تفاوت بین بانکداری شرکتی و تجاری

به عنوان مالک یک کسب و کار کوچک، احتمال زیادی هست که در بعضی مراحل با یک بانک سروکار داشته باشید، پس بسیار مهم است که بدانید بیشتر بانک‌ها یک دایره شرکتی و یک دایره تجاری دارند. هرچند هر دو دایره، برخی از خدمات مشابه را ارائه می‌دهند، از نظر ارباب رجوعی که با آنها سروکار دارند و نیز مقدار سودی که هر دایره تضمین می‌کند با هم فرق می‌کنند. درک تفاوت‌ها میان بانکداری شرکتی و تجاری می‌تواند به شما کمک کند تا رشد و جهت گیری کسب و کار کوچک خود را بهتر برنامه ریزی کنید.

0 98

عناصر بانکداری شرکتی

بسیاری از بانک‌ها، فعالیت‌های تأمین مالی کسب و کار و امور مالی شرکت خود را زیر چتر بانکداری شرکتی انجام می‌دهند. این عبارت به یک نوع بانکداری اشاره دارد که به مشتریان شرکت، خدمات ارائه می‌دهد. به عبارت دیگر، بانکداری شرکتی با هر نوع کسب و کاری سروکار دارد از مغازه‌های کوچک گرفته تا شرکت‌های چندملیتی که سهام مالی کلان دارند. انواع رایج خدمات بانکداری شرکتی شامل تأمین مالی شرکت، مدیریت اعتبار، مدیریت دارایی، مدیریت وجوه نقد، مدیریت بدهی و مدیریت رشد است.

بانکداری شرکتی به دلیل مبالغ هنگفت پولی که متضمن وام‌های شرکتی است و میزان بهره‌ای که از آن وام‌ها دریافت می‌شود، اغلب بالاترین سود را برای یک بانک به دست می‌آورد. به همین دلیل است که حقوق بانکداری شرکتی بالاتر از حقوق بانکداری تجاری است و این حتی شامل برخی از پاداش‌های بدهی که می‌تواند دستمزد بانکداری شرکتی را حتی بالاتر هم ببرد نمی‌شود.

معنی بانکداری خرد

بانک‌ها غالباً از عبارت بانکداری خرد و بانکداری تجاری به جای یکدیگر استفاده می‌کنند که گاهی اوقات ممکن است مشتریان را سردرگم کند. بانکداری خرد به وضوح به یک دایره یا بخش در یک بانک اشاره دارد که بجای رسیدگی به امور مشتریان شرکتی، مشتریان خرده‌فروشی را راه می‌اندازد. پس بجای سروکار داشتن با کسب و کارهای کوچک یا شرکت‌های بزرگ، بانکداری تجاری روی مشتریان انفرادی و نیازهای مالی آنها تمرکز می‌کند.

طبق این تعریف از بانکداری خرد، خدمات شامل سپرده‌های جاری و پس انداز، حساب‌های جاری و پس انداز، وام های شخصی، وام های مسکن، تأمین مالی کارت های اعتباری و وسایل نقلیه تجاری می‌شود. بانک‌های تجاری با سرمایه‌گذاری سپرده‌های مشتریان در طیف وسیعی از کسب و کارها، سود تولید می‌کنند، با این‌حال، حاشیه‌ی سود کمتر از بانکداری شرکتی است زیرا سپرده‌های انفرادی معمولاً خیلی کمتر از سپرده‌های شرکتی هستند.

تفاوت‌های بانکداری شرکتی و تجاری

ابتدایی‌ترین تفاوت میان بانکداری شرکتی و تجاری، ارباب رجوع است. دنیای مالی شرکتی پرشده از کسب و کارهای کوچک، متوسط و بزرگی که بیشتر مؤسسه در نظر گرفته می‌شوند تا فرد. از سویی دیگر، بانکداری تجاری عمدتاً با افراد سروکار دارد، هرچند کسب و کارهای کوچک نیز گاهی اوقات بسته به شرایط، تحت بانکداری خرد دسته‌بندی می‌شوند.

تفاوت دیگر، میزان پولی است که در بانکداری شرکتی و تجاری درگیر می‌شود. بانکدارهای شرکتی به دلیل حجم وام‌های کلان که به برخی از بزگترین کسب و کارها در ایالات متحده عرضه می‌شود، با مبالغ هنگفتی از پول سروکار دارند. بانکداری تجاری روی مشتریان متوسط تمرکز می‌کند و در نتیجه، مقدار پولی که وام داده می‌شود، سپرده‌گذاری و سرمایه‌گذاری می‌شود در مقایسه با بانکداری شرکتی، در مقیاس خردتری هست.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.