تعهد سرمایه گذاری چیست؟

یکی از مفاهیم مورد استفاده در زمینه اقتصاد تعهد سرمایه گذاری می‌باشد. تعهد سرمایه گذاری، آموزش مدیریت منبع سرمایه با استفاده از راهکاری خاص و در محدوده پارامترهای ریسک خاص است. در این مقاله این مفهوم تعریف شده و انواع آن بیان شده است. همچنین می‌توانید تعریف هریک از انواع آن و بررسی و تحلیل کلی این مفاهیم را به تفصیل در این مقاله مطالعه بفرمایید.

2 181

تعهد سرمایه گذاری برای هدایت حساب یا صندوق چگونه به‌کار می‌رود؟

وقتی روش‌ها و درس‌های سرمایه گذاری را جستجو و مطالعه می‌نمایید، شکی نیست که با مفهومی مشهور به تعهد سرمایه گذاری روبرو خواهید شد. صندوق‌های سرمایه گذاری در سهام شاخص، تعهدات سرمایه گذاری دارند. سرمایه‌گذاران ثروتمند، حساب‌های مدیریت‌شده انفرادی تعهدات سرمایه گذاری دارند. ETF‌ها هم آن‌ها را دارند؛ اوراق بهادار اهدایی دانشگاه هم همین طور. آن‌ها چه هستند؟ چگونه کار می‌کنند؟ چرا جزییات تعهدات سرمایه گذاری اینقدر مهم هست و آیا ارزش بررسی دارند؟

تعریف تعهد سرمایه گذاری

تعهد سرمایه گذاری، آموزش مدیریت منبع سرمایه با استفاده از راهکاری خاص و در محدوده پارامترهای ریسک خاص است. برای مثال، اگر مشتری در واحد اقتصادی مدیریت ثروت حضور یابد و بگوید” 500000 دلار دارم و نمیخواهم آن را خرج کنم تا از آن به عنوان پیش پرداخت ساخت دفتر شرکت در زمان‌های دیگر امسال استفاده نمایم، این تعهد ، “تعهد حفظ سرمایه” نامیده می‌شود. فهرست محدودی از سرمایه گذاری را می‌توان درنظر گرفت در هنگام ایجاد اوراق بهاردار به دنبال حفظ سرمایه بودند. برای مثال سهام ممتازترین اوراق بهادار میان مدت یا حاکمانه‌ترین سهام مرغوب را نمی توان خرید زیرا این قالب و چارچوب زمانی آن به شما اجازه کاهش خطر تغییرپذیری را نمی دهد.

به عبارت دیگر، تحلیل‌گر منطقی و باهوش کسب و کار می‌تواند با قطعیت بالایی بگوید سهام یک شرکت مانند جانسون و جانسون (Johnson & Johnson)، یکی از چهار بخش S&P 500 و دارای رتبه اعتبار تریپل‌ای (Triple A) اوراق بهادار، باید ارزش پولی به طور قابل توجه بالاتر را در طول 10، 15 یا 25 سال داشته باشد. اما هیچ کس در مورد اینکه آیا این شرکت از نظر قیمت پیشنهادی بازار در طول هفته آینده یا حتی دو سال دیگر ارزش سرمایه گذاری خواهد داشت، نظری ندارد.

ماهیت مکانیزم مزایده سهام مشترک هم همین است و نمی‌توان از آن اجتناب نمود. به همین دلیل، دلیل متفکر مالی افسانه‌ای بنجامین گراهام (Benjamin Graham ) گفت بازار سهام در کوتاه مدت، دستگاه رای‌گیری است و محبوبیت و معروفیت را منعکس می‌کند اما در بلند مدت، دستگاه وزن کشی بوده و ارزش ذاتی را منعکس می‌کند.

