تفاوت اصلاح (Retracement) و برگشت (Reversal) در چیست؟

همه‌ی سهام‌داران و سرمایه‌گذاران در هنگام سهام‌داری با موقعیت‌هایی روبرو می‌شوند که در آن روند حرکت قیمت سهم مخالف با آن چیزی که باید باشد حرکت می‌کند. در این مواقع دو سناریوی اصلاح (پیمایش مجدد) یا برگشت به وجود می‌آید. اما بسیاری قابلیت تشخیص و تفکیک این دو را از یکدیگر ندارند.

0 306

روند اصلاحی، روند بازگشتی، تحلیل تکنیکال، اصلاح فیبوناچی

بسیاری از کسانی که دست به سرمایه گذاری می‌زنند، همیشه در روندهای نزولی بازار با این سوال مواجه می‌شوند که آیا افت قیمت سهام‌شان روندی بلند مدت خواهد بود یا صرفا وقفه‌ای است که در حرکت صعودی سهم به وجود آمده است. بعضی‌ها سهام خود را در این موقعیت‌ها می‌فروشند اما بعد از چند روز دوباره شاهد صعود آن هستند. این اتفاق ضربه بزرگی به سرمایه‌گذاران وارد می‌کند و البته بسیار رایج است. اگرچه همیشه نمی‌توان از این رخدادها پیش‌گیری کرد، اما اگر بدانید که چطور باید این اصلاحات را شناسایی کنید و به کار بگیرید، می‌توانید تغییرات بزرگی در میزان کارآمدی استراتژی خود ایجاد کنید.

اصلاح (Retracement) و برگشت (Reversal)

اصلاح به برگشت‌های موقت قیمت گفته می‌شود که در روندهای بلند مدت اتفاق می‌افتد. نکته کلیدی در این مقوله این است که برگشت قیمت موقتی است و تغییری در روند بلند مدت سهم ایجاد نمی‌کند. از آن سو اما برگشت به زمانی گفته می‌شود که جهت حرکت روند تغییر می‌کند؛ یعنی سهم در ادامه برای مدتی طولانی در جهتی مخالف جهت حرکت قبلی خود حرکت خواهد کرد.

به خاطر داشته باشید که روندهای بلند مدتی که در نمودار زیر مشاهده می‌کنید علی‌رغم اصلاحات مقطعی همچنان ثابت مانده و قیمت سهم همچنان رو به افزایش است. وقتی قیمت بالا می‌رود، سقف‌های جدید ایجاد می‌شود، و وقتی پایین می‌آید، پیش از این که به کف قبلی خود برسد، دوباره به سمت بالا حرکت می‌کند. یکی از اصول روندهای صعودی این است که سقف‌ها همیشه بالاتر از سقف قبلی و کف‌ها نیز همیشه بالاتر از کف قبلی خواهند بود. تا زمانی که این اصل برقرار باشد، روند صعودی است. اگر سقف جدید پایین‌تر از سقف قبلی و یا کف جدید پایین‌تر از کف قبلی باشد، آن گاه باید روند کنونی سهم را زیر سوال ببریم و این احتمال را بدهیم که سهم در حال ورود به حالت برگشتی است.

Retracement and Reversal

ضرورت شناخت اصلاحات

برای هر سرمایه گذاری ضروری است که بتواند اصلاحات را از روندهای بازگشتی تشخیص دهد. وقتی می‌خواهید حرکت قیمت یک سهم را شناسایی کنید، چند عامل اساسی وجود دارد که باید آن‌ها را برای تشخیص دقیق الگوی حرکتی سهم در نظر بگیرید:

عامل اصلاحی برگشتی
حجم سود سهام توسط معامله‌گران خرد به دست می‌آید (معامله‌ی بلوک‌های کوچک) سهام‌داران حقوقی دارایی‌های خود را می‌فروشند (معامله‌ی بلوک‌های بزرگ)
جریان پول افزایش بهره خرید به‌هنگام روند نزولی بهره خرید بسیار کم
الگوهای نموداری اگر چیزی وجود داشته باشد، چند الگوی برگشتی معدود خواهد بود چندین الگوی برگشتی وجود خواهد داشت
بهره کوتاه مدت* بدون تغییر رو به افزایش
بازه زمانی برگشت در بازه کوتاه مدت، حداکثر یک تا دو هفته برگشت در بازه بلند مدت، حداقل چند هفته
فاندامنتال‌ها بدون تغییر همراه با تغییر یا با گمانه‌زنی برای تغییر
آخرین فعالیت معمولا بلافاصله پس از سودهای سنگین می‌تواند هر زمانی رخ دهد
کندل‌ها کندل تردید (Indecision) – این کندل‌ها معمولا بالا و پایین‌های طولانی دارند کندل برگشتی – این کندل‌ها با الگوهای پوششی، سربازی و سایر الگوهای مشابه ظاهر می‌شوند

