تفاوت اصلی بین یک دوجی و یک الگوی اسپینینگ تاپ چیست؟

این مقاله به تفاوت‌‌های بین نمودارهای شمعی دوجی (Doji) و اسپینینگ تاپ (Spinning Top) اشاره می‌‌کند. دوجی‌‌ها بدنه‌‌ باریک‌‌تر و اسپینینگ‌‌‌ها بدنه‌‌ بزرگ‌‌تری دارند.

0 479

نمودارهای شمعی، اطلاعاتی در مورد روند، وضعیت، سرعت و ثبات بازار به ما می‌‌دهند. الگوهایی که در نمودارهای شمعی به کار می‌‌روند نشانه‌‌هایی از کنش‌‌ها و واکنش‌‌های بازار هستند. دوجی و نمودار شمعی‌‌های اسپینینگ تاپ بخشی از یک الگوی بزرگترند. دوجی و اسپینینگ تاپ خنثی بودن قیمت یا وجود فشار بر فروشنده یا خریدار را نشان می‌‌دهند. به عبارت دیگر، آن‌‌ها هر دو یک چیزند ولی در خوانشی که تحلیل‌‌گران از آن‌‌ها دارند، متفاوتند.

کندل‌‌های دوجی بسته به طول سایه، به شکل علامت جمع یا صلیب هستند. اصلی‌‌ترین ویژگی دوجی‌‌ها، بدنه‌‌ی باریک شمع‌‌ها است یعنی بازگشایی و بسته شدن دوجی‌‌ها شبیه به هم است. قیمت‌‌های بالا و پایین روزانه، سایه‌‌ی بالا و پایین شمع را می‌‌سازند. وقتی بالای شمع خالی قبلی، فضای خالی وجود داشته باشد، دوجی خنثی بودن را نشان می‌‌دهد. این حالت نشان‌‌دهنده‌‌ بازگشت در سرعت خرید است. به همین ترتیب، اگر یک دوجی در پایین‌‌تر از یک شمعی پُر قرار بگیرد، نشانه‌‌ای از بازگشت روند نزولی است.

اسپینینگ‌‌ها نیز همین گونه اند ولی بدنه‌‌ آن‌‌ها بزرگ‌‌تر است، یعنی بازگشایی و بسته شدنشان به هم نزدیک است. اصلی‌‌ترین تفاوت بین اسپینینگ و دوجی این است که اسپینینگ‌‌ها همیشه پاهای درازی در دو طرف دارند، یعنی واریانس زیادی در بالا و پایین دارند. اسپینینگ‌‌ها نشان‌‌دهنده‌‌ی ضعف در روند موجود هستند ولی این لزوما به معنی بازگشت نیست. اگر هم دوجی و هم اسپینینگ داشتید، به نشان‌‌گرهای دیگر مثل بولینگر بندز (Bollinger Bands) به عنوان ابزاری برای شناسایی خنثی بودن روند یا بازگشت قیمت استفاده کنید.

منبع

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.