تفاوت بین ابر تورم و تورم چیست؟

در دنیای اقتصاد، تورم عبارتی است که هنگام بالا رفتن ناگهانی قیمت برخی کالاها یا خدمات شنیده می‌‌شود. تورم به افزایش قیمت در طول زمان، یا در یک صنعت خاص یا در کل اقتصاد اطلاق می‌‌شود. یک تعریف دیگر را در نظر بگیرید: تورم یعنی یک واحد ارزی به نسبت دوره محاسباتی قبلی، ارزش کمتری داشته باشد. در این مقاله با مفهوم تورم و تفاوت آن با ابر تورم (Hyperinflation) آشنا خواهید شد.

0 307

اقتصادهای سالم همیشه نوسانات کوچک یا سطوح ثابت و پایینی از تورم و رکود را خواهند داشت. بانک‌‌ها و باقی عوامل اقتصادی برای کاهش این نوسانات تا رسیدن به پایین‌‌ترین حد ممکن، تلاش می‌‌کنند. هر چقدر که این کاهش موفق‌‌تر باشد، اقتصاد ثبات بیشتری خواهد داشت.

ابر تورم یک وضعیت اقتصادی غیرطبیعی و مرگبار است. ابر تورم شرایطی است که ارزش و بهای ارز دچار یک سقوط آزاد می‌‌شود. ممکن است ارزش و بهای یک ارز به نسبت ارز دیگر در ماه اول ۱ به ۱ باشد، در ماه بعدی ۱ به ۵۰ و در ماه بعدی ۱ به ۲۰۰۰!

به عنوان مثال در پایان جنگ داخلی آمریکا، اغلب جنوبی‌ها می‌‌ترسیدند که جنگ را باخته‌‌اند. دلار جنوبی که پیش از آن ارزش برابری با دلار آمریکا داشت، به یکباره ارزش خود را ۱ به ۱۲۰۰ دید! اگر دلار جنوبی‌‌ها سقوط نکرده بود و از رده خارج نشده بود، احتمالا افت فاحشی را تجربه می‌‌کرد، تا حدی که با یک میلیارد دلار جنوبی هم نمی‌‌شد یک دلار آمریکا خریداری کرد.

هر زمان که یک آشفتگی دولتی یا داخلی اقتصادی وجود دارد، کارشناسان نگرانی خود درباره ابر تورم را ابراز می‌‌کنند. اقتصادهای با ثبات نمی‌‌خواهند با اقتصادهای بی‌‌ثبات معامله کنند، بنابراین تغییرات بزرگ به معنای این است که سرمایه‌‌گذاران و شرکای تجاری دیگر نمی‌‌خواهند با ارزی که پرنوسان شده، معامله انجام دهند. این حالت بیشتر در هنگام جنگ‌‌ و بعد از آن صورت می‌‌گیرد، مخصوصا برای کشوری که در حال شکست خوردن است!

اگرچه برخی از کارشناسان برای تعریف تورم حاد از افزایش قیمت ۵۰ درصدی یا بیشتر در هر ماه استفاده می‌‌کنند،اما تعریف واحدی برای این حالت وجود ندارد. هیچ راهنمایی برای مدت رسمی تورم حاد وجود ندارد. استفاده از این واژه معمولا به تاثیرات واقعی تورم رادیکال، مثل عدم توانایی حقوق‌‌های متوسط جامعه در خرید غذا یا نداشتن مسکن مناسب، مربوط می‌‌شود. این یک مثال شدید از تورم است که اقتصاد دان‌‌ها بر این باورند حدود ۵۰ کشور جهان دچار آن هستند.

تورم بیش از حد هرگز مسئله خوبی نیست، اما سطوح تورمی بالا می‌‌تواند بدون وجود تورم حاد اتفاق بیافتد. برای مثال، اگر دلار آمریکا ناگهان از ارزش فعلی که دو برابر دلار کانادا است به نصف آن کاهش پیدا کند، ابر تورم صورت نگرفته است. این وضعیت یک تورم شدید را نشان می‌‌دهد و می‌‌تواند سبب نوسان قابل توجه اقتصادی شود اما تخریب کلی اقتصاد بعید خواهد بود.

در حالیکه در زمان ابهام اقتصادی، ابر تورم به طور مداوم در ذهن سرمایه‌‌گذاران و اقتصاددانان وجود دارد، این وضعیت یک وضعیت شدید و حداکثری محسوب می‌‌شود. سرمایه‌‌های فلزات با ارزش، ارزهای چندگانه یا کالاهای حیاتی می‌‌تواند در مقابل ابر تورم بالقوه، کمک‌‌کننده باشند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.