* به یاد داشته باشید که بهره‌ی کوتاه مدت در هنگام ثبت گزارش به تعویق می‌افتد، بنابراین تشخیص قطعی آن بسته به بازه‌ی زمانی مورد نظر شما می‌تواند دشوار باشد.

به طور خلاصه درباره‌ی جدول بالا می‌توان گفت که در جریان‌های اصلاحی تردیدهای زیادی وجود دارد، در حالی که در روندهای برگشتی قاطعیت بیشتری به چشم می‌خورد. حجم معاملات در اصلاحات احتمالا پایین است، ولی در برگشت‌ها سنگین‌تر خواهد بود. اولی منفعل و دومی متخاصم است. روند اصلاحی روندی رو به بالاست که با کف‌های بالاتر از کف قبلی و سقف‌های بالاتر از سقف قبلی شناخته می‌شود، در حالی که در برگشت معمولا عکس این اتفاق رخ می‌دهد و شاهد الگوهایی مثل سقف دوقلو یا الگوهای سر و شانه هستیم. حتی نوسانات کوتاه مدتی که توسط کندل‌های تکی شکل می‌گیرند هم اغلب در طول روندهای اصلاحی با تردید همراه هستند، در حالی که کندل‌های شکل‌دهنده‌ی روندهای برگشتی معمولا طولانی‌اند و نقاط لمس زیادی دارند.

حال سوال این است که چرا شناسایی اصلاحات این قدر اهمیت دارد؟ وقتی یک سهم دچار موج اصلاحی می‌شود، اکثر معامله‌گران و سرمایه‌گذاران با تصمیم سختی مواجه می‌شوند. در این موقعیت سه گزینه در برابر آن‌ها قرار می‌گیرد:

۱. دارایی خود را در طول دوره نزولی نگه دارند که در این صورت اگر موج اصلاحی طولانی شده یا به روند برگشتی تبدیل شود، ممکن است زیان سنگینی به آن‌ها وارد کند.

۲. دارایی خود را بفروشند و دوباره خرید کنند که در این صورت به لحاظ کارمزد و تفاوت قیمت فروش و خرید متضرر می‌شوند. همچنین اگر رشد مجدد سهم به سرعت شکل بگیرد ممکن است فرصت خرید را از دست بدهند.

۳. سهم را برای همیشه بفروشند که در این صورت اگر سهم دوباره برگردد، حتما حسرت این تصمیم خود را خواهند خورد.

اگر سرمایه‌گذار بتواند به خوبی تشخیص دهد که سهم دچار موج اصلاحی شده یا برگشتی، می‌تواند هزینه و زیان‌های احتمالی را کاهش داده و سود بیشتری به دست آورد.

تعیین بازه

زمانی که فهمیدید چطور باید موج‌های اصلاحی را شناسایی کنید، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه باید بازه‌ها را تشخیص دهید. موارد زیر از جمله‌ی ابزارهایی هستند که در این راه می‌توانند به شما کمک کنند:

  • اصلاح فیبوناچی
  • سطح‌های حمایت و مقاومت در نقطه‌های محوری
  • سطح‌های حمایت و مقاومت در خط روندها

اصلاح فیبوناچی

اصلاحات مبتنی بر نسبت‌های فیبوناچی ابزارهای فوق‌العاده‌ای برای محاسبه‌ی بازه‌ی اصلاح هستند. با کمک ابزار Fibonacci Retracements که در اکثر نرم‌افزارهای نمودارکشی وجود دارد، می‌توانید خطی از سقف تا کف آخرین موج جنبشی رسم کنید.

