیرد و جایگزین ارزان‌‌تر و شفاف‌‌تر و مطمئن‌‌تر برای سیستم‌‌های انتقال مورد استفاده توسط بانک‌های کنونی مانند سیستم پرداخت سوییفت (SWIFT) است.

بیت‌‌کوین مبتنی بر تکنولوژی بلاکچین است، درصورتی‌‌که ریپل از بلاکچین استفاده نمی‌‌کند اما از یک دفترکل (ledger) عمومی که با استفاده از شبکه‌ای از سرورهای اعتباردهی و توکن‌‌های رمزنگاری‌‌ شده به نام XRP (که گاها به آن “ریپل‌‌ها” نیز می‌‌گویند) توزیع شده ‌‌است، استفاده می‌‌کند.

توکن‌‌های XRP

XRP که یک ارز رمزنگاری‌‌شده واقعی است، در حقیقت یک توکن است که در شبکه ریپل و به منظور تسهیل انتقال پول میان ارزهای مختلف استفاده می‌‌شود. سیستم‌های توافقی موجود در حال حاضر معمولا از دلار آمریکا به عنوان ارز مشترک برای تبدیل میان ارزهای دیگر استفاده می‌‌کنند. این مساله باعث تحمیل هزینه‌‌های تبدیل پول شده و همچنین زمان‌‌بر است، به همین دلیل معمولا پردازش انتقال بانکی بین حساب‌‌ها در کشورهای مختلف تا سه روز طول می‌‌کشد.

اطلاعات بیشتر از مجله فوربس

در مرحله اول و با تبدیل ارزش انتقال به XRP به جای دلار آمریکا، هزینه های تبدیل پول حذف می‌‌شوند و پردازش تراکنش تا مرز ثانیه سرعت پیدا می‌‌کند.

بانک‌‌هایی از جمله بانک فیدور(Fidor Bank)، سانتاندر (Santander)، بانک مشترک المنافع استرالیا و کنسرسیوم ۶۱ بانک ژاپنی، همگی اظهار‌‌کرده‌‌‌‌اند که آن‌ها پیاده‌‌سازی برنامه های کاربردی خود را با استفاده و یا آزمایش سیستم پرداخت شبکه ریپل انجام می‌‌دهند.

XRP یک توکن است که برای نشان‌‌دادن انتقال ارزش در شبکه ریپل مورد استفاده واقع می‌‌شود. ریپل در همان آغاز خود ۱۰۰ میلیارد کوین XRP ایجاد کرد، اما برخلاف آن، بیت‌‌کوین کوین‌‌های جدید را (تا سطح محدودشده) ایجاد می‌‌کند و به عنوان پاداش به شرکت‌‌کنندگانی اعطا می‌‌کند که قدرت پردازشی کامپیوترهای خود را به منظور حفظ شبکه بیت‌کوین، به بلاکچین آن وارد می‌کنند.

اخیرا ریپل به‌‌وسیله یک سیستم قرارداد هوشمند (اسکروها – escrows) ویژگی جدیدی را اضافه‌‌کرده‌‌ است که به موجب آن این شرکت هرماه، تعداد یک میلیارد از دارایی‌‌های XRP خود را در میان اعضای خود پخش می‌‌کند و هدف آن کمک به سرمایه‌‌ گذاری در معاملات خود، انگیزه‌‌بخشی به مشتریان، و فروش به سرمایه‌‌گذاران معتبر است. هرگونه توکن استفاده ‌‌نشده به اسکرو بازگردانده خواهد شد. با توجه به منابع داخلی، ماه گذشته (که اولین ماه اسکرو بود)، ریپل تنها حدود ۱۰۰ میلیون توکن را استفاده کرد و ۹۰۰ میلیون توکن را به اسکرو برگرداند.