مثال‌هایی از تعهدات سرمایه گذاری

تعهد سرمایه گذاری، جدا از حفظ سرمایه که پیشتر درموردش صحبت کردیم می‌تواند اهدافی را نیز دربرگیرد. دراینجا 3 مورد از متداول‌ترین اهداف آمده است:

 • تعهد سرمایه گذاری رشد بلند مدت: قرار است مدیر اوراق بهادار افزایش بهای سرمایه بلند مدت اوراق بهادار متضمن را نسبت به چیزهایی مانند درآمد جاری یا ریسک تغییر‌پذیری در اولویت قراردهد. اگر این اوراق بهادار فردا 30% کاهش یابند، مهم نیست، زیرا مطمئن و دقیق است که 10 سال دیگر ارزش بسیار بیشتری دارند چرا که کیفیت اساسی سهام، نتایج رضایت بخشی را در پی دارد.
 • تعهد سرمایه گذاری درآمدی: وقتی سرمایه گذاری باید طبق پول خود امرار معاش و زندگی نماید به ویژه اگر زمان بازنشستگی او رسیده باشد، تعهد درآمد، بیشترین معنا و مفهوم را پیدا می‌کند مگر اینکه ثروت بسیار زیادی داشته باشد و جای نگرانی نباشد. تحت این تعهد، مدیر اوراق بهادار باید درآمد غیرفعال جاری منابعی چون سود سهام، سود و اجاره را نسبت به رشد بلند مدت در اولویت قرار دهد. این به معنای انتخاب شرکت‌های بالغ و دارای رشد آهسته و تاریخچه طولانی در زمینه سودهای سهام، اوراق بهادار شرکتی، سهم ممتاز پیوسته درحال افزایش یا املاک با نرخ‌های سرمایه‌سازی مناسب خواهد بود.
 • تعهد سرمایه گذاری سوداگری: وقتی یک آهنگ قدیمی پخش می‌شود، برخی دختران (یا پسران) فقط می‌خواهند خوش بگذرانند. خواه به خاطر هیجان باشد و خواه اشتیاقی برای ثروتمند شدن سریع یا لذت بردن از کشف فرصت‌های هوشمندانه و تلاش برای تبدیل آن‌ها به سودهای غیرعادی باشد، فرقی ندارد. تعهد سرمایه گذاری سوداگری تقریبا می‌تواند هرچیزی از معامله سهام کم ارزش گرفته تا خرید گزینه‌های تقاضای کوتاه مدت غیرپولی را دربرگیرد. برخی اوقات، حساب دارای این تعهد ، پول جانبی است و شخص مالک آن، اوراق بهادار اولیه خود را به صورت مطمئن پنهان نموده و در مورد آنها توافق می‌نماید بنابراین چیزی را نگه می‌دارد که در نظرش پول (آیا واقعا چنین چیزی وجود دارد؟) را در حسابی جدا به‌کار می‌اندازد.
پست های مرتبط

تعهد سرمایه گذاری می‌تواند دارنده اوراق بهادار را به گروه‌های دارایی خاص، مناطق جغرافیایی، صنایع، بخش‌ها، سطوح ارزش‌گذاری، سرمایه‌سازی بازاری خاص و یا هرچیز قابل تصور دیگری محدود نماید.

برای مثال: تعهد سرمایه گذاری جهانی بدین معناست که باید درکشور خود و کشورهای دیگر مالک سهام باشید درحالی که تعهد سرمایه گذاری بین المللی به معنای محدود کردن اوراق بهادار به شرکت‌های دارای دفتر مرکزی یا انجام کارهایی خارج از کشور خود است. تعهد سرمایه گذاری سهام سرمایه‌سازی کوچک به معنای یافتن شرکت‌های جذابی است که پایین‌تر از یک سطح خاص از سرمایه‌سازی بازار هستند. ممکن است تعهد سرمایه گذاری گردش معاملات پایین، به معنای محدود‌سازی درصد اوراق بهاداری باشد که می‌توان در یک سال به میزان 3 یا 5% فروخت که قطعا کمتر از 10% می‌باشد.

تعهدی که براساس آن در مورد حساب‌های اختصاصی خود تصمیم می‌گیرید باید با موقعیت کنونی، اهداف و صورت‌حساب سیاست سرمایه گذاری یا IPS شما مطابقت داشته باشد.

شاید از این مطالب هم خوشتان بیاید.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

2 نظر
 1. سروش کیانی

  همون ضامن خودمونه دیگه؟

  1. حسام حسینی پور

   سلام
   خیر، این دو مفهوم از یکدیگر متمایز هستند. در مورد ضامن هم مطالبی در سایت قرار داده شده است.