اصلاحات بین ۲۳ تا ۷۸ درصد در آخرین موج جنبشی رایج هستند. این اتفاق به معنای آن نیست که قیمت سهم مثلا ۲۳ درصد افت می‌کند، بلکه یعنی اگر سهم از ۱۰ به ۵ دلار رسید، احتمالش بالاست که حداقل ۲۳ درصد از این مقدار را اصلاح کند، یعنی به ۱.۱۵ دلار برسد. بنابراین عقب‌گرد از ۱۵ به ۱۳.۸۵ دلار یا حتی رسیدن به ۱۱ دلار ممکن است. در این نقطه، با فرض بر این که ۱۵ دلار سقفی جدید و ۱۰ دلار آخرین کف سهم بوده، روند همچنان صعودی است. اگر قیمت به بالای ۱۰ دلار برگردد، با فرض این که سقفی جدید شکل بگیرد، روند همچنان پایدار است. اما چنان‌چه قیمت سهم از ۱۵ دلار بالاتر نرود، شاید زمان آن رسیده که دارایی خود را بفروشید.

در نمودار زیر روند حرکتی قیمت صعودی است. در یکی از موج‌های اصلاحی قیمت ۶۱.۸ درصد افت می‌کند اما دوباره به سقف جدیدی دست می‌یابد.

Retracement and Reversal

نقاط محوری

از نقاط محوری به‌هنگام تعیین بازه‌ اصلاحات هم استفاده می‌شود. از آن‌جایی که قیمت معمولا در نزدیکی سطح‌های حمایت و مقاومت در نقطه‌های محوری بر می‌گردد، اگر قیمت در این موج‌ها به حرکت خود ادامه دهد، روند قدرتمندی را شاهد هستیم، در حالی که توقف و بازگشت معنای عکس این قضیه را دارد. نقاط محوری از قیمت‌های روز گذشته به دست آمده و معمولا توسط معامله‌گران روزانه برای نمایش نواحی مقاومت و حمایتیِ روز بعد استفاده می‌شود.

حمایت خط روند

در انتها، اگر خط روندهایی که از روندهای بزرگ حمایت می‌کنند با حجم بالا شکسته شوند، به احتمال زیاد روند برگشتی شکل گرفته است. الگوهای نموداری و کندلی اغلب در ترکیب با این خط روندها استفاده می‌شوند تا روندهای برگشتی را تایید کنند.

نمودار زیر همین اتفاق را نشان می‌دهد. ابتدا روند نزولی در جریان بوده، اما سپس قیمت از خط روند فراتر رفته است. در این نقطه، قیمت سهم به سقفی جدید رسیده است. پس از شکست خط روند، اصلاحی کوچک اتفاق افتاده ولی در نهایت روند صعودی با حجم‌های بالا ادامه یافته است. این موج‌ها دیگر به عنوان اصلاحات روند نزولی به حساب نمی‌آیند، چون جهت حرکت روند تغییر یافته و حالا به شکل صعودی درآمده است.

Retracement and Reversal

کنار آمدن با سیگنال‌های اشتباه

اگر یک موج اصلاحی همه‌ی معیارهای جدول بالا را در خود داشته باشد، باز هم ممکن است به یک روند برگشتی تبدیل شود. بهترین راه برای محافظت از دارایی‌های شما در برابر چنین اتفاقی این است که برای خودتان حد ضرر تعیین کنید. برای انجام این کار می‌توانید از روش‌های زیر کمک بگیرید:

۱. سطح‌های اصلاحی را با استفاده از تحلیل تکنیکال تخمین زده و حد ضرر خود را درست زیر این سطوح تعیین کنید.

۲. می‌توانید حد ضرر خود را درست زیر خط روند حمایتی بلند مدت یا میانگین متحرک قرار دهید.

در حالت ایده‌آل، کاری که باید بکنید این است که ریسک خروج در موج‌های اصلاحی را کاهش دهید، اما امکان خروج در روندهای برگشتی را برای خودتان حفظ کنید. این کار تمرین می‌خواهد و نمی‌توانید از صحت آن اطمینان کامل داشته باشید. گاهی اوقات، جهشی که مثل روند برگشتی به نظر می‌رسد در نهایت چیزی جز یک موج اصلاحی نیست و بالعکس.

کلام آخر

شما باید بتوانید به عنوان یک معامله‌گر میان اصلاح و برگشت تمایز قائل شوید. در غیر این صورت ممکن است فرصت‌های بسیاری را از دست بدهید و متضرر شوید. اگر دانش تکنیکال خود را با این راهکارهای کمکی ترکیب کنید، می‌توانید تا حد قابل قبولی از این ریسک‌ها اجتناب کرده و سرمایه گذاری‌های بهتری انجام دهید.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.