کجا می‌‌توانم ریپل XRP را خرج کنم؟

ریپل هرگز با هدف ارز بودن و یا یک روش پرداختی طراحی نشده ‌‌بود. با این حال، لیست محدودی از کسب و کارها وجود ‌‌دارد که پرداخت آنلاین را در توکن‌‌های XRP قبول می‌‌کنند. به عنوان مثال، شما می‌‌توانید عسل، سس تند و جواهرات را خریداری کنید. شما می‌‌توانید فهرستی از فروشندگان را پیدا‌‌ کنید که ظاهرا مایل به پذیرش ریپل XRP هستند، اما همه‌‌چیز به طور مداوم تغییر ‌‌می‌‌کند و برخی از آن‌هایی که در لیست وجود ‌‌دارند، یا دیگر مایل به پذیرش نسیتند و یا آن را قبول نمی‌‌کنند. کارایی اصلی XRP برای انتقال ارزهای دیگر (یا درواقع کالاهایی مانند طلا یا نفت) در شبکه ریپل درنظرگرفته شده ‌‌است. “هر بار که یک سازمان انتقال پول (یا دارایی) مانند یک بانک از این شبکه برای انتقال و قرارداد استفاده می‌‌کند، هزینه در قالب مقدار کمی از XRP کسر می‌‌‌‌شود. این همان چیزی است که به XRP ارزش ذاتی آن را می‌‌دهد، به عبارتی می‌‌توان آن‌ها را برای دستگاه‌هایی که این انتقال را انجام می‌‌دهند، “سوخت” در نظر گرفت.

چگونه می‌‌توانم در ریپل سرمایه‌‌گذاری کنم؟ و آیا باید این کار را انجام‌‌ دهم؟

ریپل مشخصا کیفیت رشد و جنبش زیادی را به دست آورده است و فهرست سازمان‌‌هایی که از آن استفاده می‌‌کنند، نشان می‌‌دهد که خود توکن‌‌ها، در نوع خود کالاهای ارزشمندی محسوب خواهند ‌‌شد. در واقع، در سال گذشته، افزایش ارزش یک توکن XRP بیشتر از بیت‌‌کوین و یا هر ارز رمزنگار ‌‌شده دیگری بود. در آغاز سال ۲۰۱۷، ارزش یک XRP، ۰.۰۰۶ دلار بود. آن‌ها به قله رسیدند و در آغاز سال جاری و قبل از سقوط سریع به ارزش فعلی خود که در حدود ۱ دلار بر هر XRP است، به ۳.۸۷ پوند رسیدند.

XRP در صرافی‌‌های ارز رمزنگاری ‌‌شده مانند باینانس (Binance) و پولونیکس (Poloniex) معامله می‌شود. معمولا، خرید آن‌ها با ارزهای (فیات) دولتی موجود امکان‌‌پذیر نیست. شما ابتدا باید بیت‌‌کوین یا اتریوم (Ethereum) را خریداری کنید، سپس آن‌ها را به یک صرافی بفرستید تا آن‌ها را با XRP معامله کنید.

در پاسخ به سوال ” آیا باید این کار را انجام‌‌دهم؟ ” خب، از آنجایی که من مشاور مالی نیستم، پس توصیه سرمایه ‌‌گذاری نیز نمی‌‌کنم، اما جذب ریپل توسط موسسات اعتباری بزرگ، عموما به عنوان شاخص قوی ارزش آتی XRP به حساب می‌‌آید و گفتن این جمله دور از انصاف نیست. با این حال، قبل از سرمایه ‌‌گذاری در هر نوع ارز رمزنگاری ‌‌شده، باید کاملا آن را مورد تحقیق و بررسی قرار دهید و در مورد اینکه آیا این ارز می‌‌تواند در آینده به عنوان یک دارایی ارزشمند باشد، ذهن خود را آماده‌‌ کنید. همانطور که تا اینجا مشاهده کردیم، ارزش تمام ارزهای رمزنگاری ‌‌شده بسیار پر نوسان است و می‌‌تواند با همان سرعت افزایش، سقوط کند. یک نصیحت خوب به شما این است که هرگز بیشتر از آن مقداری که با از دست ‌‌دادنش مشکلی پیدا نخواهید کرد، سرمایه‌‌ گذاری نکنید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.