تغییر سیاست‌های مربوط به کارمزد در شبکه اتریوم

تراکنش‌‌هایی که با اتریوم ساخته می‌‌شوند کارمزدهای زیادی دارند، زیرا سیاست این رمز ارز‌‌ این است که هزینه‌‌های خود را از این طریق تامین کند. اما این سیاست منجر به ریزش مشتریان می‌شود، بنابراین برای حل این مشکل از راهکار جدیدی استفاده خواهد شد.

0 99

هر تراکنش در اتریوم مزایا و هزینه‌‌هایی دارد. قانون این است که اگر تراکنشی سودی به کاربر نرساند، انجام نشود. قانون دیگر نیز این است که مقداری هزینه باید مصرف شود تا شبکه حفظ شود. اصلی‌‌ترین منبع درآمد، کارمزدهای تراکنش‌‌ها است که به آن‌‌ها Gas Fee یا کارمزد گس هم می‌‌گویند.

Ethereum Network Transaction Free

تاریخچه‌‌ی کارمزدهای تراکنش‌‌ها با اتریوم

با محبوب شدن اتریوم، کاربران گزارش دادند که به سختی می‌‌توانند کارمزد Gas را تخمین بزنند. یکی دیگر از دشواری‌‌ها، تاخیرهای طولانی است. شناسایی و حل این مشکلات باید یکی از اولویت‌‌های اتریوم باشد، زیرا تنها در این صورت می‌‌توانند کاربران فعلی خود را حفظ کنند و کابران آینده را با اکوسیستم اتریوم آشنا کند.

راه حل این مشکلات به مزایده گذاشتن هزینه‌‌ی کارمزدها است. در این مزایده هر کس می‌‌گوید که برای استخراج تراکنش خود، چه مقدار می‌‌خواهد به ماینرها بپردازد. معمولا ماینرها تراکنش‌‌ها را بر حسب کارمزدهایشان انتخاب می‌‌کنند که منجر به پرداخت بیش از اندازه‌‌ی بعضی کاربران می‌‌شود. اگر از قیمت پیشنهادی دیگران اطلاع داشته باشند، هرگز بالاتر از آن مقدار قیمتی پیشنهاد نمی‌‌کنند. در بسیاری از مواقع، همگرایی بزرگی از کارمزدهای پرداخت‌‌شده توسط کاربران مختلف را در یک بلوک مشاهده می‌‌کنیم. در این موارد بسیاری از کاربران بیش از 5 برابر کارمزد می‌‌دهند.

Ethereum Network Transaction Free

داده‌‌هایی که Gas Fee‌‌های بیش از اندازه را برای تعدادی بلوک رندم، نشان می‌‌دهد

به علاوه، این مدل نمی‌‌تواند هزینه صرف کند، زیرا فرض شده که سطح بهینه‌‌ی کاربرد، بدون توجه به نیاز، ثابت است. برای توضیح بیشتر، یک کشور را فرض کنید که سهمیه‌‌ای ساعتی برای آلودگی کلی خود تعیین می‌‌کند و در همه‌‌ی ساعت‌‌ها این مقدار یکسان است. این سهمیه، همه‌‌ی مردم را به کار کردن 24 ساعته در 7 روز هفته مجبور می‌‌کند. این همان نحوه‌‌ی کار بلاکچین است.

یکی از ویژگی‌‌های این سیستم این است که با برگزاری مزایده، کاربران می‌‌توانند کمترین کارمزد پیشنهاد‌‌شده برای هر بلوک را بپردازند. در ابتدا به نظر می‌‌رسد این کار سیستم را بهبود می‌‌دهد ولی می‌‌تواند به ابزاری برای ماینرها تبدیل شود تا بلوک‌‌های خودشان را با کمترین کارمزد پر کنند. فرستانندگان تراکنش (فروشندگان) نیز می‌‌توانند با ماینرها وارد رقابت شوند و از این ویژگی سو استفاده کنند.

در سال 2018، ویتالیک بوترین یک راهبردی جدید ارائه داد که همه‌‌ی مدل‌‌ها را در یک راهکار هیبرید ترکیب می‌‌کند. ایده‌‌ی این راهبرد با مقادیر Base Fee و با پروتکلی مبتنی بر افراد، پایه‌‌ریزی شده است. برای عملی شدن این سیستم، ظرفیت شبکه باید به 16 میلیون گس افزایش پیدا کند، در نتیجه 50% آن یعنی 8 میلیون گس با محدوده‌‌ی موجود هم‌‌خوانی خواهد داشت. سپس، وقتی ظرفیت شبکه بیش از 50% بشود، Base Fee کم کم زیاد می‌‌شود و زمانی که ظرفیت شبکه کمتر از 50% باشد، Base Fee به تدریج کم می‌‌شود. این افزایش و کاهش‌‌ها مقید هستند و بیشینه اختلاف Base Fee از یک بلوک به بلوک دیگر، قابل پیش‌‌بینی است. به این ترتیب کیف پول‌‌ها حتی در زمان پرکاریِ شبکه، خودبه‌‌خود Gas Fee را تعیین می‌‌کنند. برای بسیاری از کاربران Base Fee خودبه‌‌خود تعیین می‌‌شود و یک مقدار ثابت خیلی کم به عنوان انعام برای جبران خسارات ماینرها، پرداخت می‌‌شود.

Base Fee به کاربر این امکان را می‌‌دهد که در زمان پرکاریِ شبکه، از مقدار انعام تراکنش خود مطلع شوند. به این ترتیب، کاربرانی که عجله ندارند، بیشترین کارمزدی که می‌‌خواهند بپردازند را انتخاب می‌‌کنند. این پروتکل Base Fee را قبل از تایید تراکنش، به کمتر از این رقم می‌‌برد.

تنها وجه مهم این سیستم این است که ماینرها باید انعام بپردازند. Base Fee همیشه می‌‌سوزد و به این ترتیب، ماینرها نمی‌‌توانند کارمزد را دستکاری کنند و کارمزد بیشتری از کاربر بگیرند. در این سیستم فقط از اتریوم استفاده می‌‌شود و به این ترتیب ارزش اقتصادی در پلتفرم اتریوم افزایش می‌‌یابد.

به طور خلاصه، ارتقای سیستم کارمزد، مزایای زیر را برای اتریوم و کاربرانش دارد:

  • ذخیره‌‌ی بیش از 90% هزینه‌‌ی تراکنش
  • تجربه‌‌ی بی‌‌نظیرِ اتوماتیک بودن سیستم پیشنهاد کارمزد
  • ایجاد یک سیستم کارمزد قابل پیش‌‌بینی برای کاربران پیشرفته
  • کاهش زمان انتظار برای تایید تراکنش
  • عدم محدودیت برای کاربران حتی در زمان شلوغی شبکه
  • اگر کارمزدها از جوایز بیشتر شوند استخراج کم می‌‌شود
  • بالا بردن ارزش اقتصادی اتریوم در سطح پروتکل

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.