تعویض پذیری (Fungibility) چیست؟

تعویض پذیری (fungibility) یکی از مفاهیم اساسی علم اقتصاد بوده که به آسان‌شدن مبادلات کمک بسیاری کرده است. در این مفهوم، زمانی که تک تک اجزای سازنده‌ی دو چیز را بتوان با یکدیگر جابه‌جا نمود، آن دو را تعویض پذیر می‌گویند. از نمونه‌های مرسوم تعویض پذیری در زندگی روزمره اسکناس‌های کاغذی هستند که در خرید و فروش کالاها معامله می‌شوند.

0 100

تعویض پذیری توانایی یک کالا یا دارایی برای مبادله‌شدن با دیگر کالاها یا دارایی‌هایی از همان نوع است. دارایی‌هایی که تعویض پذیر هستند، با یکدیگر قابل مبادله بوده و فرآیند‌های معامله و مبادله را آسان می‌کنند چرا که از تعویض پذیری، ارزش مشترک میان دارایی‌ها برداشت می‌شود.

تجزیه و تحلیل تعویض‌پذیری

تعویض پذیری به این اشاره دارد که دو چیز در مشخصات یکسان هستند مادامی که واحدهای تک تک آن‌ها را بتوان متقابلاً با یکدیگر جابه‌جا کرد. به عنوان نمونه، طبقه‌های کالایی خاصی از جمله ذرت زرد شماره‌ی 2 تعویض پذیر می‌باشند، زیرا اهمیتی ندارد که ذرت کجا کشت شده است، در هر صورت کل ذرت‌هایی که به عنوان ذرت زرد شماره‌ی 2 نام‌گذاری شده‌اند به یک اندازه ارزش دارند. سهام‌های متقابلاً فهرست‌شده که سهم‌های مشابهی هستند که علاوه بر کشور خانه، در چندین بورس بین‌المللی هم فهرست شده‌اند، از نظر فنی تعویض‌پذیر در نظر گرفته می‌شوند. صرفنظر از اینکه شما آن‌ها را از بازار بورس نیویورک خریداری کرده باشید یا بازار بورس توکیو، سهم‌ها بیانگر سود مالکیت مشابهی در یک شرکت هستند.

تعویض‌پذیری در مقابل تعویض‌ناپذیری

مثالی دیگر از تعویض پذیری، ارز است. اگر شخص « الف » یک اسکناس 50 دلاری را به شخص « ب » قرض بدهد، برای شخص « الف » اهمیتی ندارد که آیا بازپرداخت به او با اسکناس 50 دلاری مشابهی صورت می‌گیرد یا خیر، زیرا ارز به طور متقابل قابل جابه‌جایی است. با مفهوم مشابهی، بازپرداخت به شخص « الف » می‌تواند با دو اسکناس 20 دلاری و یک اسکناس 10 دلاری صورت بگیرد و همچنان مورد قبول باشد، چرا که مجموع آن اسکناس‌ها معادل 50 دلار می‌شود. به طور عکس، به عنوان نمونه‌ای از تعویض‌ناپذیری، اگر شخص « الف » خودروی خود را به شخص « ب » قرض بدهد، قابل‌قبول نخواهد بود که شخص « ب » خودروی دیگری را بازگرداند، حتی اگر آن خودرو مدل و ساخت مشابهی با خودروی اصلی قرض‌گرفته‌شده از شخص « الف » داشته باشد. خودروها با توجه به مالکیت آن‌ها تعویض‌پذیر نیستند، اما بنزینی که به آن‌ها توان حرکت می‌دهد، تعویض‌پذیر است.

مرز میان تعویض‌پذیری و تعویض‌ناپذیری ممکن است بسیار باریک باشد. هر چند طلا عموماً تعویض‌پذیر در نظر گرفته می‌شود چرا که یک اونس طلا با یک اونس طلای دیگر معادل است، اما در برخی موارد، این فلز گران‌بها تعویض‌پذیر در نظر گرفته نمی‌شود. بانک فدرال رزرو نیویورک خدمات سپرده‌ طلا را به بانک‌های مرکزی و دولت‌های سراسر دنیا ارائه می‌کند که با ذخیره‌ شمش‌های طلا در یک غرفه‌ زیرزمینی صورت می‌گیرد. تمامی شمش‌های طلایی که در این غرفه سپرده‌گذاری می‌شوند با دقت وزن شده‌اند و نشانه‌گذاری‌های خلوص و خالص‌سازی بر روی هر یک از شمش‌ها بازرسی شده‌اند تا تطابق آن‌ها با برگه‌های دستورالعمل سپرده‌گذار تأیید گردد. تمام این‌ها به دقت نظارت و ثبت شده‌اند و از آنجایی که شمش‌های سپرده‌گذاری‌شده در در فدرال رزرو نیویورک دقیقاً همان‌هایی هستند که به هنگام برداشت تحویل داده می‌شوند، این نوع از سپرده‌های طلا تعویض‌پذیر در نظر گرفته نمی‌شوند.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.